2 na 3 dzieci żyje w krajach, w których ojcowie nie mają prawa do płatnego urlopu ojcowskiego

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
UN0156289

UNICEF apeluje o inwestowanie w politykę prorodzinną, która wspiera wczesny rozwój dziecka m.in. poprzez płatny urlop macierzyński i ojcowski, bezpłatną edukację przedszkolną i płatne przerwy na karmienie piersią.

Nowy Jork, czerwiec 2018 r. – Na całym świecie niemal 2/3 dzieci poniżej 1. roku życia (czyli niemal 90 mln) żyje w krajach, w których ojcowie nie mają prawa do płatnego urlopu ojcowskiego.

92 kraje nie mają wdrożonej polityki zapewniającej młodym ojcom płatny urlop ojcowski. Wśród nich są Indie i Nigeria, czyli kraje z wysoką populacją niemowląt. Dla porównania, inne kraje z wysoką liczbą maluchów, w tym Brazylia i Demokratyczna Republika Konga zapewniają płatny urlop ojcowski, choć jest on stosunkowo krótki. 

Pozytywna i częsta interakcja dziecka z matką i ojcem od samego początku pomaga w rozwoju mózgu malucha. Dziecko jest zdrowsze i szczęśliwsze, poprawia się także jego zdolność uczenia się. Naszym obowiązkiem jest wsparcie rozwoju dziecka, które zaprocentuje w życiu dorosłym i umożliwi wykorzystanie w pełni swojego potencjału, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Badania wskazują, że jeśli ojcowie budują relację z dzieckiem od początku jego życia, wówczas jest bardziej prawdopodobne, że będą odgrywać aktywną rolę w rozwoju malucha.

Dzieci cieszą się też w dłuższej perspektywie lepszym zdrowiem psychicznym, mają wyższą samoocenę i są zadowolone z życia, jeśli wchodzą w pozytywną interakcję z ojcem.

UNICEF apeluje do rządów państw o wdrożenie polityki prorodzinnej, która wspierałaby wczesny rozwój dziecka, a także zapewniała płatny urlop ojcowski. Dzięki takim rozwiązaniom, rodzice mieliby czas niezbędny do opieki nad dzieckiem.

UN0203758

Na całym świecie wdrażanie polityki prorodzinnej jest coraz częstszym działaniem rządów państw. Na przykład parlament w Indiach podczas najbliższego posiedzenia będzie debatował nad projektem, który umożliwi ojcom nawet 3-miesięczny, płatny urlop na opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem.

Wciąż pozostaje jednak wiele pracy. W ośmiu krajach na świecie - w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka około 4 mln niemowląt – nie ma przepisów zezwalających na urlop macierzyński czy ojcowski.

Z okazji Dnia Ojca, który w czerwcu jest obchodzony w ponad 80 krajach świata, UNICEF zwraca uwagę na aktywny udział ojca w wychowaniu dziecka. Istotna dla rozwoju malucha jest wspólna zabawa, poczucie bezpieczeństwa czy odpowiednie żywienie.

Badania z zakresu neurobiologii potwierdziły, że u dzieci, które spędzają pierwsze 1000 dni życia w troskliwym, stymulującym środowisku, nowe połączenia nerwowe w ich mózgach powstają z optymalną prędkością. Pomagają one w rozwoju zdolności poznawczych, w nauce, samodzielnym myśleniu, a także umiejętności radzenia sobie ze stresem. Ponadto, mogą wpływać na wysokość zarobków w przyszłości.

Naukowe czasopismo medyczne „The Lancet”, w swojej publikacji z 2016 r.„Advancing Early Childhood Development: from Science to Scale” informuje, że niemal 250 mln dzieci poniżej 5. roku życia jest zagrożonych zahamowaniem wzrostu spowodowanym skrajnym ubóstwem.

Według „The Lancet” programy promujące opiekę nad dzieckiem, w tym opiekę zdrowotną, żywnościową, bezpieczeństwo oraz naukę od najmłodszych lat – mogą kosztować jedynie pół dolara na osobę rocznie, o ile zostaną połączone z istniejącymi usługami medycznymi.

UN0203774

W tym roku w Dzień Ojca UNICEF apeluje do rządów państw, sektora prywatnego i partnerów o:

1. Pilne zainwestowanie w usługi, które dają małym dzieciom, szczególnie tym najbardziej potrzebującym, najlepszy start w życiu.

2. Rozszerzenie dostępu do skutecznych i niezbędnych usług w zakresie wczesnego rozwoju dzieci w domach, szkołach, społecznościach i ośrodkach zdrowia.

3. Uczynienie przyjaznych rodzinom polityk w zakresie wczesnego rozwoju dzieci narodowym priorytetem – oraz wymogiem dla sektora prywatnego.

4. Zbieranie danych na temat podstawowych wskaźników wczesnego rozwoju dzieci i monitorowanie postępów.

5. Zapewnienie skutecznej koordynacji działań we wszystkich programach dotyczących wczesnego rozwoju dzieci.

6. Zwiększenie zapotrzebowania na wysokiej jakości usługi z zakresu wczesnego rozwoju dzieci.

W tym roku UNICEF koncentruje się na propagowaniu polityki prorodzinnej. Niezależnie od tego, czy chodzi o płatny urlop rodzicielski, płatne przerwy w karmieniu piersią czy dostęp do wysokiej jakości opieki nad dziećmi, zachęcamy do podkreślenia znaczenia czasu spędzonego z dziećmi oraz wsparcia dla rodziców i opiekunów.

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Recepcjonistka/a

UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Więcej