180 milionów dzieci na świecie ma gorsze perspektywy w życiu niż ich rodzice – UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.
UN027620

Nowy Jork, 20 listopada 2017r. – Pomimo ogólnoświatowego rozwoju, 1 na 12 dzieci na całym świecie żyje w krajach, w których ich życiowe szanse są dziś gorsze, niż te, które mieli ich rodzice. W Dniu Praw Dziecka UNICEF publikuje wnioski ze swojego najnowszego badania.

Badanie wykazało, że 180 milionów dzieci w 37 krajach świata jest bardziej narażonych na ubóstwo, brak dostępu do edukacji czy śmierć z powodu przemocy, niż dzieci żyjące w tych samych krajach 20 lat temu.

Z opublikowanych dziś rezultatów wynika również, że dzieci są bardzo zaangażowane w ogólnoświatowe problemy dotykające ich samych i ich równolatków, takie jak przemoc, terroryzm, konflikty zbrojne, zmiany klimatyczne, ubóstwo czy niesprawiedliwe traktowanie uchodźców i migrantów.

Dotychczas zaobserwowaliśmy bezprecedensową poprawę w standardzie życia większości dzieci na świecie. Niestety część dzieci została z tego wykluczona nie z winy swojej ani swojej rodziny – mówi Laurence Chandy, Dyrektor UNICEF ds. Badań.

Marzeniem wszystkich rodziców jest to, aby dziecko miało lepsze perspektywy i większe szanse w życiu, niż mieli oni, gdy byli mali. Dzień Praw Dziecka to okazja, aby zrobić bilans i sprawdzić, ile dzieci ma gorsze perspektywy niż ich rodzice, sprawdzić w których krajach ma miejsce taka sytuacja – dodaje Chandy.

Badanie przeprowadzono w trzech obszarach: szanse na wyjście ze skrajnego ubóstwa, otrzymanie podstawowej edukacji i uniknięcie śmierci z powodu przemocy.

Po przeanalizowaniu wyników UNICEF okazało się, że:

 • Liczba ludzi żyjących za mniej niż 1,90 dolara dziennie zwiększyła się w 14 krajach, takich jak Benin, Kamerun, Madagaskar, Zambia i Zimbabwe. Ten wzrost spowodowany jest głównie zamieszkami, konfliktami zbrojnymi i nieudolnymi rządami.
 • Nabór do szkół podstawowych zmniejszył się w 21 krajach (m.in. w Syrii i Tanzanii) z powodu takich czynników jak kryzys finansowy, znaczny wzrost populacji czy konflikty.
 • Liczba ofiar śmiertelnych z powodu przemocy pośród dzieci poniżej 19. roku życia wzrosła w 7 krajach: Republice Środkowoafrykańskiej, Iraku, Libii, Sudanie Południowym, Syrii, Ukrainie i Jemenie – każdy z tych krajów doświadcza konfliktów.
 • W czterech krajach zaobserwowano spadek w więcej niż jednym z trzech badanych obszarów. Są to: Republika Środkowoafrykańska, Sudan Południowy, Syria i Jemen. W Sudanie Południowym odnotowano spadek we wszystkich trzech obszarach.

W czasach szybkiego rozwoju technologicznego prowadzącego do znaczącej poprawy w standardzie życia to oburzające, że setkom milionów ludzi standard życia się pogorszył, tworzy to poczucie niesprawiedliwości i porażki – mówi Chandy – Nic dziwnego, że ludzie czują się niesłyszani, odnoszą wrażenie, że ich głos nic nie znaczy, a przyszłość jest niepewna.

Polska obchodzi Dzień Praw Dziecka 20 listopada, czyli w rocznicę ustanowienia Konwencji o prawach dziecka. Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi na prawa dzieci na całym świecie oraz rozwijanie ich potencjału. Tego dnia w wielu krajach obchodzony jest Dzień Dziecka, który w Polsce świętujemy 1 czerwca.

UN0145568

Dodatkowe informacje

Najważniejsze wnioski z badania:

 • Połowa dzieci w 14 krajach oświadczyła, że nie ma wpływu na decyzje, które ich dotyczą:
  • Dzieci w Republice Południowej Afryki i w Wielkiej Brytanii czują, że ich głos nie jest słyszalny, a ich zdanie nie liczy się (odpowiednio 73% i 71%).
  • 52% dzieci w Indiach wierzy, że ich głos jest słyszalny, a ich opinie mogą wpłynąć na przyszłość kraju.
 • Dzieci we wszystkich 14 krajach zgodnie wybrały trzy obszary, w których najbardziej potrzeba zmian i aktywności światowych liderów. Są to: terroryzm, słabej jakości edukacja i ubóstwo.
 • We wszystkich 14 krajach największym zmartwieniem dzieci okazała się przemoc (takiej odpowiedzi udzieliło 67% ankietowanych). Dzieci w Brazylii, Nigerii i Meksyku najbardziej obawiają się przemocy (odpowiednio 82%, 77%, 74%). Dzieci w Japonii najmniej obawiają się przemocy, jedynie 23% z nich wybrało ten problem jako główny powód do obaw.
 • Dzieci we wszystkich 14 krajach tak samo niepokoją się terroryzmem i słabej jakości edukacją (65% ankietowanych). Dzieci w Turcji i Egipcie najbardziej obawiają się terroryzmu, który może dotknąć ich osobiście (odpowiednio 81% i 75% dzieci). Z kolei dzieci w Holandii najmniej niepokoją się terroryzmem, który miałby dotknąć je bezpośrednio (tylko 30% badanych w tym kraju). Dzieci w Brazylii i Nigerii najbardziej obawiają się niskiego poziomu edukacji i braku dostępu do szkół; jest to ważna kwestia dla 8 na 10 dzieci.
 • Około 4 na 10 dzieci w 14 badanych krajach martwi się niesprawiedliwym traktowaniem dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów na całym świecie. Dzieci w Meksyku, Brazylii i Turcji przejmują się tym najbardziej. Około 55% dzieci w Meksyku boi się, że ta niesprawiedliwość dotknie ich osobiście.
 • Niemal połowa dzieci (45%) w 14 krajach nie ufa otaczającym je dorosłym oraz światowym liderom oraz nie wierzy, że podejmują oni dobre decyzje dotyczące dzieci. W Brazylii jest najwyższy odsetek dzieci, który nie ufa rządzącym (81%), z następnym wynikiem jest Republika Południowej Afryki (69%). Najbardziej pewne zaufania co do rządzących są dzieci w Indiach - jedynie 30% z nich wyraziło wątpliwości i brak zaufania wobec dorosłych.
 • Barack Obama, Cristiano Ronaldo, Justin Bieber i Taylor Swift to najpopularniejsze osoby, które dzieci chciałyby zaprosić na swoje przyjęcie urodzinowe. Poprzedni prezydent Stanów Zjednoczonych był wymieniamy w pierwszej piątce potencjalnych gości w 9 na 14 krajów. W 7 na 14 krajów ulubionym zajęciem dzieci jest oglądanie telewizji.

37 krajów, w których perspektywy dzieci pogorszyły się w przynajmniej jednym z badanych obszarów to: Benin, Boliwia, Dżibuti, Erytrea, Gwatemala, Gujana, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Irak, Jemen, Jordan, Kamerun, Kiribati, Komory, Liban, Liberia, Libia, Madagaskar, Mali, Mikronezja, Palau, Paragwaj, Republika Mołdawii, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia, Saint Kitts and Nevis, Sudan Południowy, Syria, Tonga, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona, Zjednoczona Republika Tanzanii, Ukraina, Vanuatu, Zambia i Zimbabwe.

Ankieta została przeprowadzona przez UNCEF we współpracy z firmami Kantar i Lightspeed. Wzięło w niej udział ponad 11 tysięcy dzieci pomiędzy 9. a 18. rokiem życia. Pytania dotyczyły ich obaw i stosunku do ogólnoświatowych problemów, takich jak zastraszenia, konflikty zbrojne, ubóstwo, terroryzm oraz przemoc wobec dzieci. Kraje, w których przeprowadzono ankietę, to: Brazylia, Indie, Japonia, Kenia, Malezja, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Nigeria, Egipt, Republika Południowej Afryki, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.unicef.org/world-childrens-day/

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej