6 mln dzieci dotkniętych powodziami w Azji Południowo-Wschodniej

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Powodzie i osunięcia ziemi wywołane przez tajfun Yagi spustoszyły Wietnam, Mjanmę, Laos i Tajlandię. Sześciu milionom dzieci grozi brak dostępu do czystej wody, edukacji, opieki zdrowotnej, żywności i schronienia.

6 mln dzieci dotkniętych powodziami w Azji Południowo-Wschodniej

© UNICEF/Do Khuong Duy

Najmłodsi w Azji Wschodniej i Pacyfiku są sześciokrotnie bardziej narażeni na nakładające się na siebie zagrożenia klimatyczne i środowiskowe niż ich dziadkowie. Kryzys klimatyczny pogłębiają nierówności i zagraża prawidłowemu rozwojowi dzieci.

Dzieciom w Wietnamie, Mjanmie, Laosie i Tajlandii grozi odcięcie od edukacji, czystej wody i podstawowych usług, ponieważ powodzie i osunięcia ziemi niszczą ich domy i infrastrukturę, z której korzystają. Tajfun Yagi jest najpotężniejszym, jaki nawiedził Azję w tym roku. Uszkodzonych zostało ponad 850 szkół i 550 placówek medycznych, w zdecydowanej większości w Wietnamie. Ocena strat w innych regionach wciąż trwa.

Bezbronne dzieci i rodziny zmagają się z najbardziej niszczycielskimi konsekwencjami zniszczeń wywołanych przez tajfun Yagi. Priorytetem jest przywrócenie podstawowych usług, od których zależy życie i zdrowie poszkodowanych. Eskalacja ekstremalnych zjawisk pogodowych w Azji Południowo-Wschodniej, nasilona przez zmianę klimatu, w drastyczny sposób przypomina nam, że w przypadku klęsk żywiołowych najbardziej zagrożone są dzieci - powiedziała June Kunugi, dyrektor regionalny UNICEF na Azję Wschodnią i Pacyfik.

3 mln osób nie ma dostępu do wody pitnej i urządzeń sanitarnych

© UNICEF/Patipat Janthong

Wietnam

3 mln osób nie ma dostępu do wody pitnej i urządzeń sanitarnych, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Około 2 mln dzieci zostało pozbawionych dostępu do edukacji, wsparcia psychospołecznego i szkolnych programów dożywiania.

Mjanma

W Mjanmie, w której trwa konflikt zbrojny, katastrofalne skutki tajfunu Yagi nasiliły kryzys w przesiedlonych społecznościach. Pogorszyło to ich i tak już tragiczną sytuację humanitarną. Odnotowano ponad 170 ofiar śmiertelnych i ponad 320 tys. przesiedleń. W środkowej części Mjanmy poważnym uszkodzeniom uległy drogi, linie telekomunikacyjne i infrastruktura elektryczna.

W Mjanmie, w której trwa konflikt zbrojny, katastrofalne skutki tajfunu Yagi nasiliły kryzys w przesiedlonych społecznościach.

© UNICEF/Patipat Janthong

Tajlandia

W północnej Tajlandii ulewne deszcze i powodzie są zagrożeniem dla prawie 64 tys. dzieci. Niektóre szkoły zostały całkowicie zniszczone. Lekcje odbywają się w trybie online, a materiały edukacyjne są dostarczane uczniom do ich domów.

Laos

W Laotańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej powodzie dotknęły 60 tys. dzieci w ośmiu prowincjach, niszcząc kluczową infrastrukturę i zagrażając źródłom utrzymania dla społeczności, które i tak zmagały się z negatywnymi skutkami zmiany klimatu.

W Laotańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej powodzie dotknęły 60 tys. dzieci

© UNICEF/Hoang Le Vu

UNICEF jest na miejscu i współpracuje z lokalnymi partnerami, dostarczając pilną pomoc dzieciom i ich rodzinom na obszarach dotkniętych powodzią w Azji Południowo-Wschodniej. Obejmuje to dystrybucję wody pitnej, materiałów higienicznych, suplementów diety i zestawów medycznych, przy jednoczesnym zapewnieniu wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Dzieci otrzymują także materiały edukacyjne i rekreacyjne, aby mogły odzyskiwać poczucie normalności ucząc się i bawiąc. Wraz z partnerami jesteśmy zaangażowani także w odbudowę zniszczonej infrastruktury skoncentrowaną na potrzebach najmłodszych.

Najmłodsi w Azji Wschodniej i Pacyfiku są sześciokrotnie bardziej narażeni na nakładające się na siebie zagrożenia klimatyczne i środowiskowe niż ich dziadkowie.

© UNICEF/Do Khuong Duy

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej