Nadzieja dla Afry

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Afra

Teresa trzyma na kolanach swoją chorą córeczkę, Afrę. Dwuletnia dziewczynka jest nową pacjentką szpitala pediatrycznego w Dżubie, w Sudanie Południowym. Od ponad sześciu tygodni choruje na malarię. Cierpi też z powodu niedożywienia.

Bardzo się martwię, że stan zdrowia mojej córeczki się nie poprawia. Pozostałe moje dzieci są zdrowe. Do tego kiedy tu jesteśmy, nie mogę pracować. Sprzedaję herbatę na lokalnym targu, żeby utrzymać swoją rodzinę. Mam nadzieję na lepszą przyszłość, ale na razie ciężko mi to sobie wyobrazić, mówi zatroskana kobieta.

Teresa pochodzi z miejscowości Bentiu na północy kraju. W 2014 roku uciekła z objętego walkami miasta do Dżuby.

Przyjechałam tu z trójką moich dzieci i mężem, który jest policjantem. Większość mojej rodziny mieszka na północy kraju, ale tutaj mam siostrę, która pomaga mi w opiece nad dziećmi kiedy jesteśmy z Afrą jest w szpitalu. Próbowałam ją leczyć w innych klinikach, ale jej stan zdrowia się nie poprawiał.

W szpitalu wspieranym przez UNICEF malutka Afra co dwie godziny przyjmuje mleko terapeutyczne F75. Dziewczynkę wciąż bardzo stresuje obecność lekarzy, którzy ją ważą i mierzą. Jednak dyżurujący specjaliści mówią, że mała pacjentka już po pierwszym dniu wygląda znacznie lepiej. Mleko terapeutyczne, stosowane przez UNICEF w leczeniu skrajnie niedożywionych dzieci zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które umożliwiają dzieciom powrót do zdrowia. To nadzieja dla Afry na pełne wyzdrowienie.

Liczne konflikty i niski poziom rozwoju gospodarczego nękają Sudan Południowy od lat, sprawiając, że dzieci cierpią z powodu niedożywienia, przemocy i ciągłego chaosu. Od pięciu lat w Sudanie Południowym trwa wojna domowa, która zniweczyła możliwość rozwoju i szanse na lepszą przyszłość tysięcy dzieci.

Liczba dzieci cierpiących z powodu niedożywienia sięgnęła krytycznego poziomu. Ćwierć miliona dzieci zagrożonych jest  śmiercią głodową. Odsetek ludzi, którzy nie wiedzą, czy i kiedy  zjedzą swój kolejny posiłek, wzrósł z 35% w 2014 do 60%. Widmo kolejnej epidemii głodu jest bliskie.

Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/sudan i przekazując darowiznę. Kampanię wspiera Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Prosimy, uratuj życie dziecka w Sudanie Południowym!

Afra

Zobacz również

Sprawozdanie z postępu działań interwencyjnych Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

Sprawozdanie z postępu działań interwencyjnych Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie UNICEF działa na rzecz dzieci.

 

Więcej
UNICEF wzywa do ochrony dzieci przed wszelkimi formami przemocy w związku z niepokojami społecznymi w Iranie

UNICEF wzywa do ochrony dzieci przed wszelkimi formami przemocy w związku z niepokojami społecznymi w Iranie

UNICEF potępia wszystkie formy przemocy wobec dzieci i wzywa do zakończenia wszelkich naruszeń ich praw. Według szacunków, podczas niepokojów społecznych w Iranie życie straciło 50 dzieci, a znacznie więcej zostało rannych.

Więcej
UNICEF Polska

Zmiana nazwy stowarzyszenia

Z dniem 21 listopada 2022 r. Krajowy Rejestr Sądowy dokonał zmiany nazwy Stowarzyszenia Polski Komitet Narodowy Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci – UNICEF

Więcej