Jak być dla siebie lepszym?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

1. Uważaj na słowa

1.png

Oceniamy siebie samych, często nie zdając sobie z tego sprawy. Ocena ta jednak wpływa na to jak się czujemy i jak się zachowujemy. Może ona dotyczyć naszego wyglądu, tego co robimy, albo tego czego nie robimy. Następnym razem, kiedy powiesz/pomyślisz o sobie w sposób negatywny, zatrzymaj się i zastanów się, czy powiedziałbyś to kiedykolwiek bliskiej ci osobie?

2. Rzuć wyzwanie swojemu wewnętrznemu krytykowi 

2.png

Pomyśl o krytycznych rzeczach, które myślisz na swój temat i wyobraź sobie, że ktoś w ten sposób wyraża się o twoim przyjacielu. Jak byś zareagował w jego obronie? Stań w obronie siebie w taki sam sposób. Na początku może się to wydawać nieco dziwne i niezręczne, ale im częściej będziesz  praktykować, tym bardziej naturalne się to dla ciebie stanie.

3. Bądź dla siebie wsparciem

3.png

Często podziwiamy siłę innych, a sami mamy tendencję do niedoceniania swojej wartości i dobrych cech. Poświęć chwilę, aby pomyśleć o tym, co w sobie lubisz i cenisz. Zrób listę tych cech w telefonie i z czasem ją rozbudowuj.

4. Zadbaj o siebie

4.png

Tak jak zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne wymaga ćwiczeń, troski a czasem profesjonalnej pomocy. Zadbaj o swój sen i sposób odżywiania, uprawiaj aktywność fizyczną i regularnie rób rzeczy, które sprawiają ci radość. Zastanów się, które osoby w twoim życiu sprawiają, że staje się ono lepsze i nie wahaj się ich prosić o wsparcie, jeśli go potrzebujesz. 

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej