Udało się! Gosson i Aseel z Jemenu uratowani

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Gosson i Aseel.jpg

Półtoraroczna dziewczynka i dwuletni chłopiec z Jemenu byli skrajnie niedożywieni. Dzięki wsparciu Darczyńców UNICEF udało się ich uratować! 

Wyniszczająca wojna, głód i przesiedlenia w Jemenie najbardziej dotykają najmłodszych. Każdego roku z powodu niedożywienia cierpią miliony dzieci w tym kraju. UNICEF Polska nie jest obojętny na los najmłodszych w Jemenie. W listopadzie 2021 r. organizacja ponowiła apel do Darczyńców w Polsce o wsparcie dzieci prowadząc kampanię pt. „Pomoc dzieciom w Jemenie”.

Od tego czasu poznaliśmy historie wielu najmłodszych poszkodowanych na skutek wojny. Za tragicznymi statystykami zawsze stoją imiona i nazwiska konkretnych dzieci, którym pomoc niesie UNICEF. W pamięć zapadły nam szczególnie dwie historie skrajnie niedożywionych dzieci: Gosson i Aseela. Dzięki pracownikom UNICEF na miejscu znamy dalsze losy dzieci. Szczęśliwie udało się je uratować!

Walka o życie Gosson trwała bardzo długo

Dzięki wsparciu UNICEF Gosson została objęta programem leczenia niedożywienia.

© UNICEF/Hayyan

Kiedy pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy półtoraroczną Gosson Ibrahim, jej wyniszczony organizm nie był w stanie sam zwalczyć chorób takich jak biegunka czy zapalenie płuc, które dotykają głodujące dzieci. Dziewczynka ważyła zaledwie 5 kilogramów, czyli dwa razy mniej niż zdrowe dziecko w jej wieku. Gosson trafiła do szpitala wspieranego przez UNICEF, a walka o jej życie trwała bardzo długo.

Stan Gosson był ciężki, dlatego zabrałam ją do szpitala Al Sadaqa w Adenie. Dzięki wsparciu UNICEF Gosson została objęta programem leczenia niedożywienia. Pomoc przyszła na czas - córka wyzdrowiała, mówi mama Gosson, 25-letnia Wardah Awad. Teraz daję córce cztery posiłki dziennie, a ona bardzo ładnie je to, co akurat mamy: kurczaka, ziemniaki, cukinię, ryby czy ryż. Bardzo się cieszę!

Chciałbym dać Gosson wszystko, co najlepsze. Mam nadzieję, że w przyszłości otrzyma dobre wykształcenie, mówi Ibrahim Abdullah, ojciec dziewczynki.

Historia Aseela poruszyła nas wszystkich 

Aseel czuje się już lepiej, ale nadal potrzebuje wsparcia.

© UNICEF/Haleem

W trakcie kampanii UNICEF Polska „Pomoc dzieciom w Jemenie” poznaliśmy także historię dwuletniego Aseela, któremu głód towarzyszył od pierwszych chwil życia. Przez brak regularnego i pełnowartościowego pokarmu, chłopiec zachorował na ciężkie ostre niedożywienie, kiedy miał zaledwie dwa miesiące. Aseel trafił w końcu do szpitala dziecięcego Al-Sabeen w stolicy Jemenu, Sanie. W wieku dwóch lat ważył niecałe dwa kilogramy.

Aseel został objęty terapią leczenia ostrego niedożywienia. Chłopiec przez wiele dni przyjmował żywność terapeutyczną. Teraz jego stan powoli się poprawia, a chłopiec przybrał na wadze trzy kilogramy. Aseel przebywa już w domu rodzinnym w Al-Hudajdzie, w zachodniej części kraju. Chłopcem opiekuje się jego wujek, Ghassan Mohamed. Aseel czuje się już lepiej, ale nadal potrzebuje wsparcia. Jeszcze długa droga przed nami, powiedział Ghassan.

Historie Gosson i Aseela napawają nadzieją, że dzięki Darczyńcom UNICEF udaje się uratować coraz więcej dzieci w Jemenie. Jednak najmłodszych cierpiących na skutek niedożywienia jest w tym kraju wciąż bardzo wiele. Pracownicy UNICEF cały czas są na miejscu i niosą pomoc dzieciom w tym kraju. Wiele z nich żyje tylko dzięki pomocy humanitarnej i wsparciu Darczyńców, także z Polski. Dziękujemy!

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej