Ramita znów może marzyć

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI185358

Katmandu, 21 maja 2015 r - 25 kwietnia, kiedy rozpoczęło się trzęsienie ziemi o mocy 7,8 w skali Richtera, jedenastoletnia Ramita Giri jadła właśnie obiad na ganku swojego domu w Jyamire w dystrykcie Sindhupalchowk. Nie wiedząc skąd pochodzą te nagłe wstrząsy, pobiegła do domu w poszukiwaniu mamy.

Z całej siły wołałam: „Mamusiu, mamusiu”,wspomina Ramita. Właśnie wtedy nagle zawalił się na nas dom. Dopiero po paru godzinach mój brat wyciągnął mnie spod gruzów, dodaje.

Ramita była nieprzytomna przez większość czasu, kiedy leżała pod ruinami. Zachowała tylko mgliste wspomnienia ludzi, którzy usiłują wydostać ją spod drewnianej belki.

Ramita nie była jedyną ranną w rodzinie. W wyniku trzęsienia ziemi życie straciło 8000 osób, a dwa razy tyle zostało rannych. Pięciu członków rodziny Ramity uwięzionych pod ruinami domu także odniosło obrażenia, niektórzy bardzo ciężkie. Jej mama Sita doznała urazu kręgosłupa, a sama Ramita wyszła spod gruzów posiniaczona i ranna.

Mama i córka leżą obecnie w jednym łóżku pod namiotem należącym do Ośrodka Rehabilitacji Urazów Kręgosłupa w Kavre, na wschód od doliny Katmandu. W okolicy wciąż mają miejsce wstrząsy wtórne, więc pacjenci po traumie obawiają się leżeć w zamkniętych pomieszczeniach. W trosce o coraz większą liczbę pacjentów, którzy w wyniku trzęsienia ziemi doznali urazów kręgosłupa, zaopatrzono Ośrodek w dodatkowe namioty, w tym dwa namioty medyczne UNICEF.

UNI185359

Przed trzęsieniem ziemi na 52 łóżka przypadało w Ośrodku średnio 40 pacjentów, mówi  Esha Thapa Dhungana, Dyrektor Wykonawcza Ośrodka. Ale tuż po trzęsieniu ziemi liczba pacjentów się podwoiła, a obecnie - potroiła.

Pracownicy medyczni Ośrodka Rehabilitacji Urazów Kręgosłupa oddelegowani do innych szpitali w Katmandu donoszą, że ogromna liczba pacjentów z tych szpitali prawdopodobnie trafi do Ośrodka. Aby pomieścić wciąż powiększającą się liczbę pacjentów rannych w wyniku trzęsienia ziemi, UNICEF dostarczył dodatkowe namioty medyczne i koce.

Namioty UNICEF posłużą pacjentom ze strefy D lub tym, którzy ukończyli rehabilitację i w jakimś stopniu odzyskali samodzielność oraz zdolność do poruszania się, wyjaśnia Esha.

Pacjenci z urazem kręgosłupa potrzebują dłuższego leczenia i muszą przejść przez serię zabiegów, zanim będą mogli wrócić do domu.

Nowe namioty z pewnością pomogą naszym pracownikom lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń i wydajniej rozporządzać ograniczonymi zasobami, tak aby móc zaoferować naszym pacjentom możliwie najlepszą rehabilitację.

Namioty takie jak te w Ośrodku Rehabilitacji Urazów Kręgosłupa są prawdziwym dobrodziejstwem dla wielu szpitali, punktów medycznych, izb porodowych i centrów opieki dla kobiet ciężarnych i tuż po porodzie, znajdujących się w miejscach dotkniętych trzęsieniem ziemi. Trzęsienia poczyniły spustoszenia w ponad 1100 punktach opieki medycznej. Aby zapewnić opiekę medyczną i pomoc w razie nagłych wypadków ponad pół milionie dzieci w dzielnicach dotkniętych klęską, UNICEF dostarczył już ponad 100 namiotów medycznych oraz ogromną liczę koców do szpitali oraz punktów opieki.

Po tygodniu leczenia i terapii, Ramita i jej mama Sita zaczynają chodzić o własnych siłach, choć na razie powoli. Równie nieśmiało kiełkują ich nadzieje na przyszłość.

Uśmiechając się blado, Ramita mówi: Mam nadzieję, że moja rodzina będzie mogła wybudować nowy dom!

Avinashi Paudel

Według szacunków UNICEF, 1,7 mln dzieci w Nepalu potrzebuje natychmiastowego wsparcia. Pracownicy UNICEF cały czas są na miejscu i robią wszystko, aby zapewnić im pomoc.

Dołącz do nas – przekaż dziś darowiznę i pomóż dzieciom w Nepalu. Liczy się każdy Twój gest.

900x323

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej