Mary umiera z głodu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF dzieci umierają z głodu

Widmo klęski głodu wisi nad Sudanem Południowym. Przyczyną tej sytuacji jest trwający od prawie roku konflikt, który zmusił 1,5 mln mieszkańców do ucieczki w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Rolnicy porzucili swoje pola, produkcja żywności została zahamowana. W tej sytuacji tysiącom dzieci poniżej 5. roku życia grozi niewyobrażalne cierpienie z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. UNICEF pracuje dzień i noc, aby dotrzeć do tych dzieci i pomóc im, zanim stanie się najgorsze. Wspierany przez nas szpital pediatryczny w Dżubie zajmuje się głównie przypadkami niedożywienia. Mary jest jednym z maluchów, które otrzymują tam ratującą życie pomoc.

APELUJEMY: przekaż darowiznę i pomóż dzieciom takim jak Mary! One nie mogą czekać, potrzebują Twojej pomocy TERAZ. 

Relacja J. Elringtona, pracownika UNICEF

UNICEF Sudan Południowy, Dżuba – Kiedy po raz pierwszy spotkałem malutką Mary, bardzo cierpiała z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. Przebywała wówczas na leczeniu w szpitalu dziecięcym w Dżubie. Większość przypadków niedożywienia może być leczona w domu, ale stan zdrowia Mary był tak poważny, że wymagał natychmiastowej interwencji lekarskiej. Dziewczynka była skrajnie wycieńczona, a nadmiar płynów w jej ciele powodował bolesne obrzęki i opuchliznę widoczną szczególnie na twarzy, rękach i nóżkach. Jej skóra była bardzo napięta, co powodowało niewyobrażalny ból. Przez cały czas kiedy z nią przebywałem, Mary nie przestawała płakać. Ten widok łamał mi serce.

UNICEF Mary umiera z głodu

Po pięciu dniach od mojej pierwszej wizyty, ponownie wróciłem do szpitala. Malutka Mary była nie do poznania. Dziewczynka została otoczona należytą opieką lekarską, a zastosowanie terapeutycznego mleka przyniosło natychmiastowe rezultaty. Byłem tak szczęśliwy, że wystarczyło zaledwie 5 dni, aby ulżyć temu dziecku. Czasami potrzeba naprawdę niewiele, aby uratować komuś życie. Mary była tego najlepszym przykładem.

Długo rozmawiałem na ten temat z lekarzami, którzy powtarzali, że niedożywienie to bezwzględny zabójca dzieci. Prowadzi do skrajnego wyczerpania organizmu i czyni go podatnym na wszelkie inne choroby, z którymi organizm najprawdopodobniej poradziłby sobie, gdyby nie owo osłabienie. Nieleczone, prowadzi do śmierci. A wystarczy bardzo proste rozwiązanie – podanie choremu dziecku mleka lub żywności terapeutycznej, aby uratować mu życie i uchronić je od cierpienia. To dzięki temu malutka Mary tak szybko wróciła do sił i niebawem będzie mogła wyjść ze szpitala.

UNICEF wraz z partnerami pracują w terenie, aby dotrzeć z tego rodzaju pomocą do dzieci mieszkających nawet w najtrudniej dostępnych regionach Sudanu Południowego. Trwający konflikt i niestabilna sytuacja w regionie bardzo utrudnia to zadanie, a UNICEF jest jedną z niewielu organizacji humanitarnych, które mimo zagrożenia nadal niosą tam pomoc.

Mimo wielu trudności wciąż wierzę, że dotrzemy z pomocą do wszystkich potrzebujących dzieci. Musimy im pomóc, póki nie będzie za późno. Musimy to zrobić teraz.

J. Elrington

Jak wynika z szacunków UNICEF, do końca 2014 roku prawie milion dzieci poniżej 5. roku życia będzie niedożywionych, a bez podjęcia natychmiastowych działań około 50 000 z nich może UMRZEĆ w najbliższym czasie. Jeszcze nie jest za późno, aby im pomóc, ale musimy działać natychmiast. Jedno z tych dzieci czeka właśnie na Twoje wsparcie.

Sudan Południowy leży bardzo daleko od Polski, ale dziś prosimy – działaj tam z nami wpłacając darowiznę na ratowanie cierpiących z głodu dzieci. Twoja darowizna pomoże dziecku takiemu jak Mary wygrać z niedożywieniem i okrutnym cierpieniem.

Wpłacam teraz!

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej