Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na list Marka Krupińskiego, Dyrektora Generalnego UNICEF Polska

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Pod koniec lipca br. Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska wydał oświadczenie po lekturze reportażu „Piżamki” autorstwa Janusza Schwertnera. Opisane w materiale metody karania dzieci, które miały miejsce na Oddziale Nerwic Młodzieżowych Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie, wzbudziły zdecydowany sprzeciw.

W imieniu UNICEF Polska, Dyrektor Generalny wystosował list do Ministra Zdrowia, z apelem o niezwłoczne podjęcie zdecydowanych działań, które zapobiegną stosowaniu tego typu metod we wszystkich placówkach zajmujących się dziećmi i młodzieżą.

Minister Zdrowia zlecił kontrolę w Szpitalu w Garwolinie Rzecznikowi Praw Pacjenta, krajowemu konsultantowi w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz krajowemu konsultantowi w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego. 

W wyniku wykrytych uchybień, zarekomendowano podjęcie szeregu działań. Zarekomendowano m.in. wdrożenie cyklicznych szkoleń podnoszących kwalifikacje personelu i jego umiejętności pracy z dzieckiem, stworzenie wewnątrzszpitalnej procedury dotyczącej sytuacji ujawnienia przez pacjenta przypadków przemocy czy zapewnienie oddziałowi superwizora zewnętrznego.

Dyrektor Generalny UNICEF Polska apelował również o wypracowanie - wspólnie ze środowiskiem - standardów opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. W odpowiedzi na list Marka Krupińskiego, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o realizacji projektu pt. „Wsparcie procesu wdrażania reformy wprowadzającej nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży”. W ramach prowadzonych działań planowane jest opracowanie standardów organizacyjnych i diagnostyczno-terapeutycznych oraz przygotowanie i realizacja programów odpowiednich szkoleń. Uważamy, że opracowanie i wdrożenie rekomendacji powinno odbyć się jak najszybciej.  

Doceniamy działania podjęte przez Ministerstwo Zdrowia. Niemniej jednak, będziemy nadal bacznie przyglądać się sytuacji psychiatrycznej dzieci i młodzieży w naszym kraju oraz odpowiednio reagować. UNICEF zawsze stawia dobro dziecka na pierwszym miejscu, powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej