7,1 mln dzieci w Turcji i Syrii potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii: ponad 7,1 mln dzieci potrzebuje pilnej pomocy

© UNICEF/Muhannad Al-Asadi

6 lutego 2023 Turcja i Syria zostały dotknięte dwoma niszczycielskimi trzęsieniami ziemi i 1600 wstrząsami wtórnymi. W ich wyniku natychmiastowej pomocy potrzebuje 4,6 mln tureckich i 2,5 mln syryjskich dzieci. Przedstawiciele UNICEF od samego początku niosą pomoc w obu krajach, aby zapewnić im odpowiednią pomoc.

Z powodu kataklizmu zginęło ponad 35 000 osób. Całkowita liczba dzieci, które zginęły lub ucierpiały podczas katastrofy oraz jej następstw pozostaje nieznana.

Wiele rodzin straciło swoje domy i mieszka w tymczasowych schronieniach. Wszechobecne zimno, śnieg i deszcz jeszcze bardziej komplikują ich sytuację i potęgują cierpienie. Podczas trzęsień ziemi zniszczeniu uległy szkoły, wodociągi, infrastruktura medyczna i drogowa. Poszkodowani nie mają dostępu do czystej wody i podstawowej opieki medycznej, która jest kluczowa w zapobieganiu chorobom w pierwszych dniach kryzysu. Niestety zniszczenia kluczowych dróg i infrastruktury, a także niesprzyjające warunki atmosferyczne utrudniają dotarcie do potrzebujących i udzielenie im niezbędnej pomocy.

Trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii: ponad 7,1 mln dzieci potrzebuje pilnej pomocy

© UNICEF/Ölçer

Zespoły UNICEF wraz z partnerami zaopatrują poszkodowanych w podstawowe materiały pomocowe, takie jak żywność terapeutyczna, artykuły sanitarne i medyczne, koce oraz ubrania. Zapewniamy również dostęp do wody pitnej i koordynujemy powstawanie bezpiecznych przestrzeni dla dzieci, w których mogą się bawić i odzyskiwać siły.

UNICEF niesie pomoc w Syrii

Nasze priorytetowe działania w tym kraju obejmują udostępnianie bezpiecznych źródeł wody pitnej oraz dostępu do usług sanitarnych, które są kluczowe w zapobieganiu chorobom w pierwszych dniach po trzęsieniu ziemi. Od września 2022 roku Syria mierzy się nie tylko z wojną domową, ale także epidemią cholery, a obecne warunki nie sprzyjają walce z jej rozprzestrzenianiem się.

Praktycznie każde syryjskie dziecko poniżej 12 roku życia doznało skutków wojny domowej, przemocy lub wysiedlenia. 

Niektóre dzieci były wysiedlane wielokrotnie: nawet sześć, siedem razy. Ponad 1,7 mln uchodźców z Syrii mieszka w 10 dotkniętych trzęsieniami ziemi tureckich prowincjach. Szacuje się, że 811 000 z nich to dzieci. Lata przemocy i pogarszających się warunków ekonomicznych sprawiły, że życie tych dzieci jest niewyobrażalnie trudne. 

Trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii: ponad 7,1 mln dzieci potrzebuje pilnej pomocy

© UNICEF/Muhannad Al-Asadi

UNICEF ocenia także wpływ trzęsień ziemi na główne stacje wodociągowe i pracuje nad zapewnieniem bezpiecznej wody pitnej osobom przesiedlonym. Uruchomiliśmy mobilne zespoły ds. zdrowia i żywienia, które niosą pomoc potrzebującym - także tym przebywającym w schronach.

Działania UNICEF w Turcji

Ochrona życia i zdrowia dzieci, a także zapewnianie im natychmiastowego wsparcia psychologicznego w przyjaznym otoczeniu to najpilniejsze działania w Turcji. Tu także oceniamy stan głównych stacji wodociągowych oraz potrzeb medyczno-żywieniowych. Dostarczamy ciepłe ubrania dla dzieci oraz zestawy higieniczne dla rodzin. Wraz z instytucjami pożytku publicznego przygotowujemy i zarządzamy pracą 8000 wolontariuszy, którzy już działają w terenie. Przy wsparciu tureckiego rządu uruchomiliśmy również 10 linii telefonicznych w celu przekazywania informacji o zagubionych i oddzielonych od rodzin dzieciach.

Zarówno w Turcji, jak i w Syrii, ochrona dzieci jest naszym najwyższym priorytetem. Identyfikujemy pozbawione opieki dzieci, łączymy je z rodzinami.

Zapewnienie wsparcia psychologicznego dzieciom, które mogły być narażone na traumatyczne doświadczenia, to także jeden z elementów naszych działań. Pracujemy także nad zapewnieniem dzieciom możliwości jak najszybszego powrotu do edukacji. Przygotowujemy remonty zniszczonych szkół i tworzymy tymczasowe miejsca do nauki. W Syrii szkoły zostały zamknięte co najmniej do 18 lutego 2023 roku, a w Turcji do 1 marca w 10 dotkniętych trzęsieniami prowincjach. 

7,1 mln dzieci w Turcji i Syrii potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej

© UNICEF/Ölçer

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Recepcjonistka/a

UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Więcej