663 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody – informuje UNICEF z okazji Światowego Dnia Wody

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI192349_Med-Res

Warszawa, 21 marca 2016 r. – Ponad pół miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, a każdego dnia ponad 800 dzieci umiera na choroby biegunkowe spowodowane brakiem dostępu do czystej wody i sanitariatów. To ponad 33 dzieci każdej godziny, informuje UNICEF w przeddzień Światowego Dnia Wody.

Dostęp do czystej i pitnej wody jest fundamentalnym prawem człowieka. Prawem, którego miliony ludzi na całym świecie są pozbawione. Szacuje się, że obecnie 663 mln ludzi nie ma dostępu do czystej wody.

Mieszkają oni w 48 najsłabiej rozwiniętych krajach świata, głównie w Afryce Subsaharyjskiej i Oceanii. Brak dostępu do wody jest jednak nie tylko kwestią lokalną. Obecnie jest jednym z najpoważniejszych światowych problemów.

Od 1990 r. systematycznie wzrasta liczba osób, które uzyskały dostęp do czystej wody. W ciągu ostatnich 25 lat dostęp do wody otrzymało 2,6 mld ludzi. Jedynie w trzech krajach na świecie dostępu do sprawdzonych źródeł wody pitnej nie ma ponad połowa społeczeństwa (Angola, Gwinea Równikowa, Papua Nowa Gwinea). W 1990 r. były to 23 kraje. Jednak nadal wiele pozostaje do zrobienia.

UNICEF podkreśla nierozerwalny związek wody i zmian klimatycznych. Zmiany klimatyczne powodują coraz częstsze występowanie ekstremalnych susz i powodzi, a ich skutki są odczuwalne przede wszystkim przez dzieci. Te katastrofalne zjawiska niszczą lub zanieczyszczają wodociągi zagrażając życiu i zdrowiu ludzi.

UNI161920_Med-Res

Szacuje się, że około 160 mln dzieci na świecie mieszka na obszarach dotkniętych suszą, a 530 mln na terenach ryzyka powodziowego (głównie w Azji). W czasie suszy wiele rodzin korzysta z zanieczyszczonych źródeł wody, co prowadzi do chorób, pogorszenia ich poziomu życia i zahamowania rozwoju dzieci. Większość regionów podatnych na występowanie susz i powodzi to regiony ubogie, gdzie dostęp do czystej wody i sanitariatów już i tak jest na bardzo niskim poziomie.

UNICEF robi wszystko, aby umożliwić dostęp do czystej wody i sanitariatów społecznościom w ponad 100 krajach świata.

Dzięki wsparciu Darczyńców, UNICEF buduje ujęcia czystej wody, sanitariaty oraz promuje właściwe nawyki higieniczne wśród dzieci i ich rodzin. W 2014 r. dzięki wsparciu UNICEF niemal 32 mln ludzi otrzymało dostęp do wody pitnej, a niemal 16 mln do urządzeń sanitarnych.

Od stycznia 2016 r. programy wodne UNICEF wspiera Cisowianka. W sklepach w całej Polsce dostępne są butelki wody Cisowianka oznaczone logo UNICEF, z których część przychodu zostanie przekazana na zapewnienie dzieciom dostępu do czystej wody pitnej. Do tej pory Cisowianka zebrała środki wystarczające na zakup 104 pomp wodnych. Więcej informacji www.cisowianka.pl/unicef/.

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej