Oświadczenie UNICEF Polska

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

                                                                                        Warszawa, 24 kwietnia 2019 r.

UNICEF Polska wyraża głębokie zaniepokojenie i dezaprobatę wobec angażowania dzieci w wydarzenia, jakie miały miejsce w Prudniku 19 kwietnia 2019 roku.

Żadne obrzędy czy tradycje, w których uczestniczą dzieci nie mogą godzić w prawa i godność innych, w tym obywateli żadnego narodu. Osoby dorosłe, odpowiedzialne za kształtowanie postaw i wartości u dzieci i młodzieży, powinny przewidywać skutki działań, w które angażują najmłodszych.

UNICEF kieruje się we wszystkich swoich działaniach zapisami Konwencji o prawach dziecka i edukuje dzieci od najmłodszych lat na temat praw przysługujących każdemu człowiekowi. Wszelkie działania, które podważają ideę godności i szacunku do drugiego człowieka zawsze spotkają się z potępieniem ze strony UNICEF.

UNICEF Polska wyraża nadzieję, że podobne wydarzenia nie powtórzą się już, a osoby odpowiedzialne za kształtowanie postaw u dzieci będą tak dobierać do tego środki, by prowadziły one do promowania właściwych postaw społecznych.

 

podpis MK.png

Marek Krupiński
Dyrektor Generalny

Stowarzyszenie UNICEF Polska

 

Zobacz również

Zawieszenie broni w Strefie Gazy

Zawieszenie broni w Strefie Gazy

Zawieszenie broni w Strefie Gazy to długo oczekiwane rozwiązanie dla dzieci i rodzin, które przez ponad rok znosiły bombardowania i niedostatki, a także dla zakładników w Gazie oraz ich rodzin w Izraelu, którzy również wiele wycierpieli.

Więcej
Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej