Nie ma leku na ból serca – historia Hawy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Nie ma leku na ból serca – historia Hawy

Hawa Mustafa trzyma na rękach swoją półroczną córkę, Munę. Są w ośrodku zdrowia wspieranym przez UNICEF w Homosha, w odległym regionie Benishangul-Gumuz w Etiopii. Pierwsze dziecko Hawy urodziło się w domu i zmarło niemal natychmiast po urodzeniu. Czworo jej pozostałych dzieci, w tym Muna, urodziło się w ośrodku zdrowia.

„Dziesięć lat temu byłam w ciąży z moim pierwszym dzieckiem. Rodziłam w bardzo silnych bólach przez dwa dni i urodziłam małego chłopca, Mahmouda. Zmarł natychmiast. Ból serca był nie do zniesienia. Przez sześć miesięcy nie potrafiłam wyjść z domu”

- mówi Hawa. „Mój mąż i rodzina musieli zająć się przynoszeniem drewna i wody. Wiem, że gdyby Mahmoud przyszedł na świat w ośrodku zdrowia, udałoby się go uratować. Mam teraz czworo dzieci, wszystkie urodziły się tutaj i patrzenie na nich napełnia mnie radością. Nie ma znaczenia, że krzyczą czy robią zamieszanie – jestem wdzięczna, że żyją. Pewnego dnia może jedno z nich zostanie lekarzem”.

Chociaż wskaźnik umieralności noworodków w Benishangul-Gumuz jest wyższy niż średnia krajowa, to spadł o prawie połowę między 2000 a 2016 – z 65 zgonów na każde 1000 żywych urodzeń do 35 zgonów na każde 1000 żywych urodzeń. Poprawa była możliwa między innymi dzięki wsparciu przez UNICEF ośrodków zdrowia. Pomimo licznych trudności, w tym ograniczonego dostępu do bieżącej wody i systemu chłodzenia, oddani lekarze, pielęgniarki i położne są w stanie zapewnić kompleksową opiekę okołoporodową, wsparcie podczas porodu i inną ratującą życie pomoc dla matek i dzieci z tego regionu.

Każdego dnia na całym świecie umiera 7000 noworodków – większość z nich na skutek chorób, którym łatwo zapobiec. Proste, przystępne rozwiązania istnieją, ale nie docierają do najbardziej potrzebujących matek oraz ich dzieci – mieszkających w trudno dostępnych miejscach, żyjących w skrajnych warunkach. Ze wszystkich nierówności społecznych, właśnie ta może okazać się najbardziej fundamentalna. Żaden rodzic nie powinien doświadczyć uczucia rozpaczy po stracie dziecka, czy też poczucia niemocy w sytuacji jego cierpienia. Szczególnie, gdy opieka, która mogłaby temu zapobiec, istnieje.

Nie wahaj się! Podaruj dziecku więcej niż dzień! Dowiedz się więcej na unicef.pl/ratujedziecko.

wiecejnizdzien_KV_BANNERY_ 536px

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej