Co godzinę w Nepalu 12 dzieci rodzi się bez dostępu do podstawowej opieki medycznej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI184792

W Nepalu, bez dostępu do podstawowej opieki medycznej, co godzinę rodzi się 12 dzieci. Na skutek dwóch potężnych trzęsień ziemi, które dotknęły ten kraj, wiele ośrodków zdrowia zostało zrównanych z ziemią. W ciągu najbliższego miesiąca życie niemal 18 000 dzieci i matek może być zagrożone. Dlatego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań.

W 14 regionach kraju, które najbardziej ucierpiały wskutek kataklizmu, co najmniej 70% ośrodków zdrowia legło w gruzach. W niektórych rejonach skala zniszczeń sięga 90%. Nieliczne funkcjonujące szpitale i ośrodki zdrowia są przepełnione. Dlatego wiele kobiet w ciąży nie ma dostępu odpowiedniej opieki medycznej. Tysiące z nich straciło również dach nad głową.

Obawiamy się, że w regionach dotkniętych trzęsieniem ziemi liczba porodów poza ośrodkami zdrowia wzrosła o ponad 1/3,mówi Tomoo Hozumi, przedstawiciel UNICEF w Nepalu. Pierwsze dni od narodzin są kluczowe i najbardziej niebezpieczne dla dziecka. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni warunkami, w jakich dzieci przychodzą tutaj na świat.

W Nepalu jeszcze przed trzęsieniem ziemi dostęp do odpowiedniej jakości opieki medycznej był ograniczony. Każdego dnia 38 noworodków umierało z przyczyn, którym potrafimy zapobiegać. Co osiem godzin jedna kobieta umierała z powodu komplikacji okołoporodowych. Przed kataklizmem zaledwie 1/3 matek (38,64%) rodziła w ośrodku zdrowia, a 3 na 5 ciężarnych kobiet (59,5%) było objętych opieką prenatalną. Obawiamy się, że na skutek dwóch potężnych wstrząsów, które dotknęły Nepal w ciągu zaledwie trzech tygodni dostęp do odpowiedniej opieki medycznej jeszcze bardziej się pogorszy.

Opieki wymagają nie tylko noworodki. Kobiety w ciąży również potrzebują pilnego wsparcia. Są narażone na ogromny stres i choroby. Dlatego znacznie wzrosło ryzyko przedwczesnych porodów, poronień i komplikacji,mówi Tomoo Hozumi. Szacujemy, że każdego dnia w Nepalu około 90 ciężarnych kobiet wymaga cesarskiego cięcia.

UNI184790

UNICEF cały czas jest na miejscu. Wraz z organizacjami partnerskimi zapewniamy niezbędną pomoc dla dzieci i ich matek:

  • dostarczyliśmy już dziesiątki namiotów medycznych
  • pracujemy nad utworzeniem 22 bezpiecznych miejsc, w których matki i ich nowonarodzone dzieci otrzymają opiekę po wypisaniu ze szpitala
  • mobilne zespoły opieki zdrowotnej zapewniają pomoc najbardziej narażonym matkom i dzieciom
  • dostarczamy zestawy sanitarne do regionów Sindhupalchowk i Gorkha, a także moskitiery do Nuwakot i koce do Lalitpur, Ramećhap, Dhadin, Sindhupalchowk i Makwanpur
  • w 10 regionach dostarczamy podstawowe leki, dzięki którym nawet 300 000 osób może zostać objętych leczeniem
  • promujemy karmienie piersią, a także dostarczamy żelazo i kwas foliowy dla kobiet w ciąży i młodych mam
  • dostarczamy setki ubranek dziecięcych w regionach Sindhupalchowk i Gorkha.

UNICEF zaapelował do Darczyńców o pomoc w wysokości 50 mln dolarów. Jest to suma, która pozwoli na prowadzenie niezbędnych działań przez najbliższe trzy miesiące.

900x323

Zobacz również

5 porad jak radzić sobie ze stresem

5 porad jak radzić sobie ze stresem

Stres potrafi zablokować nasze myślenie, sprawić, że zaczynamy panikować i działać nierozsądnie, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak się zachować, gdy rozpoznasz stresującą sytuację.

Więcej
10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

Wiedza na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej często nie jest przekazywana dzieciom podczas nauki w szkołach. Dzieje się tak m.in. z powodu nierówności społecznych, ograniczonego dostępu najmłodszych do edukacji, ale także do podstawowych produktów i usług. 

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Więcej