14 dzieci zginęło, a 16 zostało rannych po wybuchu w szkole w Sanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Jemen

Od początku roku ponad 400 dzieci w Jemenie zostało zabitych lub poważnie rannych.

 

Oświadczenie Geerta Cappelaere, Dyrektora Regionalnego UNICEF na Bliskim Wschodzie
i w Afryce Północnej 

Sana/Amman, 9 kwietnia 2019 r. – 14 dzieci zginęło, a 16 zostało ciężko rannych na skutek wybuchu bomby w stolicy Jemenu, Sanie. UNICEF szacuje, że rzeczywista liczba poszkodowanych może być znacznie wyższa.

Ranne dzieci, wśród których większość ma mniej niż 9 lat, przebywają obecnie
w szpitalach w Sanie. Wiele z nich walczy o życie. 

Wybuch miał miejsce w pobliżu dwóch szkół. Dzieci były w klasach i czekały na przerwę obiadową. Pocisk roztrzaskał okna, a potłuczone szkło zraniło dzieci siedzące w szkolnych ławkach.

Trudno sobie wyobrazić przerażenie, jakiego doświadczyły te dzieci. Ich rodzice przeżywają teraz horror i poczucie winy za to, że chcieli zapewnić dzieciom dobrą przyszłość posyłając je do szkoły.

Zabijanie i okaleczanie najmłodszych stanowi poważne naruszenie praw dzieci.

Wczorajszy wybuch po raz kolejny przypomina nam, że nawet szkoły nie są bezpiecznym miejscem dla dzieci w Jemenie. Na skutek działań wojennych, co piąta szkoła w tym kraju nie nadaje się do użytku. Wiele z nich zostało bezpośrednio zaatakowanych, a inne są wykorzystywane do celów militarnych. Dla ponad 2 milionów dzieci w Jemenie chodzenie do szkoły jest marzeniem. Wczorajszy wybuch może jeszcze bardziej zniechęcić rodziców do posyłania swoich dzieci do placówek edukacyjnych.

Pracownicy UNICEF są na miejscu. W ciągu ostatnich 24 godzin organizacja uruchomiła pomoc ratującą życie dla poszkodowanych dzieci i ich rodzin. UNICEF zapewnił wsparcie psychologiczne, opłacił koszty operacji i wsparł rodziny, aby mogły być ze swoimi dziećmi podczas leczenia.

UNICEF Polska cały czas zbiera fundusze na pomoc dla dzieci w Jemenie. Za 122 zł można zapewnić np. leki i sprzęt do wyposażenia szpitala (bandaże, gaza, mydło, koc, ręcznik, szczypce, skalpel, jodyna, krople do oczu, rękawiczki, plaster i wiele innych). Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/jemen.

 

###

 

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

Zobacz również

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Epidemie cholery w XIX wieku zdziesiątkowały ludność świata. W 1854 roku, gdy choroba zbierała swoje żniwo w Londynie, John Snow udowodnił, że jej źródłem była jedna z miejskich pomp, a więc skażona woda pochodząca z Tamizy. 

Więcej
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.

Więcej
W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej