Dyskusje, debaty, warsztaty, spacery edukacyjne, pokazy i gry – to wszystko towarzyszyło finałowi, który odbył się w dniach 22-24 maja 2025 w Koninie. Cały cykl wydarzeń podkreślił sprawczość młodych oraz konieczność podjęcia działań niezbędnych dla przeciwdziałania zmianie klimatu. Współorganizatorem wydarzenia był UNICEF Polska.
Dowiedz się więcej o zmianie klimatu
II edycja Festiwalu Klimatyczna Rewolucja składała się z kilkudziesięciu mniejszych wydarzeń zlokalizowanych na terenie miast i gmin województwa wielkopolskiego. Festiwalu rozpoczął się w Poznaniu od dyskusji młodych ludzi z ekspertami. Rozmawiali o tym, jak wygląda międzypokoleniowy dialog o klimacie. Trwający do 21 maja etap regionalny koncentrował się na lokalnych działaniach, organizowanych przez szkoły, NGO i inne instytucje, wspierane bazą gotowych scenariuszy wydarzeń. Odbywający się w Koninie w dniach 22-24 maja finał festiwalu obejmował ponad 50 aktywności: warsztatów, debat, spacerów edukacyjnych, pokazów i gier.
W obliczu kryzysu klimatycznego konieczne jest podejmowanie wspólnych działań i wymiana doświadczeń.
Wśród najciekawszych wydarzeń znalazł się panel dyskusyjny Formalna czy nieformalna – na jaką edukację klimatyczną możemy naprawdę liczyć? O tym, jakie formy aktywizmu klimatycznego są dziś najskuteczniejsze oraz jakimi narzędziami dysponują młodzi, rozmawiali uczestnicy dyskusji Czy edukacja klimatyczna może wzmocnić europejską młodzież do skutecznego i trwałego działania na rzecz klimatu?
24 maja, w ostatnim dniu finału, odbyło się spotkanie pt. Czy kryzys klimatyczny niszczy nasze prawa? Prawa dziecka a klimat, podczas którego Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF Polska, wraz z zaproszonymi gośćmi dyskutowali o tym, jak kryzys klimatyczny wpływa na prawa najmłodszych i czy można powiedzieć, że to właśnie dzieci i młodzież stają się dziś najważniejszym głosem w walce o sprawiedliwość klimatyczną.
Już po raz drugi Festiwal Klimatyczna Rewolucja udowadnia, że zaangażowanie oraz pomysłowość dzieci i młodzieży przynosi spektakularne efekty. Szczególnie, gdy skupia się na temacie tak dla nich istotnym, jak kryzys klimatyczny. Jeszcze tym razem festiwal koncentrował się na działaniach w Koninie, Poznaniu i Wielkopolsce, ale wierzę, że w przyszłym roku nabierze bardziej uniwersalnego charakteru i pozwoli nam spotkać się z młodymi osobami z całej Polski - powiedziała Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF Polska.
Organizatorami Festiwalu Klimatyczna Rewolucja są Młodzi Ambasadorzy Klimatu ze Stowarzyszenia M-LAB oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu i UNICEF Polska, we współpracy z EARTHDAY.ORG, Miastem Konin, Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Youth and Environment Europe, Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, oraz Stowarzyszeniem Aglomeracja Konińska.
Na mocy decyzji przewodniczącej Roberty Metsoli Festiwal Klimatyczna Rewolucja swoim patronatem objął Parlament Europejski.
Więcej informacji dostępne jest na stronie wydarzenia: https://festiwal-klimatyczna-rewolucja.gridaly.com/