Oświadczenie UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Stop detencji dzieci

UNICEF Polska wyraża głębokie zaniepokojenie planami zmian w Ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z nimi cudzoziemcy starający się o ochronę na terytorium naszego kraju do czasu rozpatrzenia wniosków będą przebywali w ośrodkach zamkniętych, czyli zostaną pozbawieni wolności.

Na ponad 1800 cudzoziemców starających się o otrzymanie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski prawie 50% stanowią dzieci.

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka Polska zobowiązała się do przestrzegania wszystkich wolności i praw dzieci określonych w tym dokumencie. Konwencja stanowi jednoznacznie, iż obowiązkiem Państw-Stron tegoż aktu jest zapewnienie, aby „żadne dziecko nie zostało pozbawione wolności w sposób bezprawny lub arbitralny. Aresztowanie, zatrzymanie lub uwięzienie dziecka powinno być zgodne z prawem i może być zastosowane jedynie jako środek ostateczny i na możliwie najkrótszy czas”.

UNICEF Polska wyraża nadzieję, że proponowane przepisy nie będą stały w sprzeczności z zapisami Konwencji o prawach dziecka ratyfikowanej przez Polskę w 1991 roku. Przypominamy, że Polska jest inicjatorem powstania tego tak ważnego dokumentu mającego na celu ochronę praw najmłodszych.

Marek Krupiński
Dyrektor Generalny
UNICEF Polska

Oświadczenie UNICEF 
(PDF)

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej