Lusaka, lipiec 2016 r. - Karmienie piersią w ciągu pierwszej godziny od narodzin dziecka do 6. miesiąca życia chroni je przed niedożywieniem i chorobami.
Dziecko karmione wyłącznie piersią jest 14 razy mniej narażone na śmierć przed ukończeniem szóstego miesiąca życia niż dziecko niekarmione piersią.
Karmienie piersią znacznie ogranicza umieralność z powodu zakażenia dróg oddechowych oraz biegunki – dwóch największych przyczyn zgonów dzieci w Zambii. Niemniej jednak, tylko 61% niemowląt w Zambii jest karmionych wyłącznie piersią, a tylko 51% jest karmionych piersią w ciągu pierwszej godziny życia.
Mała Mary jest jedną z beneficjentek wspieranego przez UNICEF programu karmienia niemowląt i małych dzieci, który pomógł matkom wprowadzić w życie zalecenia dotyczące karmienia piersią.
Matka Mary, Stella Tembo-Chama, żyje na przedmieściach stolicy kraju, Lusaki. Korzysta z opieki medycznej w klinice Ngombe, która jest jednym z 29 podobnych obiektów w tym rejonie. Pomoc i leczenie otrzymują tam niemowlęta i dzieci do 2. roku życia. Ich rozwój jest monitorowany w każdym miesiącu.
Stella wraz z mężem korzystali w klinice z poradnictwa pracowników służby zdrowia i miejscowych wolontariuszy. Wtedy zdecydowali, że Stella będzie karmiła Mary, ich czwarte dziecko, wyłącznie piersią. Jej mąż bardzo wspierał tę decyzję. Uczestniczył w spotkaniach i dowiedział się o korzyściach, jakie przynosi dla dziecka karmienie piersią.
Stella potwierdza, że mała Mary jest bardzo zdrowa. Zauważyła, że w porównaniu do pozostałej trójki dzieci, które nie były karmione wyłącznie piersią, dziecko rzadziej chorowało, np. na biegunkę.
Dzięki funduszom od UNICEF w klinice Ngombe uruchomiony został program karmienia niemowląt i małych dzieci. Celem programu jest zapewnienie jak największej liczbie kobiet dostępu do odpowiednich informacji i poradnictwa w zakresie żywienia najmłodszych dzieci.
Tak ważne zmiany nawyków i norm społecznych wymagają ciągłej i długotrwałej dostępności do usług związanych z poradnictwem.
Służą temu również programy dotyczące prawidłowego karmienia dzieci nadawane przez lokalne radio. To przedsięwzięcie także wspierają środki od UNICEF.
Ruth Siyandi, specjalista ds. żywienia, UNICEF Zambia