Co dwie minuty jedno dziecko na świecie umiera na malarię

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF alarmuje w Światowym Dniu Walki z Malarią

© UNICEF/Dejongh

Na całym świecie co dwie minuty jedno dziecko poniżej 5. roku życia umiera na skutek malarii, alarmuje UNICEF w Światowym Dniu Walki z Malarią. Gdyby dostęp do działań prewencyjnych i odpowiedniego leczenia był lepszy, wielu z tych zgonów można by uniknąć.

W wielu krajach walka z malarią powinna być priorytetem systemu ochrony zdrowia. Niestety często ciężar ten spada na gospodarstwa domowe. Choroba i koszty jej leczenia wpędzają rodziny w błędne koło ubóstwa i cierpienia. Obecnie prawie połowa światowej populacji, z której większość mieszka w krajach Afryki Subsaharyjskiej, jest narażona na malarię i stawia czoła wyzwaniom ekonomicznym wywołanym przez chorobę.

W ciągu ostatnich 20 lat udało się obniżyć wskaźnik umieralności dzieci poniżej 5. roku życia z 84% do 67%. Niestety sukces w walce z malarią jest bardzo kruchy i ściśle powiązany z trwałymi inwestycjami. Sytuację w ostatnich latach pogorszyła pandemia COVID-19. Utrudnienia w transporcie, zakazy przemieszczania się i obawa przed zakażeniem spowodowały, że dostęp do leczenia malarii i środków prewencyjnych był bardzo ograniczony. 

Jedną z najbardziej efektywnych form ochrony przed malarią jest spanie pod moskitierą nasączoną środkiem owadobójczym. Od 2000 r. znacząco zwiększyła się produkcja, zakup i dystrybucja tego typu moskitier. W ciągu ostatnich dwóch dekad tylko do krajów afrykańskich dostarczono miliard moskitier. Niestety, dostęp do nich jest bardzo nierówny i waha się od 31% gospodarstw domowych w Angoli do 97% w Gwinei Bissau. Szczególnie narażone na negatywne konsekwencje malarii są małe dzieci i kobiety w ciąży. W niektórych krajach Afryki Subsaharyjskiej zaledwie co trzecie dziecko korzysta z moskitiery. 

Kluczowa w leczeniu malarii u dzieci jest wczesna diagnoza choroby. Ponieważ pierwszym i najczęstszym objawem jest gorączka, ważne jest, aby gorączkujące dzieci, zwłaszcza w regionach, w których malaria występuje powszechnie, szybko otrzymały pomoc medyczną. W krajach Afryki Subsaharyjskiej średnio 60% najmłodszych z gorączką udaje się do lekarza. Niestety, dzieci ubogie i mieszkające na obszarach wiejskich mają mniejsze szanse na pomoc medyczną niż ich bogatsi rówieśnicy w miastach. 

Każdego roku na walkę z malarią przeznacza się około trzech miliardów dolarów. Jednak aby osiągnąć cel, jakim jest świat wolny od malarii, funduszy powinno być ponad dwa razy więcej.

Światowy Dzień Walki z Malarią został ustanowiony w maju 2007 roku podczas 60. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia, organu decyzyjnego WHO. Celem obchodów jest podnoszenie świadomości na temat malarii oraz informowanie o metodach prewencji i leczenia choroby. Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Walki z Malarią jest „Wykorzystanie innowacji w walce z malarią i ratowaniu życia”.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej