Apel szefów agend humanitarnych ONZ na rzecz obywateli Syrii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI122854

Dość. Dość.

Po ponad dwóch latach konfliktu i ponad 70 000 zabitych, w tym tysiącach dzieci...

Po tym, jak ponad 5 milionów ludzi zmuszonych było opuścić swoje domy, a ponad milion z nich żyje w potwornym stresie w sąsiadujących z Syrią krajach...

Po tym, jak tak wiele rodzin zostało rozdzielonych, społeczności rozbitych, szkół i szpitali zrównanych z ziemią, a wodociągów zdewastowanych...

Po tym wszystkim, wydaje się, że rządy państw i strony, które mogłyby się przyczynić do zatrzymania okrucieństw i rzezi w Syrii, nadal nie poczuwają się do pilnego działania. 

My, przewodzący agendom ONZ, których zadaniem jest radzenie sobie z ludzkimi kosztami tej tragedii, apelujemy do zaangażowanych przywódców politycznych o wypełnienie zobowiązań wobec obywateli Syrii i na rzecz przyszłości tego regionu.

Apelujemy, aby wspólnie dążyły do znalezienia politycznego rozwiązania tego straszliwego kryzysu zanim tysiące ludzi straci swoje domy, życie i przyszłość – w regionie, który i tak znalazł się w punkcie zwrotnym.

Nasze organizacje wspólnie z partnerami humanitarnymi robiły wszystko, co w ich mocy. Dzięki wsparciu wielu rządów i osób prywatnych udzieliliśmy schronienia ponad milionowi uchodźców. Zapewniliśmy dostęp do żywności i innych podstawowych usług milionom ludzi przesiedlonym na skutek konfliktu, dostęp do wody i urządzeń sanitarnych ponad 5,5 milionom ludzi w Syrii i sąsiednich krajach, oraz do podstawowej opieki medycznej milionom Syryjczyków, wliczając w to zaszczepienie ponad 1,5 miliona dzieci przeciwko odrze i polio.

Ale to nie wystarczy. Potrzeby rosną, podczas gdy ze względu na brak bezpieczeństwa i inne praktyczne ograniczenia na obszarze Syrii nasze możliwości się kurczą. Jesteśmy niebezpiecznie blisko zawieszenia niektórych działań humanitarnych, być może w ciągu nadchodzących tygodni.

Nie apelujemy o wsparcie, mimo że jest potrzebne. Apelujemy o coś o wiele ważniejszego niż fundusze. Apelujemy do wszystkich, którzy są zaangażowani w ten brutalny konflikt i do wszystkich rządów, które mogą mieć na nich wpływ:

W imieniu tych, którzy ucierpieli, i tych, których przyszłość wisi na włosku: DOŚĆ! Wzywamy – użyjcie swoich wpływów teraz, aby ratować obywateli Syrii i aby uratować ten region przed katastrofą. 

Podsekretarz Generalny ONZ do Spraw Humanitarnych i Koordynator Pomocy w Sytuacjach Kryzysowych, Lady Valerie Amos

Dyrektor Wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego, Ertharin Cousin

Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców, António Guterres

Dyrektor Generalny Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, Anthony Lake

Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Margaret Chan

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Recepcjonistka/a

UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Więcej