19 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Toalet.
Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na kluczowe fakty, związane z tematem sanitariatów i higieny:
- 1/3 mieszkańców Ziemi nie ma dostępu do toalety
- Każdego dnia około 1,4 tys. dzieci poniżej 5. roku życia umiera z powodu braku dostępu do czystej wody i sanitariatów.
Główną przyczyną zgonów dzieci jest biegunka, której łatwo można byłoby zapobiec. Dostęp i korzystanie z toalety wciąż są tematem tabu. To wstydliwa kwestia również dla niektórych, bardzo zamożnych krajów. Pomijanie tego tematu nie czyni go mniej szkodliwym. Jest wręcz przeciwnie. Każdego dnia brak dostępu do toalet zabija dzieci, u dorosłych przyczynia się do rozprzestrzeniania chorób i spowalnia rozwój społeczeństw – mówi Sanjay Wijesekera, koordynator programu ds. wody, warunków sanitarnych i higieny w UNICEF.
- W sytuacjach kryzysowych, takich jak uderzenie tajfunu na Filipinach, zapewnienie poszkodowanym dostępu do czystej wody i sanitariatów jest działaniem ratującym życie i zdrowie.
Zapewnienie ofiarom katastrof naturalnych pitnej wody i dostępu do urządzeń sanitarnych jest priorytetem działań UNICEF. Dlatego niosąc pomoc ofiarom Tajfunu Haiyan organizacja skupia się na odbudowie systemu wodno-sanitarnego, dostawach wody i edukacji z zakresu higieny. Ujęcia wody są zdewastowane, nie działają pompy wodne, system kanalizacji jest niedrożny i brakuje urządzeń sanitarnych. UNICEF na Filipinach zapewnił dostęp do czystej wody dla 200 tys. potrzebujących, 10 tys. tabletek uzdatniających wodę, 3 tys. zestawów higienicznych, zestawy do oczyszczania wody. Niestety to wciąż za mało. Coraz więcej dzieci cierpi na biegunkę, a epidemia cholery może wybuchnąć w każdej chwili.
Polski oddział UNICEF w trybie natychmiastowym uruchomił zbiórkę publiczną na rzecz ofiar tajfunu Haiyan na Filipinach. Wpłaty na pomoc humanitarną dla ofiar tej tragedii można dokonywać poprzez stronę internetową www.unicef.pl/filipiny oraz wpłacając darowiznę bezpośrednio na numer konta akcji: 28 1020 1026 0000 1902 0203 5434.