Misja Osmana

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.
UNI185560_Med-Res

Dystrykt Bombali, Sierra Leone, 27 stycznia 2016 r.- Osman Koroma ma misję. Chce ratować życie ludzi. Jak większość mieszkańców wioski w której mieszka, jest rolnikiem, ale 4 lata temu przeszedł szkolenie i dołączył do grona lokalnych pracowników opieki społecznej.  

Dzisiaj Osman znajduje się na pierwszej linii frontu działań na rzecz ochrony życia kobiet i najmłodszych mieszkańców Sierra Leone - kraju, gdzie umieralność matek i dzieci należy do najwyższych na świecie.

Wykonuję prace społeczne od samego rana. Czasami robię to również w godzinach wieczornych, mówi Osman, który zna wszystkich mieszkańców wsi, czyli około 500 osób.

Osman pracuje wraz z lokalną Grupą Wsparcia Matek, niosąc pomoc dzieciom poniżej 5. roku życia, kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.

Pomocne porady Osmana

Osman odwiedza swoich podopiecznych w domach. Dzisiaj wybrał się z wizytą do Rahmatou Sesay, którą zastał na podwórku opiekującą się swoim jednomiesięcznym dzieckiem.

Rano przyjechałem do Rahmatou aby zobaczyć, jak się czuje, mówi Osman. Dałem jej kilka porad, jak dbać o córeczkę Mariah. Powiedziałem również, że  zanim weźmie dziecko na ręce, powinna umyć ręce wodą z mydłem. Poradziłem jej wyłącznie karmienie piersią przez najbliższe sześć miesięcy.

UNI185562_Med-Ress

Po wypełnieniu danych dotyczących Mariah w swoim rejestrze, Osman udał się do domu 25- letniej Margaret Sesay, która jest w dziewiątym miesiącu ciąży. To będzie jej trzecie dziecko. Kiedy Osman zajechał na miejsce, Margaret wraz z matką były zajęte obróbką manioku, zebranego niedawno z terenu rodzinnego gospodarstwa.  

Osman korzysta z materiałów opracowanych między innymi przez UNICEF, z których czerpie wiedzę i dzieli się nią później z podopiecznymi.

Doradza kobietom takim jak Margaret, jakie pokarmy i o których porach dnia powinny spożywać w czasie ciąży.

Do rozmowy przyłączyła się Kadiatu Tarawalie, liderka grupy Wsparcie dla Matek w Kathirie. Wspólnie kontynuowali dyskusję na temat przygotowań do porodu oraz tego, co powinna zrobić Margaret, gdy nadejdzie czas rozwiązania. Rozmawiali o karmieniu piersią i opiece w pierwszych dniach po narodzeniu dziecka.

Bardzo się cieszę z pomocy Osmana, komentowała Margaret. Osman wspierał ją w czasie poprzednich ciąż, a jego porady przekonały Margaret, aby rodzić w ośrodku zdrowia, a nie w domu. Wszystkie ciąże na szczęście przebiegały pomyślnie.

Dziś rozmawialiśmy o mojej diecie w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. Powinnam jeść głównie banany, ogórki oraz kurczaka, mówiła Margaret. Ciąża przebiega pomyślnie. W ośrodku zdrowia byłam już cztery razy, aby skonsultować się w sprawie ciąży. Przyjęłam polecane mi szczepionki. Dwójkę moich pierwszych dzieci urodziłam w ośrodku, z czego jestem bardzo zadowolona. Tak też będzie w przypadku trzeciego dziecka.

Czas zmian

UNI185558_Med-Res

Decyzja Margaret, aby urodzić  dziecko w ośrodku zdrowia, gdzie wykwalifikowani pracownicy i lekarze zapewnią jej odpowiednią opiekę, ma istotne znaczenie dla dalszego życia noworodka. W Sierra Leone tylko co druga kobieta w ciąży może skorzystać z fachowej pomocy i urodzić dziecko w bezpiecznym miejscu. W tym kraju wskaźnik umieralności kobiet podczas porodu jest bardzo wysoki.

Wolontariusze tacy jak Osman współpracują z Grupą Wsparcia Matek. Zapewniają kobietom bezpośrednie wsparcie podczas ciąży, docierając z pomocą nawet do najtrudniej dostępnych wiosek.

Najbliższy ośrodek zdrowia znajduje się ponad 6 km od wsi. Takiej odległości kobieta w ciąży nie pokona sama, mówi Osman. Dlatego trzeba mobilizować ludzi, aby sobie wzajemnie pomagali.

Przechodząc przez wieś, Osman dotarł do domu Abou Kargbo, którego 19-miesięczna córka Aisata Kargbo, ostatnio nieco grymasi. Po rozmowie z ojcem, Osman bada dziecko.

Muszę sprawdzić, czy Aisata nie ma zapalenia płuc, wyjaśnia Osman. Za pomocą tego zegara zbadam szybkość oddechu dziecka. Jeśli dziecko w wieku 2-11 miesięcy oddycha 50 lub więcej razy na minutę, oznacza to, że może mieć zapalenie płuc. Musimy je wówczas jak najszybciej przetransportować do ośrodka zdrowia. Jeżeli dziecko ma gorączkę, to jest duże prawdopodobieństwo, że choruje na malarię. Wtedy również należy jak najszybciej udać się z wizytą do ośrodka. Dzieje się tak także, kiedy odmawia karmienia piersią, ma biegunkę lub jest niedożywione. To ostatnie diagnozuję przy pomocy specjalnej taśmy, mierząc obwód przedramienia. Jeżeli odczyt z taśmy jest czerwony, natychmiast przekazuję dziecko pod  opiekę lekarzy.

Po zbadaniu Aisaty, Osman nie rozpoznał żadnych zagrażających życiu chorób. Poradził ojcu, aby uważnie przyglądał się dziewczynce i monitorował sytuację, po czym udał się dalej, odwiedzać kolejne rodziny.

Szacunek i motywacja

UN011678_Med-Res

Kiedy Osman przechodzi przez wieś, wszyscy ludzie cieszą się i witają go z wielką radością. Swoją ciężką pracą i oddaniem zdobył szacunek wśród znajomych i sąsiadów. Daje mu to ogromną motywację do dalszego działania i doskonalenia się w tej dziedzinie.

Nie dostaję pieniędzy za moją pomoc dzieciom i ich rodzinom, mówi Osman. Na co dzień zajmuję się hodowlą manioku, ziemniaków i ryżu. W przyszłości chciałbym rozpocząć studia medyczne. Nigdy wcześniej nie myślałem o medycynie, ale teraz chciałbym dowiedzieć się więcej na ten temat.

Praca Osmana wymaga ogromnych poświęceń. Gdyby nie jego zaangażowanie, wiele matek mogłoby nie poradzić sobie w czasie ciąży, a ich dzieci nie dożyć nawet pierwszych urodzin. Jeśli chcesz wesprzeć pracę wolontariuszy takich jak Osman, za pomocą naszej strony przekaż darowiznę. Liczymy na Twoją pomoc właśnie teraz i dziękujemy za każde wsparcie!

banner_523x220

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej