Jak być dla siebie lepszym?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

1. Uważaj na słowa

1.png

Oceniamy siebie samych, często nie zdając sobie z tego sprawy. Ocena ta jednak wpływa na to jak się czujemy i jak się zachowujemy. Może ona dotyczyć naszego wyglądu, tego co robimy, albo tego czego nie robimy. Następnym razem, kiedy powiesz/pomyślisz o sobie w sposób negatywny, zatrzymaj się i zastanów się, czy powiedziałbyś to kiedykolwiek bliskiej ci osobie?

2. Rzuć wyzwanie swojemu wewnętrznemu krytykowi 

2.png

Pomyśl o krytycznych rzeczach, które myślisz na swój temat i wyobraź sobie, że ktoś w ten sposób wyraża się o twoim przyjacielu. Jak byś zareagował w jego obronie? Stań w obronie siebie w taki sam sposób. Na początku może się to wydawać nieco dziwne i niezręczne, ale im częściej będziesz  praktykować, tym bardziej naturalne się to dla ciebie stanie.

3. Bądź dla siebie wsparciem

3.png

Często podziwiamy siłę innych, a sami mamy tendencję do niedoceniania swojej wartości i dobrych cech. Poświęć chwilę, aby pomyśleć o tym, co w sobie lubisz i cenisz. Zrób listę tych cech w telefonie i z czasem ją rozbudowuj.

4. Zadbaj o siebie

4.png

Tak jak zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne wymaga ćwiczeń, troski a czasem profesjonalnej pomocy. Zadbaj o swój sen i sposób odżywiania, uprawiaj aktywność fizyczną i regularnie rób rzeczy, które sprawiają ci radość. Zastanów się, które osoby w twoim życiu sprawiają, że staje się ono lepsze i nie wahaj się ich prosić o wsparcie, jeśli go potrzebujesz. 

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej