„Babciu, naszego domu już nie ma”

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
_DSC8403

„Babciu, naszego domu już nie ma”

Od roku w Słowiańsku na wschodniej Ukrainie już nie strzelają. Jednak każdy, choćby odległy, huk powoduje u jego mieszkańców drżenie rąk i przyspieszone bicie serca. Matki nerwowo rozglądają się za swoimi dziećmi i nie mogą zapanować nad napływającymi do oczu łzami. Wspomnienia dzieci i ich rodziców tłumaczą wszystko.

Przez 5 nocy siedziałem z tatą, dziadkiem i babcią w piwnicy. Spałem na deskach razem z moim kolegą Bogdanem i naszym psem. Tylko babcia wychodziła, żeby przynieść nam coś do jedzenia. Kiedy w końcu wyszliśmy z piwnicy, powiedziałem do babci, że naszego domu już nie ma. Tak ośmioletni dziś Maksim wspomina początek zeszłorocznych wakacji.

Rodzina mieszkała w czteropiętrowym bloku, który w lipcu zeszłego roku został zbombardowany. Ich mieszkanie i wszystko, co mieli zostało doszczętnie zniszczone.

Był 1 lipca. Akurat byliśmy na korytarzu naszego bloku, kiedy zaczął się ostrzał. To było straszne, wspomina Maria, babcia Maksima. Zakryłam wnuki własnym ciałem i zeszliśmy w pośpiechu do piwnicy. Powiedziałam tylko wnuczkowi, żeby nie oglądał się za siebie. Dziś starają się przeżyć z dnia na dzień. Mieszkają w wynajętym mieszkaniu i mają nadzieję, że ich blok zostanie odbudowany na Nowy Rok. Chłopiec bardzo chciałby już wrócić do domu.

_DSC8383

Maksim bardzo lubi chodzić do szkoły. Lubi się uczyć, ale jeszcze bardziej lubi grę w piłkę i wspólne zabawy z Bogdanem. Tymczasem w wyniku strzelanin i bombardowań w Słowiańsku zniszczonych zostało wiele budynków użyteczności publicznej, w tym szkoły. Część gmachów całkiem została zburzona, w niektórych pocisk zepsuł dach, a w innych z powodu pobliskiego wybuchu wyleciały szyby. Tymczasem, powrót do szkoły jest niezwykle ważny, aby dzieci mogły odzyskać równowagę psychiczną po tragicznych przeżyciach. Szkoła to dla nich znana rutyna dająca poczucie bezpieczeństwa, ale także beztroska zabawa z kolegami i koleżankami.

Dlatego jednym z priorytetowych działań UNICEF we wschodniej Ukrainie jest odbudowa i remont szkół. W najbliższym czasie 45 szkół w obwodzie Donieckim i Ługańskim, w tym w Słowiańsku, ma zostać odbudowane i wyposażone, aby dzieci mogły się uczyć w odpowiednich warunkach. Jednak, aby dzieci takie jak Maksim, mogły spokojnie wrócić do szkoły, potrzebne jest wsparcie naszych Darczyńców.

_DSC8435
IMG_0294

Przekaż darowiznę za pomocą naszej strony i pomóż dzieciom, które ucierpiały na skutek wojny na Ukrainie. Twoja darowizna pomoże dzieciom takim jak Maksim wrócić do szkoły i odzyskać dzieciństwo. Nie zwlekaj – pomóż jeszcze dziś.

Banner528x230

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej