Co trzecie dziecko poniżej piątego roku życia oficjalnie nie istnieje – wynika z raportu UNICEF opublikowanego w dniu 67 rocznicy powstania organiz...

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
67 LAT UNICEF

Co trzecie dziecko poniżej piątego roku życia oficjalnie nie istnieje – wynika z raportu dot. rejestracji narodzin dzieci opublikowanego przez UNICEF w dniu 67 rocznicy powstania organizacji.

UNICEF opublikował raport, z którego wynika, że na całym świecie 230 mln dzieci poniżej piątego roku życia nie zostało nigdy zarejestrowanych. Oznacza to, że jedno z trzech nowo narodzonych dzieci formalnie nie istnieje.

Nowy raport UNICEF Every Child’s Birth Right: Inequities and trends in birth registration przedstawia wyniki analizy przeprowadzonej w 161 krajach i uwzględnia najnowsze dostępne szacunki. Wynika z nich, że w 2012 roku na całym świecie tylko 60% dzieci zostało zarejestrowanych po urodzeniu. Szacunki te różnią się w zależności regionu. Najniższy wskaźnik rejestracji dzieci odnotowano w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej.

Dziesięć krajów o najniższym poziomie rejestracji urodzeń dzieci to: Somalia (3%), Liberia (4%), Etiopia (7%), Zambia (14%), Czad (16%), Tanzania (16%), Jemen (17%), Gwinea Bissau (24%), Pakistan (27%) i Demokratyczna Republika Konga (28%). 

Zgłoszenie narodzin dzieci, to więcej niż tylko obowiązek. Rejestracja urodzenia dziecka jest kluczowa, aby zagwarantować dziecku, że nie będzie zapomniane, pozbawione praw i wykluczone z życia w swojej społeczności – mówi Geeta Rao Gupta z UNICEF.

Często zdarza się, że dzieci, które zostały zarejestrowane, nie mają na to żadnego dowodu. Na przykład w Afryce Wschodniej i Południowej tylko około połowa zarejestrowanych dzieci ma świadectwo urodzenia. Na całym świecie jedno na siedem dzieci nie posiada aktu urodzenia. W niektórych krajach jest to spowodowane zbyt wysokimi kosztami wystawienia takiego dokumentu. W innych z kolei dowód rejestracji narodzin dziecka nie jest udostępniany rodzinom.

Dzieci, których narodziny nie są zarejestrowane lub które nie mają dokumentu tożsamości, są często pozbawiane dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i społecznej. Brak oficjalnej dokumentacji utrudnia również odnalezienie rodziny dziecka w sytuacji, gdy zostaje ono rozdzielone z najbliższymi wskutek klęski żywiołowej, konfliktu zbrojnego czy wykorzystania.

UNICEF wspiera rządy krajów oraz społeczności we wzmacnianiu systemów rejestracji narodzin dzieci. Na przykład Laboratorium Innowacji UNICEF stworzyło w Kosowie skuteczny i niedrogi sposób identyfikowania oraz zgłaszania niezarejestrowanych narodzeń za pomocą platformy RapidSMS wykorzystującej telefony komórkowe.

Rejestracja narodzin dziecka i wydanie mu aktu urodzenia są niezbędne, aby wyzwolić  jego pełny potencjał. Każde dziecko rodzi się z ogromnym zasobem możliwości. Jeśli jednak społeczeństwo poniesie klęskę i nie zauważy oraz nie zarejestruje jego narodzin, to naraża go na zaniedbanie i wykorzystanie – dodaje Geeta Rao Gupta z UNICEF.

Pełna wersja raportu UNICEF Every Child’s Birth Right: Inequities and trends in birth registration w wersji angielskiej jest dostępna tutaj: http://www.unicef.org/media/files/Embargoed_11_Dec_Birth_Registration_report_low_res.pdf

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej