Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na list Marka Krupińskiego, Dyrektora Generalnego UNICEF Polska

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Pod koniec lipca br. Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska wydał oświadczenie po lekturze reportażu „Piżamki” autorstwa Janusza Schwertnera. Opisane w materiale metody karania dzieci, które miały miejsce na Oddziale Nerwic Młodzieżowych Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie, wzbudziły zdecydowany sprzeciw.

W imieniu UNICEF Polska, Dyrektor Generalny wystosował list do Ministra Zdrowia, z apelem o niezwłoczne podjęcie zdecydowanych działań, które zapobiegną stosowaniu tego typu metod we wszystkich placówkach zajmujących się dziećmi i młodzieżą.

Minister Zdrowia zlecił kontrolę w Szpitalu w Garwolinie Rzecznikowi Praw Pacjenta, krajowemu konsultantowi w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz krajowemu konsultantowi w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego. 

W wyniku wykrytych uchybień, zarekomendowano podjęcie szeregu działań. Zarekomendowano m.in. wdrożenie cyklicznych szkoleń podnoszących kwalifikacje personelu i jego umiejętności pracy z dzieckiem, stworzenie wewnątrzszpitalnej procedury dotyczącej sytuacji ujawnienia przez pacjenta przypadków przemocy czy zapewnienie oddziałowi superwizora zewnętrznego.

Dyrektor Generalny UNICEF Polska apelował również o wypracowanie - wspólnie ze środowiskiem - standardów opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. W odpowiedzi na list Marka Krupińskiego, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o realizacji projektu pt. „Wsparcie procesu wdrażania reformy wprowadzającej nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży”. W ramach prowadzonych działań planowane jest opracowanie standardów organizacyjnych i diagnostyczno-terapeutycznych oraz przygotowanie i realizacja programów odpowiednich szkoleń. Uważamy, że opracowanie i wdrożenie rekomendacji powinno odbyć się jak najszybciej.  

Doceniamy działania podjęte przez Ministerstwo Zdrowia. Niemniej jednak, będziemy nadal bacznie przyglądać się sytuacji psychiatrycznej dzieci i młodzieży w naszym kraju oraz odpowiednio reagować. UNICEF zawsze stawia dobro dziecka na pierwszym miejscu, powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej