Nadzieja dla Afry

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Afra

Teresa trzyma na kolanach swoją chorą córeczkę, Afrę. Dwuletnia dziewczynka jest nową pacjentką szpitala pediatrycznego w Dżubie, w Sudanie Południowym. Od ponad sześciu tygodni choruje na malarię. Cierpi też z powodu niedożywienia.

Bardzo się martwię, że stan zdrowia mojej córeczki się nie poprawia. Pozostałe moje dzieci są zdrowe. Do tego kiedy tu jesteśmy, nie mogę pracować. Sprzedaję herbatę na lokalnym targu, żeby utrzymać swoją rodzinę. Mam nadzieję na lepszą przyszłość, ale na razie ciężko mi to sobie wyobrazić, mówi zatroskana kobieta.

Teresa pochodzi z miejscowości Bentiu na północy kraju. W 2014 roku uciekła z objętego walkami miasta do Dżuby.

Przyjechałam tu z trójką moich dzieci i mężem, który jest policjantem. Większość mojej rodziny mieszka na północy kraju, ale tutaj mam siostrę, która pomaga mi w opiece nad dziećmi kiedy jesteśmy z Afrą jest w szpitalu. Próbowałam ją leczyć w innych klinikach, ale jej stan zdrowia się nie poprawiał.

W szpitalu wspieranym przez UNICEF malutka Afra co dwie godziny przyjmuje mleko terapeutyczne F75. Dziewczynkę wciąż bardzo stresuje obecność lekarzy, którzy ją ważą i mierzą. Jednak dyżurujący specjaliści mówią, że mała pacjentka już po pierwszym dniu wygląda znacznie lepiej. Mleko terapeutyczne, stosowane przez UNICEF w leczeniu skrajnie niedożywionych dzieci zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które umożliwiają dzieciom powrót do zdrowia. To nadzieja dla Afry na pełne wyzdrowienie.

Liczne konflikty i niski poziom rozwoju gospodarczego nękają Sudan Południowy od lat, sprawiając, że dzieci cierpią z powodu niedożywienia, przemocy i ciągłego chaosu. Od pięciu lat w Sudanie Południowym trwa wojna domowa, która zniweczyła możliwość rozwoju i szanse na lepszą przyszłość tysięcy dzieci.

Liczba dzieci cierpiących z powodu niedożywienia sięgnęła krytycznego poziomu. Ćwierć miliona dzieci zagrożonych jest  śmiercią głodową. Odsetek ludzi, którzy nie wiedzą, czy i kiedy  zjedzą swój kolejny posiłek, wzrósł z 35% w 2014 do 60%. Widmo kolejnej epidemii głodu jest bliskie.

Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/sudan i przekazując darowiznę. Kampanię wspiera Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Prosimy, uratuj życie dziecka w Sudanie Południowym!

Afra

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej