Mary umiera z głodu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF dzieci umierają z głodu

Widmo klęski głodu wisi nad Sudanem Południowym. Przyczyną tej sytuacji jest trwający od prawie roku konflikt, który zmusił 1,5 mln mieszkańców do ucieczki w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Rolnicy porzucili swoje pola, produkcja żywności została zahamowana. W tej sytuacji tysiącom dzieci poniżej 5. roku życia grozi niewyobrażalne cierpienie z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. UNICEF pracuje dzień i noc, aby dotrzeć do tych dzieci i pomóc im, zanim stanie się najgorsze. Wspierany przez nas szpital pediatryczny w Dżubie zajmuje się głównie przypadkami niedożywienia. Mary jest jednym z maluchów, które otrzymują tam ratującą życie pomoc.

APELUJEMY: przekaż darowiznę i pomóż dzieciom takim jak Mary! One nie mogą czekać, potrzebują Twojej pomocy TERAZ. 

Relacja J. Elringtona, pracownika UNICEF

UNICEF Sudan Południowy, Dżuba – Kiedy po raz pierwszy spotkałem malutką Mary, bardzo cierpiała z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. Przebywała wówczas na leczeniu w szpitalu dziecięcym w Dżubie. Większość przypadków niedożywienia może być leczona w domu, ale stan zdrowia Mary był tak poważny, że wymagał natychmiastowej interwencji lekarskiej. Dziewczynka była skrajnie wycieńczona, a nadmiar płynów w jej ciele powodował bolesne obrzęki i opuchliznę widoczną szczególnie na twarzy, rękach i nóżkach. Jej skóra była bardzo napięta, co powodowało niewyobrażalny ból. Przez cały czas kiedy z nią przebywałem, Mary nie przestawała płakać. Ten widok łamał mi serce.

UNICEF Mary umiera z głodu

Po pięciu dniach od mojej pierwszej wizyty, ponownie wróciłem do szpitala. Malutka Mary była nie do poznania. Dziewczynka została otoczona należytą opieką lekarską, a zastosowanie terapeutycznego mleka przyniosło natychmiastowe rezultaty. Byłem tak szczęśliwy, że wystarczyło zaledwie 5 dni, aby ulżyć temu dziecku. Czasami potrzeba naprawdę niewiele, aby uratować komuś życie. Mary była tego najlepszym przykładem.

Długo rozmawiałem na ten temat z lekarzami, którzy powtarzali, że niedożywienie to bezwzględny zabójca dzieci. Prowadzi do skrajnego wyczerpania organizmu i czyni go podatnym na wszelkie inne choroby, z którymi organizm najprawdopodobniej poradziłby sobie, gdyby nie owo osłabienie. Nieleczone, prowadzi do śmierci. A wystarczy bardzo proste rozwiązanie – podanie choremu dziecku mleka lub żywności terapeutycznej, aby uratować mu życie i uchronić je od cierpienia. To dzięki temu malutka Mary tak szybko wróciła do sił i niebawem będzie mogła wyjść ze szpitala.

UNICEF wraz z partnerami pracują w terenie, aby dotrzeć z tego rodzaju pomocą do dzieci mieszkających nawet w najtrudniej dostępnych regionach Sudanu Południowego. Trwający konflikt i niestabilna sytuacja w regionie bardzo utrudnia to zadanie, a UNICEF jest jedną z niewielu organizacji humanitarnych, które mimo zagrożenia nadal niosą tam pomoc.

Mimo wielu trudności wciąż wierzę, że dotrzemy z pomocą do wszystkich potrzebujących dzieci. Musimy im pomóc, póki nie będzie za późno. Musimy to zrobić teraz.

J. Elrington

Jak wynika z szacunków UNICEF, do końca 2014 roku prawie milion dzieci poniżej 5. roku życia będzie niedożywionych, a bez podjęcia natychmiastowych działań około 50 000 z nich może UMRZEĆ w najbliższym czasie. Jeszcze nie jest za późno, aby im pomóc, ale musimy działać natychmiast. Jedno z tych dzieci czeka właśnie na Twoje wsparcie.

Sudan Południowy leży bardzo daleko od Polski, ale dziś prosimy – działaj tam z nami wpłacając darowiznę na ratowanie cierpiących z głodu dzieci. Twoja darowizna pomoże dziecku takiemu jak Mary wygrać z niedożywieniem i okrutnym cierpieniem.

Wpłacam teraz!

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej