Jasny kolor włosów Friday'a

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
1

Relacja Claire McKeever,
pracownika UNICEF w Sudanie Południowym

UNICEF Sudan Południowy, Dżuba – Kiedy po raz pierwszy spotkałam Friday’a w szpitalu dziecięcym Al Sabbah w Dżubie, od razu przykuł moją uwagę jasny kolor jego włosów. Jak dowiedziałam się od lekarzy, to objaw trwającej wiele tygodni choroby głodowej. Friday nie jadł nic od siedmiu dni i jego organizm był bardzo wyniszczony. Po dokładniejszym przebadaniu dziecka lekarze zdiagnozowali także malarię. Jego widok łamał mi serce, Friday bardzo cierpiał.

Przekaż darowiznę i pomóż teraz. Twoja darowizna to ratunek dla umierającego z głodu dziecka.

Friday urodził się w Sudanie Południowym, jednym z najbiedniejszych krajów świata, gdzie obecnie trwa kryzys żywnościowy. Sytuacja jest dramatyczna. Z powodu trwającego od grudnia 2013 roku konfliktu, dzieci narażone są na ekstremalne trudności. Prawie pół miliona najmłodszych zostało zmuszonych do opuszczenia domów, a teraz mieszka w przepełnionych obozach lub na odległych obszarach wiejskich, bez podstawowych środków do życia. Każdego dnia dzieci takie jak Friday narażone są na śmierć na skutek niedożywienia i chorób, którym w zachodnim świecie łatwo jest zapobiec. To, przez co przechodzą, jest wręcz niewyobrażalne.

Moja wizyta w szpitalu Al Sabbah w Dżubie związana była z nową dostawą pomocy humanitarnej. Dzięki wsparciu Darczyńców UNICEF, zapewniamy placówce żywność terapeutyczną – lekarstwa dla dzieci cierpiących z głodu, czystą wodę i środki sanitarne. Dzięki temu, również Friday otrzyma ratunek.

2

Kiedy przebywałam w szpitalu, mama Friday’a, Jojo, nie odchodziła od jego łóżeczka na krok. Czuła się winna. Nie była w stanie zapewnić odpowiedniej diety swojemu synowi, a gdy pojawiły się pierwsze objawy niedożywienia, nie wiedziała jak i gdzie szukać pomocy.

Jednym z wielkich wyzwań stojących przed organizacjami humanitarnymi niosącymi pomoc w Sudanie Południowym jest trudność dostania się do miejsc, w których przebywają ludzie potrzebujący wsparcia. Aby temu zaradzić, UNICEF organizuje działanie tzw. Mobilnych Zespołów Opieki Zdrowotnej. Dzięki tym Zespołom docieramy do najbardziej odległych zakątków kraju, nie pozostawiając żadnego dziecka bez pomocy. Wiele przypadków niedożywienia, z którymi spotykają się pracownicy owych Zespołów, może być leczona w domu. Niestety stan zdrowia Friday’a był bardzo poważny i chłopiec wymagał natychmiastowej interwencji medycznej w szpitalu.

W ramach misji Mobilnych Zespołów Opieki Zdrowotnej, do tej pory udało się pomóc ponad 120 tys. dzieci, a ponad pół miliona osób skorzystało z usług ratunkowych. Wszystkie te działania są możliwe dzięki wsparciu, jakie otrzymujemy od Darczyńców UNICEF z całego świata. Jestem za nie ogromnie wdzięczna, gdyż wielokrotnie widziałam, jak bardzo wpływa ono na życie tysięcy najmłodszych mieszkańców Sudanu Południowego.

Jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy w naszej pracy jest ujrzenie na twarzy dziecka uśmiechu - i to po zaledwie kilku dniach leczenia w ośrodku UNICEF. Na takie zakończenie historii Friday’a czekam. Mam nadzieję, że wkrótce wszyscy ujrzymy wielki uśmiech na jego drobnej twarzy.

Claire McKeever

***

UNICEF jest jedną z niewielu organizacji humanitarnych, która mimo toczącego się konfliktu, niesie pomoc w Sudanie Południowym. Jeśli nie jest Ci obojętny los mieszkających tam dzieci, prosimy, za pomocą naszej strony przekaż darowiznę, która uratuje im życie.

Saszetka terapeutycznej żywności Plumpy'nut, lekarstwa podawanego niedożywionym dzieciom, kosztuje zaledwie 1,50 zł. Dzięki Twojemu wsparciu, sfinansujemy również działanie Mobilnych Zespołów Opieki Zdrowotnej - grup lekarzy i sanitariuszy, którzy przemieszczając się po kraju, dotrą z pomocą do dzieci przebywających w najtrudniej dostępnych rejonach.

banner_528x220

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej