Nadzieja dla Afry

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Afra

Teresa trzyma na kolanach swoją chorą córeczkę, Afrę. Dwuletnia dziewczynka jest nową pacjentką szpitala pediatrycznego w Dżubie, w Sudanie Południowym. Od ponad sześciu tygodni choruje na malarię. Cierpi też z powodu niedożywienia.

Bardzo się martwię, że stan zdrowia mojej córeczki się nie poprawia. Pozostałe moje dzieci są zdrowe. Do tego kiedy tu jesteśmy, nie mogę pracować. Sprzedaję herbatę na lokalnym targu, żeby utrzymać swoją rodzinę. Mam nadzieję na lepszą przyszłość, ale na razie ciężko mi to sobie wyobrazić, mówi zatroskana kobieta.

Teresa pochodzi z miejscowości Bentiu na północy kraju. W 2014 roku uciekła z objętego walkami miasta do Dżuby.

Przyjechałam tu z trójką moich dzieci i mężem, który jest policjantem. Większość mojej rodziny mieszka na północy kraju, ale tutaj mam siostrę, która pomaga mi w opiece nad dziećmi kiedy jesteśmy z Afrą jest w szpitalu. Próbowałam ją leczyć w innych klinikach, ale jej stan zdrowia się nie poprawiał.

W szpitalu wspieranym przez UNICEF malutka Afra co dwie godziny przyjmuje mleko terapeutyczne F75. Dziewczynkę wciąż bardzo stresuje obecność lekarzy, którzy ją ważą i mierzą. Jednak dyżurujący specjaliści mówią, że mała pacjentka już po pierwszym dniu wygląda znacznie lepiej. Mleko terapeutyczne, stosowane przez UNICEF w leczeniu skrajnie niedożywionych dzieci zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które umożliwiają dzieciom powrót do zdrowia. To nadzieja dla Afry na pełne wyzdrowienie.

Liczne konflikty i niski poziom rozwoju gospodarczego nękają Sudan Południowy od lat, sprawiając, że dzieci cierpią z powodu niedożywienia, przemocy i ciągłego chaosu. Od pięciu lat w Sudanie Południowym trwa wojna domowa, która zniweczyła możliwość rozwoju i szanse na lepszą przyszłość tysięcy dzieci.

Liczba dzieci cierpiących z powodu niedożywienia sięgnęła krytycznego poziomu. Ćwierć miliona dzieci zagrożonych jest  śmiercią głodową. Odsetek ludzi, którzy nie wiedzą, czy i kiedy  zjedzą swój kolejny posiłek, wzrósł z 35% w 2014 do 60%. Widmo kolejnej epidemii głodu jest bliskie.

Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/sudan i przekazując darowiznę. Kampanię wspiera Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Prosimy, uratuj życie dziecka w Sudanie Południowym!

Afra

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej