Co roku rodzi się około 1,5 mln dzieci, których matki są zakażone wirusem HIV

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI182445

Każdego roku rodzi się około 1,5 mln dzieci, których matki są zakażone wirusem HIV.

W bardzo wielu przypadkach nie mają one dostępu do odpowiedniej jakości opieki medycznej. W tej sytuacji ryzyko przeniesienia wirusa HIV z matki na dziecko zarówno w czasie ciąży, porodu, jaki i karmienia piersią wynosi nawet 45%. Można je niemal całkowicie wyeliminować pod warunkiem, że kobieta w czasie ciąży i karmienia piersią będzie przyjmowała codziennie jedną tabletkę leku antyretrowirusowego, a poród odbędzie się w ośrodku zdrowia pod okiem wykwalifikowanego personelu.

W 2009 roku zaledwie 33% ciężarnych kobiet zakażonych wirusem HIV otrzymywało leki antyretrowirusowe. Cztery lata później, w 2013 r. dostęp do takiego leczenia miało już 68% ciężarnych nosicielek wirusa HIV. Między 2009 a 2013 r. odsetek matek karmiących, które były objęte odpowiednim leczeniem antyretrowirusowym wzrósł z 20% do 61%. To duży postęp, jednak nadal 32% kobiet nie jest objętych leczeniem, które mogłoby zagwarantować urodzenie zdrowego dziecka.

Największa liczba ciężarnych kobiet będących nosicielkami wirusa HIV mieszka w 22 państwach świata (Angola, Botswana, Burundi, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Ghana, Indie, Kenia, Lesotho, Malawi, Mozambik, Namibia, Nigeria, Republika Południowej Afryki, Uganda, Tanzania, Suazi, Zambia, Zimbabwe). W ciągu ostatnich kilku lat państwa te podjęły liczne wysiłki na rzecz zmniejszenia liczby przypadków przenoszenia wirusa HIV z matki na dziecko. Największy postęp w tej dziedzinie odnotowały m.in.: Malawi, Botswana, Etiopia, Ghana, Namibia i Zimbabwe.

Szacuje się, że w latach 2005-2013 udało się uchronić przed zakażeniem wirusem HIV 1,1 mln dzieci do 15. roku życia.

W tym samym okresie liczba nowych zakażeń wśród dzieci zmalała o ponad 50%. Wciąż jednak zbyt wiele dzieci umiera z powodu niewykrytego i nieleczonego wirusa HIV. W 2013 r. z przyczyn związanych z nieleczeniem AIDS zmarło na świecie około 190 000 dzieci do 14. roku życia. To ponad 520 dzieci dziennie.

W roku 2013 odnotowano 250 000 nowych zakażeń wirusem HIV wśród dzieci poniżej 14. roku życia mieszkających w państwach o niskim i średnim poziomie dochodów. Jednocześnie mniej niż 1 na 4 dzieci będących nosicielami wirusa HIV otrzymało tam terapię antyretrowirusową (w porównaniu do 37% dorosłych).

UNICEF wspiera państwa o niskim i średnim poziomie dochodów w walce z nowymi zakażeniami wirusem HIV wśród dzieci. Dzięki zaangażowaniu rządów państw i organizacji partnerskich na całym świecie, UNICEF dostarcza dzieciom i ich rodzinom leki niezbędne w leczeniu HIV oraz otacza je szczególną opieką i wsparciem.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej