Powołana, aby służyć – historia Judith Candiru

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Powołana, aby służyć – historia Judith Candiru

© UNICEF/Abdul

Ostatnie dwa lata pandemii COVID-19 pokazały, jak ważną rolę ogrywają pracownicy medyczni na całym świecie. Jednym z nich jest Judith Candiru – pielęgniarka z Ugandy. W Światowym Dniu Zdrowia UNICEF przybliża historię kobiety, jednocześnie oddając hołd wszystkim pracownikom medycznym, którzy niosą pomoc w tym trudnym czasie. 

We wszystkich krajach dotkniętych pandemią COVID-19, pomoc medyczna pozostaje priorytetem. Nie inaczej jest w Ugandzie, gdzie mieszka Judith Candiru – pielęgniarka pracująca w Midigo Health Centre IV. W szczytowym momencie pandemii, a nawet kiedy sama zachorowała na COVID-19, nigdy nie pomyślała o porzuceniu swojego powołania do służby. 

Kiedy zachorowałam na COVID-19 to był najsmutniejszy moment w mojej karierze, mówi Judith. Kobieta martwiła się o swoje dzieci, rodziców i męża. Na szczęście szybko wyzdrowiała i wróciła do pracy, z pasją służąc najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. 

W typowy dzień pracy Judith wstaje tuż przed wschodem słońca i pobiera wodę z pobliskiej studni. Jako pracownik medyczny i matka trojga dzieci wie, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Zanim wyruszy do pracy, rodzina razem je posiłek składający się głównie z herbaty, batatów i masła orzechowego. Widok moich zdrowych i szczęśliwych dzieci daje mi dużo radości, mówi Judith Candiru.

Dorastając, dziewczyna podziwiała biały strój pielęgniarek i opiekę, jaką zapewniały chorym. Teraz, gdy jest jedną z nich, z dumą zakłada biały fartuch z żółtym pasem. Judith pamięta też o założeniu maseczki, aby zapewnić sobie i pacjentom odpowiednią ochronę. UNICEF wspiera ośrodek medyczny, w którym pracuje dziewczyna, dlatego zasady dotyczące higieny i bezpieczeństwa są tam powszechnie stosowane.

Judith swoje pierwsze kroki w pracy kieruje do oddziału położniczego, gdzie monitoruje stan wcześniaków zanim przekaże je w troskliwe ramiona rodziców. Następnie udaje się na izbę przyjęć, gdzie w kolejce na przyjęcie czekają kobiety w ciąży. Chcą urodzić swoje dzieci w bezpiecznych warunkach i pod opieką pracowników medycznych. Judith i inni pracownicy placówki są w gotowości, aby zapewnić im niezbędną opiekę zdrowotną. Sprawdzają ich wzrost, wagę, ciśnienie krwi i tętno płodu, aby upewnić się, że są bezpieczne, a ich dzieci prawidłowo się rozwijają.

Po zakończeniu obchodu i rutynowych działań, Judith Candiru udaje się do lokalnej społeczności, aby nieść pomoc medyczną tym, którym nie udaje się dotrzeć do placówki. Lubię ten moment w ciągu dnia i kontakt z członkami społeczności lokalnej, zwłaszcza w języku, który rozumieją, mówi Judith. Kobieta zabiera ze sobą megafon i idzie na rynek oraz do centrów handlowych, aby komunikaty dotyczące zdrowia dotarły do jak największej liczby osób. 

Judith codziennie wykonuje też rutynowe szczepienia i szczepienia przeciwko COVID-19. Nie zakończy pracy danego dnia, dopóki wszyscy zakwalifikowani do szczepienia nie otrzymają pomocy.

Co ją motywuje? Kiedy opiekuję się pacjentami, a oni wracają do domu zdrowi i szczęśliwi, ja również jestem szczęśliwa, podsumowuje Judith.

W Światowym Dniu Zdrowia warto pamiętać o setkach tysięcy pracowników medycznych na całym świecie, którzy w pocie czoła niosą pomoc najbardziej potrzebującym osobom. Imion wielu z nich nigdy nie poznamy, ale historia Judith pokazuje, z jak wielkim zaangażowaniem wykonują swoją pracę.

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Recepcjonistka/a

UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Więcej