1 stycznia w Polsce urodzi się 989 dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Polska: 1 stycznia w Polsce urodzi się 989 dzieci

© UNICEF/Chute

UNICEF szacuje, że w pierwszy dzień roku w Polsce przyjdzie na świat około 989 dzieci. Według szacunków organizacji, dzieci urodzone w naszym kraju w 2021 r. mają szansę dożyć ponad stu lat. 

Najprawdopodobniej pierwsze dziecko w 2021 roku urodzi się na Fidżi, a ostatnie tego dnia – w Stanach Zjednoczonych. Według UNICEF, w Warszawie na świat przyjdzie 46 dzieci, podobnie jak w Auckland w Nowej Zelandii (47). Organizacja szacuje, że po raz pierwszy większość dzieci urodzonych w Polsce w 2021 r. ma szansę dożyć ponad stu lat. Najdłużej będą żyły dzieci urodzone dziś w Andorze (119 lat), Szwajcarii (116) i Hiszpanii (114), a najkrócej dzieci z Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej (61 lat). 

Globalnie ponad połowa porodów 1 stycznia odbędzie się w zaledwie 10 krajach: Indiach (59 995 dzieci), Chinach (35 615), Nigerii (21 439), Pakistanie (14 161), Indonezji (12 336), Etiopii (12 006), Stanach Zjednoczonych (10 312), Egipcie (9 455), Bangladeszu (9236) i Demokratycznej Republice Konga (8640). Łącznie na całym świecie w pierwszy dzień roku urodzi się około 371 504 dzieci. Średnia długość ich życia wyniesie 84 lata.

Dzieci przychodzą dziś na świat w zupełnie innych okolicznościach niż to miało miejsce jeszcze rok temu. Najmłodsi urodzeni w tym roku odziedziczą w przyszłości świat, o który powinniśmy zadbać już dziś. Uczyńmy zatem rok 2021 rokiem, w którym zaczniemy budować bardziej sprawiedliwy, bezpieczniejszy i zdrowszy świat dla dzieci, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

W 2021 roku UNICEF obchodzi 75. rocznicę powstania. To ważny rok dla organizacji, której pomysłodawcą był Polak, dr Ludwik Rajchman. W latach 40. ubiegłego wieku, kiedy powstał UNICEF, najpopularniejszymi imionami żeńskimi nadawanymi dzieciom w Polsce były: Maria, Krystyna, Janina i Zofia. Z kolei dla chłopców najczęściej wybierano imiona: Jan, Stanisław, Józef lub Jerzy. Dziś te imiona powoli wracają do łask.

Uważa się, że dzieci urodzone w styczniu są ambitne i wytrwale dążą do celu. Niestety wiele z nich nie będzie miało szansy wykorzystać w pełni swojego potencjału. Dziś, gdy świat stoi w obliczu bezprecedensowych wyzwań spowodowanych pandemią, spowolnieniem gospodarczym, rosnącą skalą ubóstwa i nierówności, praca UNICEF jest ważniejsza niż kiedykolwiek. 

Przez ostatnie 75 lat, podczas konfliktów, masowych przesiedleń, klęsk żywiołowych i kryzysów, UNICEF służył dzieciom na całym świecie. Wraz z Nowym Rokiem odnawiamy nasze zobowiązanie do ochrony dzieci i walki o przestrzeganie ich praw bez względu na to, gdzie mieszkają, dodaje Henrietta Fore.

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej