Co robić, kiedy odczuwasz niepokój

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Wszyscy od czasu do czasu odczuwamy niepokój, kiedy mierzymy się z czymś niepewnym, przerażającym lub stanowiącym dla nas wyzwanie. Strach jest całkowicie naturalną ludzką emocją, której celem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa przed potencjalnymi zagrożeniami.

Co robić, kiedy odczuwasz niepokój?

© UNICEF

Niepokój może często objawiać się poczuciem trudności lub zmartwienia. Zdarza się, że towarzyszą mu również objawy fizyczne, takie jak np. przyspieszone bicie serca, płytszy oddech, bóle głowy czy problemy żołądkowe. Młodym ludziom, którzy mierzą się z wieloma zmianami i nowymi doświadczeniami w życiu, uczucie niepokoju może towarzyszyć dość często. Podczas pandemii musieliśmy stawić czoła całkowicie nowym sytuacjom, które znacząco zwiększyły ryzyko wystąpienia lęku u wielu osób. Niepokój potrafi być przytłaczający, ale są pewne rzeczy, które możemy zrobić, aby nie dopuścić do tego, aby nami zawładnął.

Co robić, kiedy odczuwasz niepokój?

© UNICEF/Babajanyan VII Photo

Oto 5 wskazówek, z których możesz skorzystać, gdy odczuwasz niepokój:

Porozmawiaj z kimś, komu ufasz

Rozmowa może rozładować zgromadzone w ciele napięcie, a także pomóc w rozwiązaniu problemów powodujących lub przyczyniających się do powstawania lęku. Powiedz tej osobie o tym, jak się czujesz. Pamiętaj, że ty też możesz być ważnym wsparciem dla kogoś, kto odczuwa niepokój.

Nie zapominaj o swoich podstawowych potrzebach

Kiedy nie śpisz odpowiednio długo i źle się odżywiasz, to możesz częściej odczuwać niepokój i roztargnienie. Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne, koncentrując się na higienie snu, zdrowym odżywianiu i aktywnościach fizycznych, a zobaczysz, jaką to może przynieść różnicę. Aby złagodzić silne uczucie niepokoju, ludzie czasami sięgają po różnego rodzaju używki – kofeinę, tytoń czy alkohol, ale w dłuższej perspektywie może to jedynie jeszcze bardziej pogłębić ten problem.

Co robić, kiedy odczuwasz niepokój?

© UNICEF

Zadbaj o swój komfort

Włącz do codziennej rutyny czynności, które cię uspokajają i relaksują. Postaraj się poświęcić co najmniej godzinę na aktywność, która poprawia ci nastrój, np. czytanie książki, rysowanie lub pisanie dziennika. Ogranicz aktywności, które mogą wywoływać u ciebie niepokój, np. ciągłe odświeżanie wiadomości lub przeglądanie mediów społecznościowych. Nieprzygotowanie i pośpiech również mogą wywoływać niepokój i stres. Jeśli wiesz, że zbliża się coś ważnego, np. egzamin w szkole, postaraj się zaplanować to z wyprzedzeniem i dać sobie odpowiedni czas na przygotowanie.

Co robić, kiedy odczuwasz niepokój?

© UNICEF/Mandros

Korzystaj z ćwiczeń oddechowych

Powoli wdychaj powietrze przez nos i wydychaj przez usta. Powtórz to kilka razy, aż poczujesz spokój. Powolne oddychanie jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów uspokajania się, ponieważ zwiększa dopływ tlenu do mózgu i pomaga w osiągnięciu wyciszenia.

Zbyt szybkie, płytkie oddechy są częstym zjawiskiem w stanach lękowych i powodują inne objawy fizyczne, takie jak np. mrowienie w całym ciele, co jedynie jeszcze zwiększa niepokój. Warto rozważyć włączenie ćwiczeń oddechowych do codziennej rutyny lub wypróbować inne techniki relaksacyjne, np. progresywnej relaksacji mięśni, polegającej na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni. Pomogą one w rozluźnieniu ciała i odwróceniu uwagi od niepokojących myśli.

Poszukaj dodatkowego wsparcia

Nie bój się prosić o pomoc, jeśli regularnie doświadczasz stanów lękowych, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Zastanów się, czy twój niepokój nie wpływa negatywnie na jakość twojego życia, naukę, pracę, relacje z ludźmi, zdolność do dbania o siebie. Jeśli sytuacja wydaje cię się zbyt przytłaczająca, aby poradzić sobie z nią samodzielnie, pamiętaj, że są osoby, które mogą cię wesprzeć. Zwrócenie się o pomoc jest twoim prawem i oznaką siły - świadczy o samoświadomości i odwadze do pokonania trudności, z którymi się mierzysz. Jeśli nie wiesz, gdzie skierować się po pomoc, zapytaj o to kogoś zaufanego. Możesz się zwrócić także do szkolnego psychologa.

Informacje o tym, gdzie szukać wsparcia znajdziesz na stronie: https://unicef.pl/co-robimy/prawa-dziecka/gdzie-szukac-pomocy

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej