663 mln ludzi na świecie nadal nie ma dostępu do czystej wody - przypomina UNICEF podczas Światowego Tygodnia Wody obchodzonego w dniach 23-28 sierpnia.
Mimo że dziś ponad 90% światowej populacji ma dostęp do wody pitnej, a ilość słodkiej wody na Ziemi jest wystarczająca, nadal istnieją znaczące nierówności w tym zakresie. Według UNICEF, 8 na 10 osób, które nie mają dostępu do czystej wody mieszka na obszarach wiejskich. Problem braku dostępu do czystej wody dotyka szczególnie dzieci z najuboższych społeczności, wpływając na wszystkie dziedziny ich życia oraz na przyszły rozwój. Ponadto, aż 159 mln ludzi na świecie korzysta każdego dnia ze strumieni i wód powierzchniowych, które są zanieczyszczone.
W 2015 r. mija termin realizacji Milenijnych Celów Rozwoju. Jest to okazja do podsumowania osiągnięć w poprawie dostępu do czystej wody i sanitariatów dla milionów ludzi na świecie. Od kiedy w 1990 r. wyznaczono Milenijne Cele Rozwoju, 2,6 mld ludzi uzyskało dostęp do źródeł czystej wody.
W samym 2014 r. UNICEF pomógł 31,8 mln ludzi uzyskać dostęp do czystej wody. Mimo że to ogromny postęp, nadal wiele pozostało do zrobienia.
Światowi przywódcy wkrótce wyznaczą Cele Zrównoważonego Rozwoju, które zastąpią Cele Milenijne na kolejne 15 lat. Według UNICEF ważne jest nie tylko podkreślenie osiągnięć w dostępie do czystej wody, ale także istniejących nierówności, które szczególnie dotykają najmłodszych. Dobro dzieci powinno być brane pod uwagę w pierwszej kolejności.
Najważniejsze informacje:
- 663 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej i pitnej wody.
- 8 na 10 osób niemających dostępu do czystej wody żyje na obszarach wiejskich.
- Ponad 90% światowej populacji ma dostęp do źródeł czystej wody, ale dostęp ten nie jest równomierny.
- 159 mln ludzi na świecie korzysta z zanieczyszczonych strumieni i wód powierzchniowych.
- Na Ziemi jest wystarczająca ilość słodkiej wody, aby zaspokoić globalny popyt.
- Od 1990 r. 2,6 mld ludzi uzyskało dostęp do źródeł wody pitnej.
- W 2014 r. UNICEF pomógł 31,8 mln ludzi uzyskać dostęp do czystej wody.
- Każdego roku w Afryce ludzie przeznaczają łącznie 40 mld godzin na pieszą wędrówkę do źródeł czystej wody.