Udało się! Gosson i Aseel z Jemenu uratowani

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Gosson i Aseel.jpg

Półtoraroczna dziewczynka i dwuletni chłopiec z Jemenu byli skrajnie niedożywieni. Dzięki wsparciu Darczyńców UNICEF udało się ich uratować! 

Wyniszczająca wojna, głód i przesiedlenia w Jemenie najbardziej dotykają najmłodszych. Każdego roku z powodu niedożywienia cierpią miliony dzieci w tym kraju. UNICEF Polska nie jest obojętny na los najmłodszych w Jemenie. W listopadzie 2021 r. organizacja ponowiła apel do Darczyńców w Polsce o wsparcie dzieci prowadząc kampanię pt. „Pomoc dzieciom w Jemenie”.

Od tego czasu poznaliśmy historie wielu najmłodszych poszkodowanych na skutek wojny. Za tragicznymi statystykami zawsze stoją imiona i nazwiska konkretnych dzieci, którym pomoc niesie UNICEF. W pamięć zapadły nam szczególnie dwie historie skrajnie niedożywionych dzieci: Gosson i Aseela. Dzięki pracownikom UNICEF na miejscu znamy dalsze losy dzieci. Szczęśliwie udało się je uratować!

Walka o życie Gosson trwała bardzo długo

Dzięki wsparciu UNICEF Gosson została objęta programem leczenia niedożywienia.

© UNICEF/Hayyan

Kiedy pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy półtoraroczną Gosson Ibrahim, jej wyniszczony organizm nie był w stanie sam zwalczyć chorób takich jak biegunka czy zapalenie płuc, które dotykają głodujące dzieci. Dziewczynka ważyła zaledwie 5 kilogramów, czyli dwa razy mniej niż zdrowe dziecko w jej wieku. Gosson trafiła do szpitala wspieranego przez UNICEF, a walka o jej życie trwała bardzo długo.

Stan Gosson był ciężki, dlatego zabrałam ją do szpitala Al Sadaqa w Adenie. Dzięki wsparciu UNICEF Gosson została objęta programem leczenia niedożywienia. Pomoc przyszła na czas - córka wyzdrowiała, mówi mama Gosson, 25-letnia Wardah Awad. Teraz daję córce cztery posiłki dziennie, a ona bardzo ładnie je to, co akurat mamy: kurczaka, ziemniaki, cukinię, ryby czy ryż. Bardzo się cieszę!

Chciałbym dać Gosson wszystko, co najlepsze. Mam nadzieję, że w przyszłości otrzyma dobre wykształcenie, mówi Ibrahim Abdullah, ojciec dziewczynki.

Historia Aseela poruszyła nas wszystkich 

Aseel czuje się już lepiej, ale nadal potrzebuje wsparcia.

© UNICEF/Haleem

W trakcie kampanii UNICEF Polska „Pomoc dzieciom w Jemenie” poznaliśmy także historię dwuletniego Aseela, któremu głód towarzyszył od pierwszych chwil życia. Przez brak regularnego i pełnowartościowego pokarmu, chłopiec zachorował na ciężkie ostre niedożywienie, kiedy miał zaledwie dwa miesiące. Aseel trafił w końcu do szpitala dziecięcego Al-Sabeen w stolicy Jemenu, Sanie. W wieku dwóch lat ważył niecałe dwa kilogramy.

Aseel został objęty terapią leczenia ostrego niedożywienia. Chłopiec przez wiele dni przyjmował żywność terapeutyczną. Teraz jego stan powoli się poprawia, a chłopiec przybrał na wadze trzy kilogramy. Aseel przebywa już w domu rodzinnym w Al-Hudajdzie, w zachodniej części kraju. Chłopcem opiekuje się jego wujek, Ghassan Mohamed. Aseel czuje się już lepiej, ale nadal potrzebuje wsparcia. Jeszcze długa droga przed nami, powiedział Ghassan.

Historie Gosson i Aseela napawają nadzieją, że dzięki Darczyńcom UNICEF udaje się uratować coraz więcej dzieci w Jemenie. Jednak najmłodszych cierpiących na skutek niedożywienia jest w tym kraju wciąż bardzo wiele. Pracownicy UNICEF cały czas są na miejscu i niosą pomoc dzieciom w tym kraju. Wiele z nich żyje tylko dzięki pomocy humanitarnej i wsparciu Darczyńców, także z Polski. Dziękujemy!

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej