200 000 dzieci we wschodniej Ukrainie wymaga wsparcia psychologicznego

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN052473_Med-Res

Kijów/Genewa, 7 kwietnia 2017 r. – Ponad 200 000 dzieci żyjących w dwóch regionach najbardziej poszkodowanych na skutek konfliktu we wschodniej Ukrainie wymaga natychmiastowego wsparcia psychologicznego. To co czwarte dziecko mieszkające na tych obszarach.

Dzieci żyją w odległości 15 km po obu stronach linii frontu, która oddziela obszary kontrolowane i niekontrolowane przez rząd w obwodzie donieckim i ługańskim. To właśnie w tych miejscach walki są najbardziej intensywne.

Świat zapomniał o konflikcie we wschodniej Ukrainie, ale setki tysięcy dzieci płacą najwyższą cenę za tę sytuację. Bez odpowiedniego wsparcia trauma u tych dzieci może trwać do końca życia, powiedziała Giovanna Barberis, przedstawicielka UNICEF na Ukrainie.

Dzieci żyjące najbliżej linii frontu cierpią z powodu chronicznego lęku i niepewności związanych z ostrzałami, walkami oraz zagrożeniem minami i niewybuchami. Wiele z nich kontynuuje edukację ryzykując utratę bezpieczeństwa. Od eskalacji konfliktu w lutym i marcu br. siedem szkół zostało zniszczonych. Od początku konfliktu w 2014 r. ponad 740 placówek edukacyjnych, czyli 1 na 5 we wschodniej Ukrainie zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

Rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół i psychologowie na Ukrainie zgłaszają niepokojące zmiany zachowania nawet u trzyletnich dzieci. Wśród symptomów są: zaburzenia lękowe i emocjonalne, nietrzymanie moczu, koszmary senne i agresywne zachowanie.

Większość z 200 000 dzieci we wschodniej Ukrainie, które wymagają trwałego wsparcia psychologicznego nie otrzymuje odpowiedniej pomocy. Pracownicy socjalni, psychologowie i specjalnie przeszkoleni nauczyciele pracują przez całą dobę. Jednak wraz z przedłużaniem się konfliktu, potrzebne są dodatkowe środki, aby zaspokoić potrzeby najmłodszych i zapewnić im pomoc.

UNICEF apeluje o 31,2 mln dolarów niezbędnych do udzielenia kompleksowej pomocy dla dzieci i ich rodzin poszkodowanych na skutek konfliktu we wschodniej Ukrainie. 5,5 mln dolarów z tej kwoty zostanie przeznaczonych na zapewnienie dzieciom pomocy psychologicznej i ochronnej. Do tej pory UNICEF otrzymał mniej niż 1/3 niezbędnych środków.

Trwający od trzech lat konflikt spowodował rany na psychice dzieci. Najmłodsi nie są winni sytuacji, w jakiej się znaleźli. Dlatego nasza pomoc jest niezbędna. Chcemy umożliwić dzieciom i osobom młodym w Doniecku i Ługańsku prawidłowy rozwój i dać szansę na odbudowę ich społeczności, powiedziała Giovanna Barberis. Dzieci i ich rodziny potrzebują pokoju. Apelujemy do wszystkich stron konfliktu o przestrzeganie zawieszenia broni podpisanego w Mińsku i zakończenie tej bezsensownej przemocy.

W ubiegłym roku, dzięki pracy mobilnych zespołów, psychologów i pracowników socjalnych w szkołach UNICEF dotarł z pomocą do około 200 000 dzieci, ale potrzeba długotrwałego wsparcia psychologicznego przewyższa dostępne środki i możliwości.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej