Artyści w służbie dzieciom. Tak gwiazdy angażują się w pomoc potrzebującym

Ten tekst przeczytasz w 6 minut.
Artur Żmijewski

© UNICEF/Suder

Co łączy Artura Żmijewskiego, Łukasza Nowickiego i Magdalenę Różczkę z Orlando Bloomem, Davidem Beckhamem i Shakirą? Każdy z nich jest niewątpliwie utalentowany. Są także popularni i lubiani. Przede wszystkim jednak należą do grona Ambasadorów Dobrej Woli UNICEF. Jako honorowi reprezentanci organizacji na co dzień są gotowi, aby zupełnie bezinteresownie walczyć o prawa najmłodszych.

Pierwszy Ambasador

Danny Kaye

© UNICEF

Wszystko zaczęło się prawie 70 lat temu, na początku lat 50. ubiegłego wieku, gdy UNICEF był jeszcze mało znany. Jego ówczesny szef, Maurice Pate, w czasie podróży lotniczej do Nowego Jorku nawiązał znajomość z popularnym amerykańskim komikiem Danny’em Kaye. Pate opowiedział aktorowi o idei powstania UNICEF i wyzwaniach stojących przed młodą organizacją. Czasu na rozmowy było dość, bowiem samolot, którym lecieli obaj panowie uległ poważnej awarii, a wspólnie spędzony, dłuższy niż przewidywano czas, przyniósł niespodziewane efekty w postaci projektu, który zapoczątkował długi okres dalszej współpracy. 

Tym pierwszym wspólnym projektem, wzorcowym, będącym inspiracją dzisiejszych aktywności UNICEF na świecie, stał się film „Assignment Children” (Misja Dzieci) będący relacją z podróży Danny’ego Kaye na Daleki Wschód. Najpopularniejszy wówczas komik opowiada w filmie o ciężkiej sytuacji i potrzebach dzieci, które spotkał w Korei, Japonii, Indiach czy Tajlandii, a także o pomocy, jaką w tych krajach niesie UNICEF. Film, który obejrzało ponad 100 mln osób na całym świecie stał się początkiem aktywnego uczestnictwa Kaye w działaniach prowadzonych przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. Za swoje starania i bezinteresowną pomoc Danny Kaye, jako pierwszy człowiek na świecie, otrzymał tytuł Ambasadora Dobrej Woli, który nosił do końca życia.

Audrey Hepburn

© UNICEF/Press

Na przestrzeni lat grono Ambasadorów sukcesywnie się powiększało. Jedną z najbardziej znanych na świecie Ambasadorek stała się nominowana do tej funkcji w 1989 roku Audrey Hepburn, która jako dziecko sama była beneficjentką działań UNICEF na rzecz powojennej Europy. W czasie swojej misji artystka włączała się w liczne akcje pomocowe. Pierwsza misja, w której uczestniczyła miała miejsce w zubożonej i zniszczonej przez suszę i konflikty Etiopii. W sieci wciąż obejrzeć można wzruszające nagrania, na których Brytyjka ze łzami w oczach opowiada o zastanej na miejscu tragicznej sytuacji. Realne efekty apeli Audrey odczuwalne są również dziś, wiele lat po jej śmieci. Między innymi dzięki zaangażowaniu aktorki, od lat 90. XX wieku udało się pomóc wielu niedożywionym dzieciom na świecie.

Ambasador czyli kto?

Miano Ambasadora Dobrej Woli nadawane jest podczas uroczystego aktu mianowania osobom szczególnie wrażliwym na krzywdę innych, cieszących się społecznym zaufaniem, które konsekwentnie wykorzystują swoją popularność, aby walczyć o prawa najmłodszych. Posiadanie tytułu to nie tylko przywilej, ale równocześnie ogromna odpowiedzialność. Zobowiązują się oni do edukowania społeczeństwa i orędowania niezbywalnym prawom do zdrowia, nauki, równości czy ochrony dzieci przed przemocą. Deklarują również gotowość udziału w zagranicznych misjach UNICEF. 

Ambasadorowie Dobrej Woli zawsze działają pro-bono - za uczestnictwo w poszczególnych projektach, wyjazdach pomocowych, kampaniach reklamowych i wszelkich aktywnościach nie otrzymują wynagrodzenia. Paradoksalnie - ich pomoc jest niezwykle cenna – swoją działalnością zwracają oczy całego świata na sytuację mieszkańców najuboższych zakątków globu i ułatwiają gromadzenie środków niezbędnych do zapewnienia pomocy.

UNICEF Goodwill Ambassadors

Obecnie z UNICEF współpracuje około 400 Ambasadorów Dobrej Woli – aktorów, muzyków czy sportowców – ze 103 krajów. Wśród nich znajdują się takie sławy jak: Orlando Bloom, David Beckham,Ricky Martin, Leo Messi, Liam Neeson czy Shakira. W 2018 roku tytuł UNICEF Goodwill Ambassador otrzymała 14-letnia wówczas Millie Bobbie Brown, gwiazda serialu „Stranger Things”, przyznając, że było to spełnieniem jej marzeń. Aktorka została najmłodszą Ambasadorką w historii.

Millie Bobbie Brown

© UNICEF/Noorani

Ambasadorowie Dobrej Woli UNICEF działają nie tylko na dalekich misjach. Nie przestają nimi być po powrocie z Afryki czy Dalekiego Wschodu. Przykładem codziennych, ale jak wymiernych efektów działań gwiazd na rzecz UNICEF może być sukces inicjatywy kolumbijskiej piosenkarki. Shakira wraz z partnerem, piłkarzem FC Barcelony, Gerardem Piqué, w czasie wirtualnego baby shower swojego syna, zebrała 150 tys. euro dla maluchów żyjących w skrajnym ubóstwie. Kwota umożliwiła zakup bagatela 80 tys. szczepionek przeciwko polio, 200 tys. saszetek soli nawadniających, 3,8 ton żywności terapeutycznej, 150 przenośnych wag oraz 1000 moskitier chroniących przed ukąszeniami roznoszących malarię komarów.

Polscy Ambasadorowie Dobrej Woli

Kameralne, prestiżowe grono polskich Ambasadorów Dobrej Woli UNICEF tworzą ludzie o ogromnych sercach i ponadprzeciętnej wrażliwości na potrzeby innych. Małgorzata Foremniak, Artur Żmijewski, Majka Jeżowska, Magdalena Różczka, Robert Lewandowski, Robert Korzeniowski, Łukasz Nowicki i Agnieszka Radwańska - to niezwykła ósemka, rodzimi liderzy opinii, którzy od lat niosą bezinteresowną pomoc osobom niebędącym w stanie samodzielnie zadbać o swój byt. 

Artur Żmijewski

© UNICEF/Suder

Jako Ambasador Dobrej Woli byłem świadkiem wielu zatrważających sytuacji, w wyniku których cierpieli najmłodsi. Niedożywienie, brak dostępu do czystej wody czy edukacji to jedynie niewielka część problemów, jakie na co dzień utrudniają funkcjonowanie dzieciom i ich najbliższym. Wierzę, że wielu z nich można uniknąć, jeżeli połączymy siły we wspólnych działaniach.

– mówi Artur Żmijewski, aktor i Ambasador Dobrej Woli UNICEF od 2007 roku.

Przypomnijmy, że działania UNICEF Polska, które wsparł Artur Żmijewski przyniosły już łącznie ponad 10 mln złotych. Artysta zaangażował się m.in. w kampanię „Uratuj dziecko w Sudanie Południowym”, której celem był zakup specjalnej żywności dla głodujących maluchów oraz wyposażenia dla miejscowych ośrodków zdrowia. Darczyńcy wsparli inicjatywę sumą 2 591 809 złotych. Artur Żmijewski przeznaczył także swoją nagrodę pieniężną, zdobytą w Plebiscycie „Gwiazdy Dobroczynności” na kampanię UNICEF Polska na rzecz Mali.

Prezenty bez Pudła – tego potrzebują dzieci

Prezenty bez Pudła – tego potrzebują dzieci

UNICEF Polska

W ciągu 75-letniej działalności UNICEF z sukcesem zorganizował i przeprowadził setki akcji charytatywnych na rzecz najmłodszych. Jedną z nich jest wciąż trwający projekt „Prezenty bez Pudła”. W ramach inicjatywy internauci mogą ufundować konkretne produkty humanitarne dostępne na stronie UNICEF Polska, począwszy od kosztujących kilkanaście złotych zestawów szczepionek przeciw gruźlicy czy moskitier, poprzez plecaki i pomoce szkolne, aż po pompy wodne i namioty. Pomóc można w każdej chwili, a lista potrzebnych artykułów jest cały czas aktualizowana na stronie prezentybezpudla.pl

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej