„Brak mi słów, aby opisać, co tutaj się dzieje”. Apel dzieci z Syrii.

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Eskalacja przemocy w Idlib w północno-zachodniej Syrii może spowodować, że 350 000 dzieci nie będzie miało gdzie się schronić.

Amman, 10 sierpnia 2018 r. – Brak mi słów, aby opisać, co tutaj się dzieje. Nie mamy dość wody ani żywności. Żyjemy w strachu, mówi ze łzami w oczach 12-letnia Rand z Idlib.

Dzieci takich jak Rand jest w Idlib ponad milion. Wyczerpane wojną, przemocą
i przesiedleniem, niepewne przyszłości. Wiele dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, niektóre z nich nawet siedem razy. Większość mieszka obecnie
w przepełnionych obozach dla uchodźców i schroniskach na obszarach wiejskich. Brakuje wody, żywności i leków. Dalsza eskalacja przemocy będzie miała katastrofalne skutki dla tego regionu, gdzie przebywa jedna z najliczniejszych grup osób przesiedlonych w Syrii.

Sara ma 14 lat. Cenny czas, który spędza w szkole jest jej jedynym wytchnieniem. Chodzę do szkoły tylko raz lub dwa razy w tygodniu, wszystkie okna w budynku są powybijane i nie ma czystej wody, mówi dziewczynka.

Fala przemocy trwa. Dzieci z Idlib i innych części Syrii cierpią najbardziej.

Syryjskie dzieci powiedziały nam, że mają dosyć. Apelujemy do walczących stron, tych, którzy mają na nich wpływ i tych zaangażowanych w kwestie polityczne, aby na pierwszym miejscu, ponad wszystkim, stawiać dobro dzieci, mówi Geert Cappelaere, Dyrektor Regionalny UNICEF na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Dzieci w Syrii nie zniosą i nie powinny znosić kolejnej fali przemocy, kolejnych zaciętych walk i zabijania.

Dla Sary, Randy i pozostałych syryjskich dzieci UNICEF apeluje, aby potrzeby najmłodszych były traktowane priorytetowo w stosunku do celów politycznych, wojskowych i strategicznych. Od tego zależy los dzieci i przyszłości Syrii.

Zachęcamy do dalszego wsparcia działań UNICEF na rzecz dzieci w Syrii i krajach ościennych przyjmujących uchodźców. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/syria i przekazując darowiznę.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej