1 na 9 dzieci żyje na obszarach ogarniętych wojną

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN018344

Warszawa, 21 września 2017 r. – Ponad 250 mln dzieci, czyli co dziewiąte dziecko na świecie żyje na obszarach ogarniętych wojną, alarmuje UNICEF w Międzynarodowym Dniu Pokoju.

Na całym świecie pomoc humanitarna potrzebna jest w aż 78 sytuacjach kryzysowych spowodowanych wojną, łamaniem praw człowieka czy dotkliwym kryzysem ekonomicznym.

Najwięcej sytuacji kryzysowych spowodowanych działaniem człowieka ma miejsce w krajach Afryki Południowej i Wschodniej, a także Afryki Środkowej i Zachodniej (po 20 sytuacji kryzysowych). W czołówce zestawienia znajduje się też Bliski Wschód i Afryka Północna (14 sytuacji kryzysowych), a także Azja Południowa (10 kryzysów).

Według szacunków UNICEF co dwie sekundy noworodek bierze swój pierwszy oddech w samym środku konfliktu zbrojnego, często w dramatycznych okolicznościach i bez dostępu do opieki medycznej. Zbyt wiele dzieci rodzi się w ekstremalnych warunkach: konfliktów, katastrof naturalnych, ubóstwa, chorób czy niedożywienia.

Wśród krajów najbardziej dotkniętych przez wojnę jest m.in.: Syria, Republika Środkowoafrykańska, Sudan Południowy, Afganistan, Irak czy Jemen.

W Syrii, gdzie konflikt trwa już ponad 6,5 roku poszkodowanych zostało niemal 6 mln dzieci. Straciły domy, członków rodziny, przyjaciół, poczucie bezpieczeństwa i normalności, a nierzadko zdrowie i życie. Kobiety w ciąży są narażone na rodzenie w niehigienicznych warunkach i bez jakiejkolwiek opieki medycznej. Z kolei ich dzieciom grozi trauma, która może mieć długofalowy, negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny i poznawczy.

Niesienie pomocy w sytuacji konfliktu zbrojnego jest prawdziwym wyzwaniem.

Często dostęp do dzieci i ich rodzin jest bardzo ograniczony. UNICEF robi jednak wszystko, aby dotrzeć do wszystkich potrzebujących. Niesiemy wsparcie żywnościowe, medyczne, wodno-sanitarne, edukacyjne czy ochronne. Tylko w 2017 r. udało się dotrzeć z pomocą wodno-sanitarną do ponad 3 mln osób w Syrii, wyremontować 638 sal lekcyjnych w 46 szkołach w tym kraju, czy objąć kampanią szczepień przeciwko polio około 2,6 mln syryjskich dzieci poniżej 5. roku życia.

Niestety potrzeby są cały czas ogromne. UNICEF apeluje o pomoc dla dzieci poszkodowanych na skutek wojny w Syrii. Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/syria.

Międzynarodowy Dzień Pokoju został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1981 r. Od 2002 r. obchody tego dnia przypadają corocznie 21 września. Celem Międzynarodowego Dnia Pokoju jest zwrócenie uwagi na globalne zawieszenie broni i wyrzeczenie się przemocy. Obchody Dnia mają stanowić zachętę dla wszystkich krajów do powstrzymania się od aktów wrogości i podkreślenia potrzeby przestrzegania pokoju na świecie.

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej