Każdego roku 4,2 mln dzieci z ciężkim zapaleniem płuc walczy o każdy oddech

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF Polska - Każdego roku 4,2 mln dzieci z ciężkim zapaleniem płuc walczy o każdy oddech

© UNICEF/Aljaberi

Co roku ponad 22 mln dzieci w krajach o niskim i średnim dochodzie dotyka ciężkie zapalenie płuc. W najgorszej sytuacji są 4,2 mln dzieci poniżej 5. roku życia, które z powodu zapalenia płuc walczą o każdy oddech. Choroba ta co roku zabija ponad 800 tys. dzieci - więcej niż malaria, odra i biegunka razem wzięte. 

Zapalenie płuc wywoływane jest przez bakterie, wirusy lub grzyby. Choroba powoduje, że płuca dzieci wypełniają się ropą i płynem, a najmłodsi duszą się doświadczając krytycznie niskiego poziomu tlenu. Zakłócenia w opiece medycznej związane z pandemią COVID-19 mogą znacznie pogorszyć sytuację. 

COVID-19 dotknął milionów ludzi i jeszcze bardziej pogorszył warunki życia dzieci na świecie. Podczas gdy świat zmaga się z pandemią i jej konsekwencjami, nie możemy zapominać, że zapalenie płuc nadal każdego dnia zabija ponad 2000 najmłodszych. Tlen medyczny może im pomóc, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Tlen medyczny, w połączeniu z antybiotykami, może uratować życie wielu dzieciom z ciężkim zapaleniem płuc. Niestety w wielu miejscach, tlenoterapia dzieci przez ok. 3-4 dni może kosztować co najmniej 30-45 funtów brytyjskich (czyli ok. 150-225 zł). Dla najuboższych rodzin ten koszt stanowi ogromną barierę w leczeniu, o ile w ogóle są w stanie dotrzeć z chorym dzieckiem do placówki medycznej z działającym koncentratorem tlenu i wykwalifikowaną kadrą. 

Ośrodki medyczne w krajach najuboższych jeszcze przed pandemią COVID-19 nie miały wystarczającej ilości tlenu medycznego. Jednak gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na tlen związane z pandemią, spowodowało, że te niedobory nabrały znaczenia. Dobra wiadomość jest taka, że tlen może być produkowany lokalnie po przystępnej cenie. 

W zdecydowanej liczbie krajów afrykańskich mniej niż 1 na 5 dzieci otrzymuje niezbędną pomoc medyczną. Wiele z nich umiera z wycieńczenia. Ich osłabionym organizmom brakuje tlenu, którego potrzebują, aby wrócić do zdrowia, powiedział Kevin Watkins, Dyrektor Generalny Save the Children w Wielkiej Brytanii. 
 
Po wybuchu pandemii odnotowano braki i rosnące ceny tlenu medycznego w krajach takich jak Indie, Bangladesz czy Nigeria. Są to również kraje, w których z powodu zapalenia płuc umiera najwięcej dzieci na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, najuboższe kraje mają zaledwie od 5% do 20% potrzebnego im tlenu medycznego.

W ramach walki z pandemią koronawirusa, zwiększyły się globalne wysiłki na rzecz poprawy systemu zaopatrzenia w tlen. WHO i partnerzy rozprowadzili 30 tys. koncentratorów tlenu do krajów na całym świecie. Z kolei UNICEF dostarczył ponad 15 tys. koncentratorów tlenu do ponad 90 krajów. 

Aby poprawić sytuację, organizacje apelują do rządów państw o:

  • inwestowanie w system zaopatrzenia w tlen w krajach o niskim i średnim dochodzie; 
  • utrzymanie i wzmocnienie podstawowych usług zdrowotnych (obejmujących również tlenoterapię) niezbędnych dla ratowania życia dzieci podczas pandemii COVID-19 i w kolejnych latach;
  • monitorowanie pandemii i jej wpływu na system opieki zdrowotnej, w tym dostęp do pulsoksymetrów, tlenu medycznego i antybiotyków stosowanych w leczeniu zapalenia płuc u dzieci.

Analizę sytuacji przygotował UNICEF, Clinton Health Access Initiative (CHAI), Save the Children oraz Murdoch Children's Research Institute (MCRI).

Zobacz również

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

Każde dziecko ma prawo do życia w czystym środowisku, edukacji na jego temat oraz partycypacji w procesach decyzyjnych z nim związanych, dlatego zostaliśmy współogranizatorem drugiej edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Wielkopolsce.

Więcej
W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej