663 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody – informuje UNICEF z okazji Światowego Dnia Wody

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI192349_Med-Res

Warszawa, 21 marca 2016 r. – Ponad pół miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, a każdego dnia ponad 800 dzieci umiera na choroby biegunkowe spowodowane brakiem dostępu do czystej wody i sanitariatów. To ponad 33 dzieci każdej godziny, informuje UNICEF w przeddzień Światowego Dnia Wody.

Dostęp do czystej i pitnej wody jest fundamentalnym prawem człowieka. Prawem, którego miliony ludzi na całym świecie są pozbawione. Szacuje się, że obecnie 663 mln ludzi nie ma dostępu do czystej wody.

Mieszkają oni w 48 najsłabiej rozwiniętych krajach świata, głównie w Afryce Subsaharyjskiej i Oceanii. Brak dostępu do wody jest jednak nie tylko kwestią lokalną. Obecnie jest jednym z najpoważniejszych światowych problemów.

Od 1990 r. systematycznie wzrasta liczba osób, które uzyskały dostęp do czystej wody. W ciągu ostatnich 25 lat dostęp do wody otrzymało 2,6 mld ludzi. Jedynie w trzech krajach na świecie dostępu do sprawdzonych źródeł wody pitnej nie ma ponad połowa społeczeństwa (Angola, Gwinea Równikowa, Papua Nowa Gwinea). W 1990 r. były to 23 kraje. Jednak nadal wiele pozostaje do zrobienia.

UNICEF podkreśla nierozerwalny związek wody i zmian klimatycznych. Zmiany klimatyczne powodują coraz częstsze występowanie ekstremalnych susz i powodzi, a ich skutki są odczuwalne przede wszystkim przez dzieci. Te katastrofalne zjawiska niszczą lub zanieczyszczają wodociągi zagrażając życiu i zdrowiu ludzi.

UNI161920_Med-Res

Szacuje się, że około 160 mln dzieci na świecie mieszka na obszarach dotkniętych suszą, a 530 mln na terenach ryzyka powodziowego (głównie w Azji). W czasie suszy wiele rodzin korzysta z zanieczyszczonych źródeł wody, co prowadzi do chorób, pogorszenia ich poziomu życia i zahamowania rozwoju dzieci. Większość regionów podatnych na występowanie susz i powodzi to regiony ubogie, gdzie dostęp do czystej wody i sanitariatów już i tak jest na bardzo niskim poziomie.

UNICEF robi wszystko, aby umożliwić dostęp do czystej wody i sanitariatów społecznościom w ponad 100 krajach świata.

Dzięki wsparciu Darczyńców, UNICEF buduje ujęcia czystej wody, sanitariaty oraz promuje właściwe nawyki higieniczne wśród dzieci i ich rodzin. W 2014 r. dzięki wsparciu UNICEF niemal 32 mln ludzi otrzymało dostęp do wody pitnej, a niemal 16 mln do urządzeń sanitarnych.

Od stycznia 2016 r. programy wodne UNICEF wspiera Cisowianka. W sklepach w całej Polsce dostępne są butelki wody Cisowianka oznaczone logo UNICEF, z których część przychodu zostanie przekazana na zapewnienie dzieciom dostępu do czystej wody pitnej. Do tej pory Cisowianka zebrała środki wystarczające na zakup 104 pomp wodnych. Więcej informacji www.cisowianka.pl/unicef/.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej