Co godzinę za powodu malarii umiera 50 dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Kluczowe znaczenie w walce z malarią ma ochrona kobiet w ciąży

25 kwietnia 2015 r. – Każdego dnia 1200 dzieci umiera z powodu malarii. To 50 dzieci co godzinę.

W Światowym Dniu Walki z Malarią UNICEF alarmuje i przypomina, że dzieci poniżej 5. roku życia stanowią 78% ofiar tej śmiertelnej choroby. Malaria zabija rocznie ponad 456 000 dzieci.

Od 2000 r. liczba zgonów dzieci z powodu malarii zmalała o 40%. Jednak śmierć niemal pół miliona dzieci rocznie przypomina nam, że bez podjęcia dalszych działań ta choroba pozostanie dla nas wyzwaniem na długie lata,powiedział dr Mickey Chopra, Dyrektor UNICEF ds. Zdrowia.  

Między rokiem 2001 a 2013, dzięki odpowiedniej profilaktyce, diagnozie i leczeniu, udało się uratować życie 4,3 mln ludzi na całym świecie, głównie w rejonie Afryki Subsaharyjskiej. To ogromny sukces, ale wiele jeszcze pozostaje do zrobienia.

Kluczowe znaczenie w walce z malarią ma ochrona kobiet w ciąży. Szacuje się, że co roku choroba ta przyczynia się do śmierci 10 000 ciężarnych kobiet i 20 000 dzieci poniżej pierwszego roku życia. Strategia zapobiegania chorobie jest prosta i niedroga. Cztery dawki leku chroniącego przed malarią kobietę w ciąży kosztują w sumie mniej niż 50 centów, a moskitiera nasączona środkiem odstraszającym komary to koszt zaledwie 5 dolarów (łącznie z transportem).

Infografika Malaria

Teoretycznie wraz ze wzrostem zamożności kobieta powinna mieć łatwiejszy dostęp do profilaktyki. Niestety, niezależnie od swojej zasobności portfela, większość ciężarnych kobiet mieszkających w państwach, w których występuje malaria nie jest objęta leczeniem profilaktycznym. 70% zamożnych i 80% ubogich kobiet nie jest otoczonych opieką w czasie ciąży.

Każda kobieta w ciąży powinna mieć dostęp do leczenia niezależnie od jej statusu społecznego, zamożności i miejsca, w którym żyje. Śmierci z powodu malarii możemy zapobiec. Jednak jest to zadanie dla nas wszystkich: rządów państw, społeczności międzynarodowej, pracowników służby zdrowia i Darczyńców. Żadne dziecko nie powinno umrzeć z powodu malarii, dodaje dr Chopra.

W Światowym Dniu Walki z Malarią UNICEF podaje, że w 2013 r. odnotowano niemal 200 mln przypadków malarii. Z jej powodu zmarło 584 000 osób. W samej Afryce Subsaharyjskiej wyeliminowanie tej choroby pozwoliłoby zaoszczędzić nawet 270 mld dolarów.

Wesprzyj UNICEF w walce z malarią – za pomocą naszej strony przekaż darowiznę. Twoja pomoc ratuje życie dziecka.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej