7,1 mln dzieci w Turcji i Syrii potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii: ponad 7,1 mln dzieci potrzebuje pilnej pomocy

© UNICEF/Muhannad Al-Asadi

6 lutego 2023 Turcja i Syria zostały dotknięte dwoma niszczycielskimi trzęsieniami ziemi i 1600 wstrząsami wtórnymi. W ich wyniku natychmiastowej pomocy potrzebuje 4,6 mln tureckich i 2,5 mln syryjskich dzieci. Przedstawiciele UNICEF od samego początku niosą pomoc w obu krajach, aby zapewnić im odpowiednią pomoc.

Z powodu kataklizmu zginęło ponad 35 000 osób. Całkowita liczba dzieci, które zginęły lub ucierpiały podczas katastrofy oraz jej następstw pozostaje nieznana.

Wiele rodzin straciło swoje domy i mieszka w tymczasowych schronieniach. Wszechobecne zimno, śnieg i deszcz jeszcze bardziej komplikują ich sytuację i potęgują cierpienie. Podczas trzęsień ziemi zniszczeniu uległy szkoły, wodociągi, infrastruktura medyczna i drogowa. Poszkodowani nie mają dostępu do czystej wody i podstawowej opieki medycznej, która jest kluczowa w zapobieganiu chorobom w pierwszych dniach kryzysu. Niestety zniszczenia kluczowych dróg i infrastruktury, a także niesprzyjające warunki atmosferyczne utrudniają dotarcie do potrzebujących i udzielenie im niezbędnej pomocy.

Trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii: ponad 7,1 mln dzieci potrzebuje pilnej pomocy

© UNICEF/Ölçer

Zespoły UNICEF wraz z partnerami zaopatrują poszkodowanych w podstawowe materiały pomocowe, takie jak żywność terapeutyczna, artykuły sanitarne i medyczne, koce oraz ubrania. Zapewniamy również dostęp do wody pitnej i koordynujemy powstawanie bezpiecznych przestrzeni dla dzieci, w których mogą się bawić i odzyskiwać siły.

UNICEF niesie pomoc w Syrii

Nasze priorytetowe działania w tym kraju obejmują udostępnianie bezpiecznych źródeł wody pitnej oraz dostępu do usług sanitarnych, które są kluczowe w zapobieganiu chorobom w pierwszych dniach po trzęsieniu ziemi. Od września 2022 roku Syria mierzy się nie tylko z wojną domową, ale także epidemią cholery, a obecne warunki nie sprzyjają walce z jej rozprzestrzenianiem się.

Praktycznie każde syryjskie dziecko poniżej 12 roku życia doznało skutków wojny domowej, przemocy lub wysiedlenia. 

Niektóre dzieci były wysiedlane wielokrotnie: nawet sześć, siedem razy. Ponad 1,7 mln uchodźców z Syrii mieszka w 10 dotkniętych trzęsieniami ziemi tureckich prowincjach. Szacuje się, że 811 000 z nich to dzieci. Lata przemocy i pogarszających się warunków ekonomicznych sprawiły, że życie tych dzieci jest niewyobrażalnie trudne. 

Trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii: ponad 7,1 mln dzieci potrzebuje pilnej pomocy

© UNICEF/Muhannad Al-Asadi

UNICEF ocenia także wpływ trzęsień ziemi na główne stacje wodociągowe i pracuje nad zapewnieniem bezpiecznej wody pitnej osobom przesiedlonym. Uruchomiliśmy mobilne zespoły ds. zdrowia i żywienia, które niosą pomoc potrzebującym - także tym przebywającym w schronach.

Działania UNICEF w Turcji

Ochrona życia i zdrowia dzieci, a także zapewnianie im natychmiastowego wsparcia psychologicznego w przyjaznym otoczeniu to najpilniejsze działania w Turcji. Tu także oceniamy stan głównych stacji wodociągowych oraz potrzeb medyczno-żywieniowych. Dostarczamy ciepłe ubrania dla dzieci oraz zestawy higieniczne dla rodzin. Wraz z instytucjami pożytku publicznego przygotowujemy i zarządzamy pracą 8000 wolontariuszy, którzy już działają w terenie. Przy wsparciu tureckiego rządu uruchomiliśmy również 10 linii telefonicznych w celu przekazywania informacji o zagubionych i oddzielonych od rodzin dzieciach.

Zarówno w Turcji, jak i w Syrii, ochrona dzieci jest naszym najwyższym priorytetem. Identyfikujemy pozbawione opieki dzieci, łączymy je z rodzinami.

Zapewnienie wsparcia psychologicznego dzieciom, które mogły być narażone na traumatyczne doświadczenia, to także jeden z elementów naszych działań. Pracujemy także nad zapewnieniem dzieciom możliwości jak najszybszego powrotu do edukacji. Przygotowujemy remonty zniszczonych szkół i tworzymy tymczasowe miejsca do nauki. W Syrii szkoły zostały zamknięte co najmniej do 18 lutego 2023 roku, a w Turcji do 1 marca w 10 dotkniętych trzęsieniami prowincjach. 

7,1 mln dzieci w Turcji i Syrii potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej

© UNICEF/Ölçer

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej