Oświadczenie UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Stop detencji dzieci

UNICEF Polska wyraża głębokie zaniepokojenie planami zmian w Ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z nimi cudzoziemcy starający się o ochronę na terytorium naszego kraju do czasu rozpatrzenia wniosków będą przebywali w ośrodkach zamkniętych, czyli zostaną pozbawieni wolności.

Na ponad 1800 cudzoziemców starających się o otrzymanie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski prawie 50% stanowią dzieci.

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka Polska zobowiązała się do przestrzegania wszystkich wolności i praw dzieci określonych w tym dokumencie. Konwencja stanowi jednoznacznie, iż obowiązkiem Państw-Stron tegoż aktu jest zapewnienie, aby „żadne dziecko nie zostało pozbawione wolności w sposób bezprawny lub arbitralny. Aresztowanie, zatrzymanie lub uwięzienie dziecka powinno być zgodne z prawem i może być zastosowane jedynie jako środek ostateczny i na możliwie najkrótszy czas”.

UNICEF Polska wyraża nadzieję, że proponowane przepisy nie będą stały w sprzeczności z zapisami Konwencji o prawach dziecka ratyfikowanej przez Polskę w 1991 roku. Przypominamy, że Polska jest inicjatorem powstania tego tak ważnego dokumentu mającego na celu ochronę praw najmłodszych.

Marek Krupiński
Dyrektor Generalny
UNICEF Polska

Oświadczenie UNICEF 
(PDF)

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej