Co dwie minuty jedno dziecko na świecie umiera na malarię

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF alarmuje w Światowym Dniu Walki z Malarią

© UNICEF/Dejongh

Na całym świecie co dwie minuty jedno dziecko poniżej 5. roku życia umiera na skutek malarii, alarmuje UNICEF w Światowym Dniu Walki z Malarią. Gdyby dostęp do działań prewencyjnych i odpowiedniego leczenia był lepszy, wielu z tych zgonów można by uniknąć.

W wielu krajach walka z malarią powinna być priorytetem systemu ochrony zdrowia. Niestety często ciężar ten spada na gospodarstwa domowe. Choroba i koszty jej leczenia wpędzają rodziny w błędne koło ubóstwa i cierpienia. Obecnie prawie połowa światowej populacji, z której większość mieszka w krajach Afryki Subsaharyjskiej, jest narażona na malarię i stawia czoła wyzwaniom ekonomicznym wywołanym przez chorobę.

W ciągu ostatnich 20 lat udało się obniżyć wskaźnik umieralności dzieci poniżej 5. roku życia z 84% do 67%. Niestety sukces w walce z malarią jest bardzo kruchy i ściśle powiązany z trwałymi inwestycjami. Sytuację w ostatnich latach pogorszyła pandemia COVID-19. Utrudnienia w transporcie, zakazy przemieszczania się i obawa przed zakażeniem spowodowały, że dostęp do leczenia malarii i środków prewencyjnych był bardzo ograniczony. 

Jedną z najbardziej efektywnych form ochrony przed malarią jest spanie pod moskitierą nasączoną środkiem owadobójczym. Od 2000 r. znacząco zwiększyła się produkcja, zakup i dystrybucja tego typu moskitier. W ciągu ostatnich dwóch dekad tylko do krajów afrykańskich dostarczono miliard moskitier. Niestety, dostęp do nich jest bardzo nierówny i waha się od 31% gospodarstw domowych w Angoli do 97% w Gwinei Bissau. Szczególnie narażone na negatywne konsekwencje malarii są małe dzieci i kobiety w ciąży. W niektórych krajach Afryki Subsaharyjskiej zaledwie co trzecie dziecko korzysta z moskitiery. 

Kluczowa w leczeniu malarii u dzieci jest wczesna diagnoza choroby. Ponieważ pierwszym i najczęstszym objawem jest gorączka, ważne jest, aby gorączkujące dzieci, zwłaszcza w regionach, w których malaria występuje powszechnie, szybko otrzymały pomoc medyczną. W krajach Afryki Subsaharyjskiej średnio 60% najmłodszych z gorączką udaje się do lekarza. Niestety, dzieci ubogie i mieszkające na obszarach wiejskich mają mniejsze szanse na pomoc medyczną niż ich bogatsi rówieśnicy w miastach. 

Każdego roku na walkę z malarią przeznacza się około trzech miliardów dolarów. Jednak aby osiągnąć cel, jakim jest świat wolny od malarii, funduszy powinno być ponad dwa razy więcej.

Światowy Dzień Walki z Malarią został ustanowiony w maju 2007 roku podczas 60. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia, organu decyzyjnego WHO. Celem obchodów jest podnoszenie świadomości na temat malarii oraz informowanie o metodach prewencji i leczenia choroby. Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Walki z Malarią jest „Wykorzystanie innowacji w walce z malarią i ratowaniu życia”.

Zobacz również

5 porad jak radzić sobie ze stresem

5 porad jak radzić sobie ze stresem

Stres potrafi zablokować nasze myślenie, sprawić, że zaczynamy panikować i działać nierozsądnie, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak się zachować, gdy rozpoznasz stresującą sytuację.

Więcej
10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

Wiedza na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej często nie jest przekazywana dzieciom podczas nauki w szkołach. Dzieje się tak m.in. z powodu nierówności społecznych, ograniczonego dostępu najmłodszych do edukacji, ale także do podstawowych produktów i usług. 

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Więcej