Udało się! Gosson i Aseel z Jemenu uratowani

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Gosson i Aseel.jpg

Półtoraroczna dziewczynka i dwuletni chłopiec z Jemenu byli skrajnie niedożywieni. Dzięki wsparciu Darczyńców UNICEF udało się ich uratować! 

Wyniszczająca wojna, głód i przesiedlenia w Jemenie najbardziej dotykają najmłodszych. Każdego roku z powodu niedożywienia cierpią miliony dzieci w tym kraju. UNICEF Polska nie jest obojętny na los najmłodszych w Jemenie. W listopadzie 2021 r. organizacja ponowiła apel do Darczyńców w Polsce o wsparcie dzieci prowadząc kampanię pt. „Pomoc dzieciom w Jemenie”.

Od tego czasu poznaliśmy historie wielu najmłodszych poszkodowanych na skutek wojny. Za tragicznymi statystykami zawsze stoją imiona i nazwiska konkretnych dzieci, którym pomoc niesie UNICEF. W pamięć zapadły nam szczególnie dwie historie skrajnie niedożywionych dzieci: Gosson i Aseela. Dzięki pracownikom UNICEF na miejscu znamy dalsze losy dzieci. Szczęśliwie udało się je uratować!

Walka o życie Gosson trwała bardzo długo

Dzięki wsparciu UNICEF Gosson została objęta programem leczenia niedożywienia.

© UNICEF/Hayyan

Kiedy pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy półtoraroczną Gosson Ibrahim, jej wyniszczony organizm nie był w stanie sam zwalczyć chorób takich jak biegunka czy zapalenie płuc, które dotykają głodujące dzieci. Dziewczynka ważyła zaledwie 5 kilogramów, czyli dwa razy mniej niż zdrowe dziecko w jej wieku. Gosson trafiła do szpitala wspieranego przez UNICEF, a walka o jej życie trwała bardzo długo.

Stan Gosson był ciężki, dlatego zabrałam ją do szpitala Al Sadaqa w Adenie. Dzięki wsparciu UNICEF Gosson została objęta programem leczenia niedożywienia. Pomoc przyszła na czas - córka wyzdrowiała, mówi mama Gosson, 25-letnia Wardah Awad. Teraz daję córce cztery posiłki dziennie, a ona bardzo ładnie je to, co akurat mamy: kurczaka, ziemniaki, cukinię, ryby czy ryż. Bardzo się cieszę!

Chciałbym dać Gosson wszystko, co najlepsze. Mam nadzieję, że w przyszłości otrzyma dobre wykształcenie, mówi Ibrahim Abdullah, ojciec dziewczynki.

Historia Aseela poruszyła nas wszystkich 

Aseel czuje się już lepiej, ale nadal potrzebuje wsparcia.

© UNICEF/Haleem

W trakcie kampanii UNICEF Polska „Pomoc dzieciom w Jemenie” poznaliśmy także historię dwuletniego Aseela, któremu głód towarzyszył od pierwszych chwil życia. Przez brak regularnego i pełnowartościowego pokarmu, chłopiec zachorował na ciężkie ostre niedożywienie, kiedy miał zaledwie dwa miesiące. Aseel trafił w końcu do szpitala dziecięcego Al-Sabeen w stolicy Jemenu, Sanie. W wieku dwóch lat ważył niecałe dwa kilogramy.

Aseel został objęty terapią leczenia ostrego niedożywienia. Chłopiec przez wiele dni przyjmował żywność terapeutyczną. Teraz jego stan powoli się poprawia, a chłopiec przybrał na wadze trzy kilogramy. Aseel przebywa już w domu rodzinnym w Al-Hudajdzie, w zachodniej części kraju. Chłopcem opiekuje się jego wujek, Ghassan Mohamed. Aseel czuje się już lepiej, ale nadal potrzebuje wsparcia. Jeszcze długa droga przed nami, powiedział Ghassan.

Historie Gosson i Aseela napawają nadzieją, że dzięki Darczyńcom UNICEF udaje się uratować coraz więcej dzieci w Jemenie. Jednak najmłodszych cierpiących na skutek niedożywienia jest w tym kraju wciąż bardzo wiele. Pracownicy UNICEF cały czas są na miejscu i niosą pomoc dzieciom w tym kraju. Wiele z nich żyje tylko dzięki pomocy humanitarnej i wsparciu Darczyńców, także z Polski. Dziękujemy!

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej