Co roku rodzi się około 1,5 mln dzieci, których matki są zakażone wirusem HIV

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI182445

Każdego roku rodzi się około 1,5 mln dzieci, których matki są zakażone wirusem HIV.

W bardzo wielu przypadkach nie mają one dostępu do odpowiedniej jakości opieki medycznej. W tej sytuacji ryzyko przeniesienia wirusa HIV z matki na dziecko zarówno w czasie ciąży, porodu, jaki i karmienia piersią wynosi nawet 45%. Można je niemal całkowicie wyeliminować pod warunkiem, że kobieta w czasie ciąży i karmienia piersią będzie przyjmowała codziennie jedną tabletkę leku antyretrowirusowego, a poród odbędzie się w ośrodku zdrowia pod okiem wykwalifikowanego personelu.

W 2009 roku zaledwie 33% ciężarnych kobiet zakażonych wirusem HIV otrzymywało leki antyretrowirusowe. Cztery lata później, w 2013 r. dostęp do takiego leczenia miało już 68% ciężarnych nosicielek wirusa HIV. Między 2009 a 2013 r. odsetek matek karmiących, które były objęte odpowiednim leczeniem antyretrowirusowym wzrósł z 20% do 61%. To duży postęp, jednak nadal 32% kobiet nie jest objętych leczeniem, które mogłoby zagwarantować urodzenie zdrowego dziecka.

Największa liczba ciężarnych kobiet będących nosicielkami wirusa HIV mieszka w 22 państwach świata (Angola, Botswana, Burundi, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Ghana, Indie, Kenia, Lesotho, Malawi, Mozambik, Namibia, Nigeria, Republika Południowej Afryki, Uganda, Tanzania, Suazi, Zambia, Zimbabwe). W ciągu ostatnich kilku lat państwa te podjęły liczne wysiłki na rzecz zmniejszenia liczby przypadków przenoszenia wirusa HIV z matki na dziecko. Największy postęp w tej dziedzinie odnotowały m.in.: Malawi, Botswana, Etiopia, Ghana, Namibia i Zimbabwe.

Szacuje się, że w latach 2005-2013 udało się uchronić przed zakażeniem wirusem HIV 1,1 mln dzieci do 15. roku życia.

W tym samym okresie liczba nowych zakażeń wśród dzieci zmalała o ponad 50%. Wciąż jednak zbyt wiele dzieci umiera z powodu niewykrytego i nieleczonego wirusa HIV. W 2013 r. z przyczyn związanych z nieleczeniem AIDS zmarło na świecie około 190 000 dzieci do 14. roku życia. To ponad 520 dzieci dziennie.

W roku 2013 odnotowano 250 000 nowych zakażeń wirusem HIV wśród dzieci poniżej 14. roku życia mieszkających w państwach o niskim i średnim poziomie dochodów. Jednocześnie mniej niż 1 na 4 dzieci będących nosicielami wirusa HIV otrzymało tam terapię antyretrowirusową (w porównaniu do 37% dorosłych).

UNICEF wspiera państwa o niskim i średnim poziomie dochodów w walce z nowymi zakażeniami wirusem HIV wśród dzieci. Dzięki zaangażowaniu rządów państw i organizacji partnerskich na całym świecie, UNICEF dostarcza dzieciom i ich rodzinom leki niezbędne w leczeniu HIV oraz otacza je szczególną opieką i wsparciem.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej