Co robić, kiedy odczuwasz niepokój

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Wszyscy od czasu do czasu odczuwamy niepokój, kiedy mierzymy się z czymś niepewnym, przerażającym lub stanowiącym dla nas wyzwanie. Strach jest całkowicie naturalną ludzką emocją, której celem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa przed potencjalnymi zagrożeniami.

Co robić, kiedy odczuwasz niepokój?

© UNICEF

Niepokój może często objawiać się poczuciem trudności lub zmartwienia. Zdarza się, że towarzyszą mu również objawy fizyczne, takie jak np. przyspieszone bicie serca, płytszy oddech, bóle głowy czy problemy żołądkowe. Młodym ludziom, którzy mierzą się z wieloma zmianami i nowymi doświadczeniami w życiu, uczucie niepokoju może towarzyszyć dość często. Podczas pandemii musieliśmy stawić czoła całkowicie nowym sytuacjom, które znacząco zwiększyły ryzyko wystąpienia lęku u wielu osób. Niepokój potrafi być przytłaczający, ale są pewne rzeczy, które możemy zrobić, aby nie dopuścić do tego, aby nami zawładnął.

Co robić, kiedy odczuwasz niepokój?

© UNICEF/Babajanyan VII Photo

Oto 5 wskazówek, z których możesz skorzystać, gdy odczuwasz niepokój:

Porozmawiaj z kimś, komu ufasz

Rozmowa może rozładować zgromadzone w ciele napięcie, a także pomóc w rozwiązaniu problemów powodujących lub przyczyniających się do powstawania lęku. Powiedz tej osobie o tym, jak się czujesz. Pamiętaj, że ty też możesz być ważnym wsparciem dla kogoś, kto odczuwa niepokój.

Nie zapominaj o swoich podstawowych potrzebach

Kiedy nie śpisz odpowiednio długo i źle się odżywiasz, to możesz częściej odczuwać niepokój i roztargnienie. Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne, koncentrując się na higienie snu, zdrowym odżywianiu i aktywnościach fizycznych, a zobaczysz, jaką to może przynieść różnicę. Aby złagodzić silne uczucie niepokoju, ludzie czasami sięgają po różnego rodzaju używki – kofeinę, tytoń czy alkohol, ale w dłuższej perspektywie może to jedynie jeszcze bardziej pogłębić ten problem.

Co robić, kiedy odczuwasz niepokój?

© UNICEF

Zadbaj o swój komfort

Włącz do codziennej rutyny czynności, które cię uspokajają i relaksują. Postaraj się poświęcić co najmniej godzinę na aktywność, która poprawia ci nastrój, np. czytanie książki, rysowanie lub pisanie dziennika. Ogranicz aktywności, które mogą wywoływać u ciebie niepokój, np. ciągłe odświeżanie wiadomości lub przeglądanie mediów społecznościowych. Nieprzygotowanie i pośpiech również mogą wywoływać niepokój i stres. Jeśli wiesz, że zbliża się coś ważnego, np. egzamin w szkole, postaraj się zaplanować to z wyprzedzeniem i dać sobie odpowiedni czas na przygotowanie.

Co robić, kiedy odczuwasz niepokój?

© UNICEF/Mandros

Korzystaj z ćwiczeń oddechowych

Powoli wdychaj powietrze przez nos i wydychaj przez usta. Powtórz to kilka razy, aż poczujesz spokój. Powolne oddychanie jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów uspokajania się, ponieważ zwiększa dopływ tlenu do mózgu i pomaga w osiągnięciu wyciszenia.

Zbyt szybkie, płytkie oddechy są częstym zjawiskiem w stanach lękowych i powodują inne objawy fizyczne, takie jak np. mrowienie w całym ciele, co jedynie jeszcze zwiększa niepokój. Warto rozważyć włączenie ćwiczeń oddechowych do codziennej rutyny lub wypróbować inne techniki relaksacyjne, np. progresywnej relaksacji mięśni, polegającej na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni. Pomogą one w rozluźnieniu ciała i odwróceniu uwagi od niepokojących myśli.

Poszukaj dodatkowego wsparcia

Nie bój się prosić o pomoc, jeśli regularnie doświadczasz stanów lękowych, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Zastanów się, czy twój niepokój nie wpływa negatywnie na jakość twojego życia, naukę, pracę, relacje z ludźmi, zdolność do dbania o siebie. Jeśli sytuacja wydaje cię się zbyt przytłaczająca, aby poradzić sobie z nią samodzielnie, pamiętaj, że są osoby, które mogą cię wesprzeć. Zwrócenie się o pomoc jest twoim prawem i oznaką siły - świadczy o samoświadomości i odwadze do pokonania trudności, z którymi się mierzysz. Jeśli nie wiesz, gdzie skierować się po pomoc, zapytaj o to kogoś zaufanego. Możesz się zwrócić także do szkolnego psychologa.

Informacje o tym, gdzie szukać wsparcia znajdziesz na stronie: https://unicef.pl/co-robimy/prawa-dziecka/gdzie-szukac-pomocy

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej