Co godzinę w Nepalu 12 dzieci rodzi się bez dostępu do podstawowej opieki medycznej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI184792

W Nepalu, bez dostępu do podstawowej opieki medycznej, co godzinę rodzi się 12 dzieci. Na skutek dwóch potężnych trzęsień ziemi, które dotknęły ten kraj, wiele ośrodków zdrowia zostało zrównanych z ziemią. W ciągu najbliższego miesiąca życie niemal 18 000 dzieci i matek może być zagrożone. Dlatego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań.

W 14 regionach kraju, które najbardziej ucierpiały wskutek kataklizmu, co najmniej 70% ośrodków zdrowia legło w gruzach. W niektórych rejonach skala zniszczeń sięga 90%. Nieliczne funkcjonujące szpitale i ośrodki zdrowia są przepełnione. Dlatego wiele kobiet w ciąży nie ma dostępu odpowiedniej opieki medycznej. Tysiące z nich straciło również dach nad głową.

Obawiamy się, że w regionach dotkniętych trzęsieniem ziemi liczba porodów poza ośrodkami zdrowia wzrosła o ponad 1/3,mówi Tomoo Hozumi, przedstawiciel UNICEF w Nepalu. Pierwsze dni od narodzin są kluczowe i najbardziej niebezpieczne dla dziecka. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni warunkami, w jakich dzieci przychodzą tutaj na świat.

W Nepalu jeszcze przed trzęsieniem ziemi dostęp do odpowiedniej jakości opieki medycznej był ograniczony. Każdego dnia 38 noworodków umierało z przyczyn, którym potrafimy zapobiegać. Co osiem godzin jedna kobieta umierała z powodu komplikacji okołoporodowych. Przed kataklizmem zaledwie 1/3 matek (38,64%) rodziła w ośrodku zdrowia, a 3 na 5 ciężarnych kobiet (59,5%) było objętych opieką prenatalną. Obawiamy się, że na skutek dwóch potężnych wstrząsów, które dotknęły Nepal w ciągu zaledwie trzech tygodni dostęp do odpowiedniej opieki medycznej jeszcze bardziej się pogorszy.

Opieki wymagają nie tylko noworodki. Kobiety w ciąży również potrzebują pilnego wsparcia. Są narażone na ogromny stres i choroby. Dlatego znacznie wzrosło ryzyko przedwczesnych porodów, poronień i komplikacji,mówi Tomoo Hozumi. Szacujemy, że każdego dnia w Nepalu około 90 ciężarnych kobiet wymaga cesarskiego cięcia.

UNI184790

UNICEF cały czas jest na miejscu. Wraz z organizacjami partnerskimi zapewniamy niezbędną pomoc dla dzieci i ich matek:

  • dostarczyliśmy już dziesiątki namiotów medycznych
  • pracujemy nad utworzeniem 22 bezpiecznych miejsc, w których matki i ich nowonarodzone dzieci otrzymają opiekę po wypisaniu ze szpitala
  • mobilne zespoły opieki zdrowotnej zapewniają pomoc najbardziej narażonym matkom i dzieciom
  • dostarczamy zestawy sanitarne do regionów Sindhupalchowk i Gorkha, a także moskitiery do Nuwakot i koce do Lalitpur, Ramećhap, Dhadin, Sindhupalchowk i Makwanpur
  • w 10 regionach dostarczamy podstawowe leki, dzięki którym nawet 300 000 osób może zostać objętych leczeniem
  • promujemy karmienie piersią, a także dostarczamy żelazo i kwas foliowy dla kobiet w ciąży i młodych mam
  • dostarczamy setki ubranek dziecięcych w regionach Sindhupalchowk i Gorkha.

UNICEF zaapelował do Darczyńców o pomoc w wysokości 50 mln dolarów. Jest to suma, która pozwoli na prowadzenie niezbędnych działań przez najbliższe trzy miesiące.

900x323

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej