Oświadczenie Marka Krupińskiego, Dyrektora Generalnego UNICEF Polska

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Z ogromnym wzburzeniem przeczytałem reportaż „Piżamki” autorstwa Janusza Schwertnera. Opisane w materiale metody karania dzieci, które miały miejsce na Oddziale Nerwic Młodzieżowych Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie, budzą mój zdecydowany sprzeciw. 

Proceder karania najmłodszych uderza w godność dziecka i jest rażąco niezgody z obowiązującym w Polsce prawem. Mam nadzieję, że tego typu praktyki nie występują w żadnej innej placówce w kraju. Niemniej jednak fakt, że na ww. Oddziale przez tyle lat miało miejsce tak brutalne karanie podopiecznych, nie może spotkać się z obojętnością.

Dzieci przebywające w placówkach psychiatrycznych są najczęściej niezwykle wrażliwe. Wymagają one odpowiedniej terapii i troski. Kary i napiętnowania, takie jak opisane w reportażu, mogą jedynie przyczynić się do pogorszenia się ich stanu.

W imieniu UNICEF Polska wystosowałem list do Ministra Zdrowia, Pana Adama Niedzielskiego, z apelem o niezwłoczne podjęcie zdecydowanych działań, które zapobiegną stosowaniu tego typu metod we wszystkich placówkach zajmujących się dziećmi i młodzieżą.

Elementem tych działań powinno być wypracowanie – wspólnie ze środowiskiem - standardów opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Niezbędne jest również wdrożenie systemu regularnych szkoleń, podnoszących kwalifikacje personelu i jego umiejętności pracy z dzieckiem. Zaapelowałem także o wprowadzenie konkretnych procedur kontrolnych, dzięki którym będzie możliwe, wychwycenie przypadków stosowania metod naruszających godność dziecka i jego prawa. 

Liczę na podjęcie przez Ministerstwo Zdrowia i Pana Ministra zdecydowanych działań w tej sprawie, bo dobro dziecka powinno być zawsze na pierwszym miejscu.

Marek Krupiński

Marek Krupiński

Dyrektor Generalny
UNICEF Polska

Zobacz również

Co 6 młoda osoba w Polsce jest zagrożona wykluczeniem transportowym

Co 6 młoda osoba w Polsce jest zagrożona wykluczeniem transportowym

W Polsce 14% dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 19 lat jest zagrożonych wykluczeniem transportowym – wynika z raportu „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”, przygotowanego przez UNICEF Polska i zaprezentowanego 16 października w Centrum Prasowym PAP. v

Więcej
Iga Świątek wspiera działania UNICEF Polska na rzecz zdrowia psychicznego dzieci

Iga Świątek wspiera działania UNICEF Polska na rzecz zdrowia psychicznego dzieci

10 października 2024, z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, Iga Świątek ogłosiła wsparcie dla UNICEF Polska, przekazując naszej organizacji 200 tys. złotych na programy wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.  

Więcej
Ponad 370 milionów dziewcząt i kobiet na świecie doświadczyło przemocy seksualnej w dzieciństwie

Ponad 370 milionów dziewcząt i kobiet na świecie doświadczyło przemocy seksualnej w dzieciństwie

Przemoc seksualna wobec dzieci to problem globalny, który nie zna granic – geograficznych, kulturowych czy ekonomicznych. Z najnowszych danych UNICEF wynika, że jedna na osiem dziewcząt i kobiet doświadczyła gwałtu lub napaści na tle seksualnym przed ukończeniem 18. roku życia.

Więcej