72 lata temu powstała największa na świecie organizacja działająca na rzecz dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Unicef_72lata_big

Współzałożycielem UNICEF był Polak, dr Ludwik Rajchman.

Warszawa, 11 grudnia 2018 r. – 72 lata temu powstała największa na świecie organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Dziś UNICEF jest obecny w ponad 190 krajach i każdego roku niesie pomoc milionom najmłodszych oraz ich rodzinom.

Pomysłodawcą i współzałożycielem organizacji był Polak – dr Ludwik Rajchman. Dr Rajchman miał ogromne doświadczenie w dziedzinie bakteriologii i epidemiologii. Był szczególnie oddany działaniom na rzecz zwalczania chorób endemicznych. Wierzył w medycynę społeczną
i podkreślał znaczenie zdrowia publicznego.

W 1946 roku postulat wysunięty przez dr. Rajchmana posłużył za podstawę do powołania UNICEF – Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. To dzięki jego inicjatywie
w latach 1948 – 1951, w 22 krajach na całym świecie wykonano około 30 milionów badań lekarskich i dostarczono 17 milionów szczepionek przeciwko gruźlicy.

Od początku swojej działalności UNICEF niósł pomoc także najmłodszym w Polsce. Działo się tak przez 55 lat od zakończenia II wojny światowej. Pierwsze transporty pomocy humanitarnej dotarły do nas już 1947 roku, a polskie dzieci otrzymały wówczas pomoc medyczną. UNICEF w naszym kraju finansował wyposażenie ośrodków zdrowia i oddziałów pediatrycznych, a także sprowadzał surowce do produkcji artykułów dla dzieci.

W 2002 roku zmienił się zakres zadań UNICEF w Polsce. Nasz kraj został zaliczony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do grupy państw wysokorozwiniętych. Dziś, dzięki temu, że w przeszłości otrzymaliśmy pomoc, sami jesteśmy w stanie pomagać innym. Jako organizacja pozarządowa działamy w oparciu o lokalne prawodawstwo, blisko współpracując
z innymi biurami UNICEF na świecie. Zajmujemy się zarówno promowaniem i ochroną praw dziecka w naszym kraju, jak i zbieraniem funduszy, dzięki którym finansujemy pomoc najmłodszym w najbardziej potrzebujących regionach świata. Prowadzimy też programy edukacyjne, które każdego roku angażują tysiące szkół z całej Polski. Do Klubu Szkół UNICEF należy już ponad 2000 placówek edukacyjnych.

Konflikty zbrojne i katastrofy naturalne w coraz większym stopniu zagrażają życiu i zdrowiu najmłodszych. Dlatego UNICEF nie ustaje w wysiłkach, aby zapewnić dzieciom dostęp do edukacji, czystej wody czy opieki medycznej. Robi to wszystko dzięki wsparciu Darczyńców.

Dziś UNICEF Polska to sprawnie i przejrzyście działająca organizacja pożytku publicznego, niosąca pomoc dzieciom na całym świecie. Ideały, które przyświecały jej twórcy – Ludwikowi Rajchmanowi, nadal leżą u podstaw jej działalności.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej