Co trzecie dziecko poniżej piątego roku życia oficjalnie nie istnieje – wynika z raportu dot. rejestracji narodzin dzieci opublikowanego przez UNICEF w dniu 67 rocznicy powstania organizacji.
UNICEF opublikował raport, z którego wynika, że na całym świecie 230 mln dzieci poniżej piątego roku życia nie zostało nigdy zarejestrowanych. Oznacza to, że jedno z trzech nowo narodzonych dzieci formalnie nie istnieje.
Nowy raport UNICEF Every Child’s Birth Right: Inequities and trends in birth registration przedstawia wyniki analizy przeprowadzonej w 161 krajach i uwzględnia najnowsze dostępne szacunki. Wynika z nich, że w 2012 roku na całym świecie tylko 60% dzieci zostało zarejestrowanych po urodzeniu. Szacunki te różnią się w zależności regionu. Najniższy wskaźnik rejestracji dzieci odnotowano w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej.
Dziesięć krajów o najniższym poziomie rejestracji urodzeń dzieci to: Somalia (3%), Liberia (4%), Etiopia (7%), Zambia (14%), Czad (16%), Tanzania (16%), Jemen (17%), Gwinea Bissau (24%), Pakistan (27%) i Demokratyczna Republika Konga (28%).
Zgłoszenie narodzin dzieci, to więcej niż tylko obowiązek. Rejestracja urodzenia dziecka jest kluczowa, aby zagwarantować dziecku, że nie będzie zapomniane, pozbawione praw i wykluczone z życia w swojej społeczności – mówi Geeta Rao Gupta z UNICEF.
Często zdarza się, że dzieci, które zostały zarejestrowane, nie mają na to żadnego dowodu. Na przykład w Afryce Wschodniej i Południowej tylko około połowa zarejestrowanych dzieci ma świadectwo urodzenia. Na całym świecie jedno na siedem dzieci nie posiada aktu urodzenia. W niektórych krajach jest to spowodowane zbyt wysokimi kosztami wystawienia takiego dokumentu. W innych z kolei dowód rejestracji narodzin dziecka nie jest udostępniany rodzinom.
Dzieci, których narodziny nie są zarejestrowane lub które nie mają dokumentu tożsamości, są często pozbawiane dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i społecznej. Brak oficjalnej dokumentacji utrudnia również odnalezienie rodziny dziecka w sytuacji, gdy zostaje ono rozdzielone z najbliższymi wskutek klęski żywiołowej, konfliktu zbrojnego czy wykorzystania.
UNICEF wspiera rządy krajów oraz społeczności we wzmacnianiu systemów rejestracji narodzin dzieci. Na przykład Laboratorium Innowacji UNICEF stworzyło w Kosowie skuteczny i niedrogi sposób identyfikowania oraz zgłaszania niezarejestrowanych narodzeń za pomocą platformy RapidSMS wykorzystującej telefony komórkowe.
Rejestracja narodzin dziecka i wydanie mu aktu urodzenia są niezbędne, aby wyzwolić jego pełny potencjał. Każde dziecko rodzi się z ogromnym zasobem możliwości. Jeśli jednak społeczeństwo poniesie klęskę i nie zauważy oraz nie zarejestruje jego narodzin, to naraża go na zaniedbanie i wykorzystanie – dodaje Geeta Rao Gupta z UNICEF.
Pełna wersja raportu UNICEF Every Child’s Birth Right: Inequities and trends in birth registration w wersji angielskiej jest dostępna tutaj: http://www.unicef.org/media/files/Embargoed_11_Dec_Birth_Registration_report_low_res.pdf