Dlaczego warto sporządzić testament?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Polska Dlaczego warto sporządzić testament?

© UNICEF/Sala Font

Listopad to tradycyjnie miesiąc zadumy i refleksji. Wspominamy tych, którzy od nas odeszli. Rozmyślamy nad przemijaniem oraz kruchością życia. Wiele osób w tym czasie zastanawia się: co jestem w stanie przekazać następnym pokoleniom? UNICEF Polska odpowiada na to pytanie i zachęca Polaków do sporządzenia testamentu.

Podejmujemy w życiu wiele różnych decyzji. Ważniejsze mogą dotyczyć wybranej drogi życiowej, bardziej prozaiczne - codziennych zakupów czy decyzji konsumenckich. Ważne jest, aby wszelkie decyzje podejmować świadomie. Każda z nich ma bowiem wpływ na otoczenie, środowisko czy innych ludzi.

Możemy także zadecydować o tym, co stanie się z dorobkiem naszego życia, kiedy nas już zabraknie na świecie. Niestety, zaledwie 13% Polaków sporządza testament. Dlaczego jest to tak ważne? Testament ułatwia obdarowanie rodziny i bliskich zgodnie z naszą wolą i decyzją. Daje też możliwość uwzględnienia wśród spadkobierców osoby spoza rodziny, np. przyjaciela, który opiekował się nami w chorobie czy organizacji charytatywnej, której działania są bliskie naszemu sercu.

W małżeństwie, zgodnie z prawem, po zmarłym dziedziczą małżonek i dzieci, a gdy ich nie ma - dalsza rodzina. W przypadku braku rodziny majątek przechodzi na własność gminy lub Skarbu Państwa. Sporządzony wcześniej testament upraszcza postępowanie spadkowe.

Spisanie testamentu jest proste i wymaga jedynie zastanowienia, jak chcemy zadysponować swoim dobytkiem. Dokument można napisać w całości odręcznie, podpisać i wskazać na nim datę sporządzenia. W celu napisania testamentu można także udać się do notariusza. Koszt sporządzenia testamentu u notariusza wynosi od 100 do około 300 zł.

Zostań Ponadczasowym!

UNICEF Polska prowadzi program „Ponadczasowi”, w którym zachęca Polaków do sporządzania testamentów. Ze strony unicef.pl/ponadczasowi można pobrać bezpłatną broszurę, która zawiera wszystkie niezbędne informacje, jak prawidłowo spisać testament. UNICEF zachęca też, aby spisując ostatnią wolę, uwzględnić w testamencie cele charytatywne.

Każda darowizna przekazana w testamencie na rzecz najbardziej potrzebujących i bezbronnych, czyni świat lepszym dla następnych pokoleń i zostawia ponadczasowe dziedzictwo. Majątek, niezależnie od wielkości, ma największą wartość, gdy można się nim podzielić i zdziałać coś dobrego.

UNICEF od ponad 70 lat niesie pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Nawet niewielkie wsparcie finansowe może uratować zdrowie i życie dzieci, a także dać im szansę na lepszą przyszłość. Uwzględniając UNICEF w testamencie, pozostawiamy po sobie dobro, które nie przeminie.

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej