Dzięki karmieniu piersią mała Mary tryska zdrowiem

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN025831_Med-Res

Lusaka, lipiec 2016 r. - Karmienie piersią w ciągu pierwszej godziny od narodzin dziecka do 6. miesiąca życia chroni je przed niedożywieniem i chorobami.

Dziecko karmione wyłącznie piersią jest 14 razy mniej narażone na śmierć przed ukończeniem szóstego miesiąca życia niż dziecko niekarmione piersią.

Karmienie piersią znacznie ogranicza umieralność z powodu zakażenia dróg oddechowych oraz biegunki – dwóch największych przyczyn zgonów dzieci w Zambii. Niemniej jednak, tylko 61% niemowląt w Zambii jest karmionych wyłącznie piersią, a tylko 51% jest karmionych piersią w ciągu pierwszej godziny życia.

Mała Mary jest jedną z beneficjentek wspieranego przez UNICEF programu karmienia niemowląt i małych dzieci, który pomógł matkom wprowadzić w życie zalecenia dotyczące karmienia piersią.

Matka Mary, Stella Tembo-Chama, żyje na przedmieściach stolicy kraju, Lusaki. Korzysta z opieki medycznej w klinice Ngombe, która jest jednym z 29 podobnych obiektów w tym rejonie. Pomoc i leczenie otrzymują tam  niemowlęta i dzieci do 2. roku życia. Ich rozwój jest monitorowany w każdym miesiącu.

Stella wraz z mężem korzystali w klinice z poradnictwa pracowników służby zdrowia i miejscowych wolontariuszy. Wtedy zdecydowali, że Stella będzie karmiła Mary, ich czwarte dziecko, wyłącznie piersią. Jej mąż bardzo wspierał tę decyzję. Uczestniczył w spotkaniach i dowiedział się o korzyściach, jakie przynosi dla dziecka karmienie piersią.

Stella potwierdza, że mała Mary jest bardzo zdrowa. Zauważyła, że w porównaniu do pozostałej trójki dzieci, które nie były karmione wyłącznie piersią, dziecko rzadziej chorowało, np. na biegunkę.

Dzięki funduszom od UNICEF w klinice Ngombe uruchomiony został program karmienia niemowląt i małych dzieci. Celem programu jest zapewnienie jak największej liczbie kobiet dostępu do odpowiednich informacji i poradnictwa w zakresie żywienia najmłodszych dzieci.

Tak ważne zmiany nawyków i norm społecznych wymagają ciągłej i długotrwałej dostępności do usług związanych z poradnictwem.

Służą temu również programy dotyczące prawidłowego karmienia dzieci nadawane przez lokalne radio. To przedsięwzięcie także wspierają środki od UNICEF.

Ruth Siyandi, specjalista ds. żywienia, UNICEF Zambia

Zobacz również

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej
Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.

Więcej