Powołana, aby służyć – historia Judith Candiru

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Powołana, aby służyć – historia Judith Candiru

© UNICEF/Abdul

Ostatnie dwa lata pandemii COVID-19 pokazały, jak ważną rolę ogrywają pracownicy medyczni na całym świecie. Jednym z nich jest Judith Candiru – pielęgniarka z Ugandy. W Światowym Dniu Zdrowia UNICEF przybliża historię kobiety, jednocześnie oddając hołd wszystkim pracownikom medycznym, którzy niosą pomoc w tym trudnym czasie. 

We wszystkich krajach dotkniętych pandemią COVID-19, pomoc medyczna pozostaje priorytetem. Nie inaczej jest w Ugandzie, gdzie mieszka Judith Candiru – pielęgniarka pracująca w Midigo Health Centre IV. W szczytowym momencie pandemii, a nawet kiedy sama zachorowała na COVID-19, nigdy nie pomyślała o porzuceniu swojego powołania do służby. 

Kiedy zachorowałam na COVID-19 to był najsmutniejszy moment w mojej karierze, mówi Judith. Kobieta martwiła się o swoje dzieci, rodziców i męża. Na szczęście szybko wyzdrowiała i wróciła do pracy, z pasją służąc najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. 

W typowy dzień pracy Judith wstaje tuż przed wschodem słońca i pobiera wodę z pobliskiej studni. Jako pracownik medyczny i matka trojga dzieci wie, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Zanim wyruszy do pracy, rodzina razem je posiłek składający się głównie z herbaty, batatów i masła orzechowego. Widok moich zdrowych i szczęśliwych dzieci daje mi dużo radości, mówi Judith Candiru.

Dorastając, dziewczyna podziwiała biały strój pielęgniarek i opiekę, jaką zapewniały chorym. Teraz, gdy jest jedną z nich, z dumą zakłada biały fartuch z żółtym pasem. Judith pamięta też o założeniu maseczki, aby zapewnić sobie i pacjentom odpowiednią ochronę. UNICEF wspiera ośrodek medyczny, w którym pracuje dziewczyna, dlatego zasady dotyczące higieny i bezpieczeństwa są tam powszechnie stosowane.

Judith swoje pierwsze kroki w pracy kieruje do oddziału położniczego, gdzie monitoruje stan wcześniaków zanim przekaże je w troskliwe ramiona rodziców. Następnie udaje się na izbę przyjęć, gdzie w kolejce na przyjęcie czekają kobiety w ciąży. Chcą urodzić swoje dzieci w bezpiecznych warunkach i pod opieką pracowników medycznych. Judith i inni pracownicy placówki są w gotowości, aby zapewnić im niezbędną opiekę zdrowotną. Sprawdzają ich wzrost, wagę, ciśnienie krwi i tętno płodu, aby upewnić się, że są bezpieczne, a ich dzieci prawidłowo się rozwijają.

Po zakończeniu obchodu i rutynowych działań, Judith Candiru udaje się do lokalnej społeczności, aby nieść pomoc medyczną tym, którym nie udaje się dotrzeć do placówki. Lubię ten moment w ciągu dnia i kontakt z członkami społeczności lokalnej, zwłaszcza w języku, który rozumieją, mówi Judith. Kobieta zabiera ze sobą megafon i idzie na rynek oraz do centrów handlowych, aby komunikaty dotyczące zdrowia dotarły do jak największej liczby osób. 

Judith codziennie wykonuje też rutynowe szczepienia i szczepienia przeciwko COVID-19. Nie zakończy pracy danego dnia, dopóki wszyscy zakwalifikowani do szczepienia nie otrzymają pomocy.

Co ją motywuje? Kiedy opiekuję się pacjentami, a oni wracają do domu zdrowi i szczęśliwi, ja również jestem szczęśliwa, podsumowuje Judith.

W Światowym Dniu Zdrowia warto pamiętać o setkach tysięcy pracowników medycznych na całym świecie, którzy w pocie czoła niosą pomoc najbardziej potrzebującym osobom. Imion wielu z nich nigdy nie poznamy, ale historia Judith pokazuje, z jak wielkim zaangażowaniem wykonują swoją pracę.

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej