Apel o zakończenie wojny w Syrii

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Apel o pomoc Syrii

Trzy lata temu liderzy agend humanitarnych ONZ wystosowali pilny apel do tych, którzy są w stanie zakończyć konflikt w Syrii. Zaapelowali o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu ratowania mieszkańców Syrii. „Dosyć”, mówili, cierpienia i rozlewu krwi.

To było trzy lata temu.

Brutalna wojna w Syrii trwa już niemal 5 lat. Trwa rozlew krwi. Pogłębia się cierpienie.

Więc dziś my – liderzy pozarządowych organizacji humanitarnych i agend ONZ – apelujemy nie tylko do rządów państw, ale i do każdego z Was – obywateli świata, abyście wsparli nasz apel o zakończenie tej rzezi. Nakłońmy wszystkie strony konfliktu do zawarcia porozumienia, zawieszenia broni i wejścia na drogę pokoju.

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek świat potrzebuje usłyszeć nasz wspólny apel. Bo ta wojna i jej konsekwencje dotykają nas wszystkich.

Dotykają mieszkańców Syrii, którzy stracili swoich bliskich i źródła utrzymania oraz tych, którzy musieli opuścić swoje domy lub żyją w desperacji odcięci od świata. Dziś, 13,5 mln ludzi mieszkających w Syrii potrzebuje pomocy humanitarnej. To nie są jedynie statystyki. To 13,5 mln ludzkich istnień, których życie i przyszłość są zagrożone.

Wojna dotyka rodziny, które nie mając nadziei na lepszą przyszłość w Syrii, zdecydowały się na niebezpieczną podróż do obcych krajów w poszukiwaniu schronienia. Na skutek tego konfliktu 4,6 mln ludzi uciekło do sąsiednich i dalekich krajów.

Wojna dotyka pokolenie dzieci i młodych osób, które zostały wyrwane z systemu edukacji. Trauma, której doświadczyły każe im coraz częściej patrzeć na przyszłość jedynie przez pryzmat przemocy.

Wojna dotyka osoby daleko od Syrii, które widzą, jak przemoc wywołana przez ten konflikt dosięga ulice, biura i restauracje coraz bliżej ich domów.

Ta wojna w sposób pośredni lub bezpośredni dotyka każdego z nas.

Ci, którzy są w stanie zakończyć to cierpienie mogą – a więc też powinni – zacząć działać już dziś. Te działania powinny obejmować:

  • Nieograniczony dostęp organizacji humanitarnych do osób poszkodowanych w Syrii, w celu dostarczenia im natychmiastowej pomocy
  • Bezwarunkowe, monitorowane zawieszenie broni w celu umożliwienia dostarczenia pomocy żywnościowej, szczepionek i innych niezbędnych produktów, a także umożliwienie dzieciom powrotu do szkoły
  • Zaprzestanie ataków na infrastrukturę cywilną tak, aby szkoły, szpitale i wodociągi były bezpieczne
  • Wolność przemieszczania się dla wszystkich osób i natychmiastowe zniesienie blokad oblężonych miejscowości

To są praktyczne działania. Jeśli tylko będzie wola, aby je przeprowadzić, wówczas nie ma powodu, aby nie mogły zostać wdrożone.

W imieniu nas wszystkich... dla dobra milionów niewinnych osób, które już tak wiele wycierpiały... i dla milionów tych, których życie i przyszłość jest na krawędzi, apelujemy teraz o podjęcie działań.

Teraz.

Apel został do tej pory podpisany przez przedstawicieli około 130 organizacji humanitarnych z całego świata, m.in. przez Anthonego Lake'a, Dyrektora Generalnego UNICEF oraz Marka Krupińskiego, Dyrektora Generalnego UNICEF Polska.

.

Każdego dnia dzieci w Syrii umierają z głodu, zimna i chorób… Prosimy, przyłącz się do naszego apelu, wejdź na stronę www.unicef.pl/syria i przekaż teraz darowiznę. Bardzo dziękujemy za pomoc!

Syria_528x230

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej