14 dzieci zginęło, a 16 zostało rannych po wybuchu w szkole w Sanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Jemen

Od początku roku ponad 400 dzieci w Jemenie zostało zabitych lub poważnie rannych.

 

Oświadczenie Geerta Cappelaere, Dyrektora Regionalnego UNICEF na Bliskim Wschodzie
i w Afryce Północnej 

Sana/Amman, 9 kwietnia 2019 r. – 14 dzieci zginęło, a 16 zostało ciężko rannych na skutek wybuchu bomby w stolicy Jemenu, Sanie. UNICEF szacuje, że rzeczywista liczba poszkodowanych może być znacznie wyższa.

Ranne dzieci, wśród których większość ma mniej niż 9 lat, przebywają obecnie
w szpitalach w Sanie. Wiele z nich walczy o życie. 

Wybuch miał miejsce w pobliżu dwóch szkół. Dzieci były w klasach i czekały na przerwę obiadową. Pocisk roztrzaskał okna, a potłuczone szkło zraniło dzieci siedzące w szkolnych ławkach.

Trudno sobie wyobrazić przerażenie, jakiego doświadczyły te dzieci. Ich rodzice przeżywają teraz horror i poczucie winy za to, że chcieli zapewnić dzieciom dobrą przyszłość posyłając je do szkoły.

Zabijanie i okaleczanie najmłodszych stanowi poważne naruszenie praw dzieci.

Wczorajszy wybuch po raz kolejny przypomina nam, że nawet szkoły nie są bezpiecznym miejscem dla dzieci w Jemenie. Na skutek działań wojennych, co piąta szkoła w tym kraju nie nadaje się do użytku. Wiele z nich zostało bezpośrednio zaatakowanych, a inne są wykorzystywane do celów militarnych. Dla ponad 2 milionów dzieci w Jemenie chodzenie do szkoły jest marzeniem. Wczorajszy wybuch może jeszcze bardziej zniechęcić rodziców do posyłania swoich dzieci do placówek edukacyjnych.

Pracownicy UNICEF są na miejscu. W ciągu ostatnich 24 godzin organizacja uruchomiła pomoc ratującą życie dla poszkodowanych dzieci i ich rodzin. UNICEF zapewnił wsparcie psychologiczne, opłacił koszty operacji i wsparł rodziny, aby mogły być ze swoimi dziećmi podczas leczenia.

UNICEF Polska cały czas zbiera fundusze na pomoc dla dzieci w Jemenie. Za 122 zł można zapewnić np. leki i sprzęt do wyposażenia szpitala (bandaże, gaza, mydło, koc, ręcznik, szczypce, skalpel, jodyna, krople do oczu, rękawiczki, plaster i wiele innych). Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/jemen.

 

###

 

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

Zobacz również

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej
Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.

Więcej