80% dzieci w Jemenie wymaga pomocy humanitarnej. Najmłodsi umierają z głodu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Jemen-banner-600x282

UNICEF Polska apeluje o pomoc.

Warszawa, 20 maja 2019 r. - Ponad 12 milionów najmłodszych, czyli 80% wszystkich dzieci
w Jemenie, wymaga pomocy humanitarnej. Niemal 400 tysięcy z nich cierpi na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia i walczy o życie. UNICEF Polska apeluje o pomoc i prosi o wsparcie dzieci w tym kraju. Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/jemen.

W Jemenie nie funkcjonują szpitale, punkty medyczne i szkoły. Dzieci są narażone nie tylko na głód i brak wody, ale również na choroby takie jak odra, malaria czy cholera. Wiele z nich zostało wyłączonych z systemu edukacji. Z każdym dniem, 4-letni konflikt, w którym nie widać końca ataków na osoby cywilne i infrastrukturę, jeszcze bardziej pogarsza dramatyczną sytuację dzieci. Wsparcie ze strony UNICEF oraz innych organizacji dosłownie ratuje im życie.

Dziś, Jemen jest dla dzieci piekłem na ziemi. Życie wielu najmłodszych w tym kraju jest przeciwieństwem tego, jak powinno wyglądać dzieciństwo. W XXI wieku nie ma wytłumaczenia dla takiej sytuacji. Te dzieci potrzebują kogoś, kto zapewni im opiekę medyczną i poczucie bezpieczeństwa, powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Dzieci są świadkami ogromnej przemocy, co będzie miało długofalowe konsekwencje dla ich zdrowia fizycznego i samopoczucia. Wiele z nich cierpi z głodu. Jednym z takich dzieci jest Doa. Ostre ciężkie niedożywienie stopniowo wyniszcza jej organizm. Kiedy dziewczynka trafiła do wspieranego przez UNICEF ośrodka, była skrajnie wyczerpana. Dziecku w takim stanie niezbędna jest specjalistyczna opieka – gdy terapia prowadzona jest zbyt wolno, dziecko może umrzeć, a jeśli zbyt szybko, drobne ciało może nie wytrzymać szoku. Doa cierpi dodatkowo z powodu powikłań po zapaleniu płuc.

Dzieci takich jak Doa jest w Jemenie o wiele więcej. Widząc ogrom cierpienia najmłodszych
w tym kraju postanowiliśmy jeszcze raz zaapelować o pomoc finansową pod hasłem „Pomoc dla Jemenu”, dodaje Marek Krupiński. Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/jemen.

Celem akcji UNICEF Polska „Pomoc dla Jemenu” jest zebranie środków na ratunek i leczenie niedożywionych dzieci, zapewnienie im opieki medycznej, dostępu do szczepień
i podstawowej edukacji. Dzięki wsparciu Darczyńców z Polski organizacja planuje sfinansować m.in.:

Pomoc żywnościową dla dzieci cierpiących na skutek niedożywienia, w tym ratującą życie gotową do spożycia żywność terapeutyczną (pasta, mleko terapeutyczne
i herbatniki wysokoenergetyczne).

Wyposażenie ośrodków zdrowia w leki i sprzęt, w celu zapewnienia pełnej możliwości leczenia dzieci poszkodowanych na skutek działań wojennych i cierpiących z powodu niedożywienia.

Wsparcie mobilnych zespołów opieki medycznej docierających do trudnodostępnych regionów kraju.

Realizację programów szczepień przeciwko odrze, różyczce, polio, błonicy i tężcowi oraz leczenie dzieci cierpiących na zapalenie płuc.

Walkę z epidemią cholery.

Wsparcie w zapewnieniu czystej wody pitnej.

UNICEF jest na miejscu od początku konfliktu. Pracownicy organizacji nierzadko z narażeniem własnego zdrowia i życia niosą pomoc potrzebującym dzieciom. Trwa wyścig z czasem i walka o ratowanie zdrowia i życia dzieci, zwłaszcza cierpiących na skutek niedożywienia. UNICEF prosi o wsparcie, które pomoże zapewnić dzieciom taką przyszłość, jakiej każdy rodzic chciałby dla swojego dziecka.

Dołącz do akcji:

Jemen-banner-600x282

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej