Wędrowanie z plecakiem pełnym leków - historia doktor Ri

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN0216780_e

Półtoraroczną Ri Song oraz jej mamę właśnie odwiedziła w ich domu lekarka. Od 9 lat dr Ri Chol Oh wędruje od drzwi do drzwi, aby zapewnić opiekę zdrowotną rodzinom mieszkającym na odległych terenach Korei Północnej.

Mam pod opieką 122 gospodarstwa domowe, a każdego dnia odwiedzam 20-30 rodzin - wyjaśnia. Nie jest to łatwe zadanie, mówi, ale dzięki nowej torbie dostarczonej przez UNICEF, jej praca stała się łatwiejsza.

Torba jest pełna niezbędnego sprzętu medycznego i leków, których powszechnie używamy, takich jak antybiotyki i doustne sole nawadniające (ORS) - mówi dr Ri, sprawdzając niebieski plecak w ramach przygotowań do swoich wizyt domowych. Wcześniej używaliśmy głównie leków ziołowych - teraz jest o wiele lepiej.

UN0216784_e

Na obszarach wiejskich takich jak te, dzieci mogą być szczególnie narażone na choroby i infekcje. Wskaźniki niedożywienia są zazwyczaj wyższe na obszarach wiejskich. Tylko w tym roku, w wiosce w której pracuje dr Ri, sześcioro dzieci potrzebowało pomocy z powodu niedożywienia i chorób z nim związanych.

Ważne jest, aby szybko leczyć dzieci cierpiące z powodu biegunki, a ta torba pozwala nam szybko zapewniać najmłodszym odpowiednią opiekę – opowiada dr Ri zanim wyruszy, aby rozpocząć swój całodzienny dyżur.

Dzisiaj w pierwszej kolejności odwiedzam dwa domy, aby sprawdzić stan zdrowia dzieci, które miały biegunkę - mówi. Otrzymały leki i wszystko powinno być w porządku, ale chcę sprawdzić, jak się czują.

Doktor Ri wychodzi z kliniki i szybko maszeruje w górskich butach. To stosunkowo niewielka wioska, w której w rozproszeniu mieszka mniej niż 4000 osób. Pierwszy przystanek to dom półtorarocznej Ri Song.

Miała biegunkę, która nie ustępowała przez dwa dni – wyjaśnia mama dziewczynki, podczas gdy dr Ri sprawdza stan zdrowia dziecka. Otrzymaliśmy saszetki ORS i tabletki z cynkiem, a po dwóch dniach jest poprawa.

Na całym świecie biegunka jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia. Bez szybkiej reakcji i odpowiednich leków dostarczonych przez dr Ri Chol Oh, dzieci takie jak mała Ri Song byłyby narażone na utratę zdrowia, a nawet życia.

UN0216782_e

Oprócz torby dr Ri, podobnie jak wiele innych osób, uczestniczyła w szkoleniu sfinansowanym przez UNICEF. Teraz łatwiej jest mi zidentyfikować dzieci z problemami żywieniowymi i wiem, kiedy kierować je do szpitala w razie potrzeby – wyjaśnia dr Ri.

Szkolenie to również nauczyło lekarzy, w jaki sposób doradzać rodzicom co robić, aby ich dzieci były zdrowe i bezpieczne. Po pierwszej wizycie doktor Ri przyszła ponownie, aby sprawdzić stan zdrowia Ri Song, a także doradzić mi, jak się nią opiekować – mówi uśmiechnięta mama dziewczynki.

Po zakończeniu wizyty dr Ri szybko składa plecak i rusza w dalszą drogę, aby odwiedzić inną rodzinę i kolejne potrzebujące dziecko.

Praca nie jest łatwa, ale po wyleczeniu rodziny są bardzo szczęśliwe, mówi dr Ri z uśmiechem. To sprawia, że jestem dumna z mojej pracy.

Te proste torby umożliwiają lekarzom domowym, takim jak Ri, zapewnienie najbardziej potrzebującym szybkiej i skutecznej opieki zdrowotnej. Dzięki temu małe dzieci, jak Ri Song, mają szansę na przetrwanie i rozwój.

UN0216785_e

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej