Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

© UNICEF/UN0744085/Dejongh

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej. Ta sytuacja skutkuje największą na świecie liczbą przypadków śmierci wśród dzieci, spowodowanych np. przez choroby biegunkowe. W ciągu ostatniego roku w sześciu z tych krajów wystąpiły epidemie cholery.

W skali globalnej każdego dnia z powodu chorób związanych z brakiem wody umiera ponad 1000 dzieci poniżej 5. roku życia.

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

© UNICEF/UN0591214/Taxta

Mieszkańcy wymienionych powyżej krajów narażeni są na potrójny kryzys związany bezpośrednio z wodą. Składa się na niego: 

  • brak dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych (WASH);
  • zagrożenie chorobami oraz konsekwencje postępujących zmian klimatycznych;
  • niestabilność polityczna i konflikty zbrojne, które dodatkowo pogarszają sytuację dzieci i ich rodzin.

Ponad 30% dzieci w tych obszarach nie ma w domu dostępu do podstawowych zasobów wody.

Ponad 60% – do elementarnych usług sanitarnych. 

25% dzieci zmuszonych jest do zaspokajania potrzeb fizjologicznych na otwartym powietrzu. 

75% z nich nie może umyć rąk z powodu braku wody i środków higienicznych.  

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

© UNICEF/UN0646955/Owoicho

Brak dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych oraz choroby z tym związane zagrażają życiu 190 mln dzieci z 10 afrykańskich państw. 

Do odpowiedniej ochrony życia i zdrowia dzieci niezbędne są pilne inwestycje w ramach prowadzonego przez UNICEF programu WASH. Zapewnia on dzieciom i ich rodzinom dostęp do usług wodnych, sanitarnych i higienicznych, dostosowanych do trudnych warunków środowiskowych spowodowanych zmianami klimatu. 

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

© UNICEF/UN0551740/Dejongh

Kraje z tego obszaru należą do 25% państw o najwyższym ryzyku zagrożenia klimatycznego.Temperatury rosną tu 1,5 razy szybciej w stosunku do średniej światowej. Spadający poziom wód gruntowych wymaga od niektórych społeczności kopania studni dwukrotnie głębszych niż jeszcze dziesięć lat temu. Jednocześnie opady deszczu stały się bardziej nieregularne i intensywne, co prowadzi do powodzi, które zanieczyszczają ograniczone zasoby wody. 

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

© UNICEF/UN0607653/Rich

Te same 10 państw zostało również sklasyfikowanych przez międzynarodową Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju jako niestabilne lub bardzo niestabilne, a konflikty zbrojne w niektórych z nich zagrażają odwróceniem postępów zmierzających do zagwarantowania dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych.

Uczestnicy Konferencji Wodnej ONZ 2023 w Nowym Jorku (UN 2023 Water Conference, 22-24 marca) spotkają się po raz pierwszy od 46 lat, aby ocenić postępy działań zmierzających do osiągnięcia szóstego Globalnego Celu Zrównoważonego Rozwoju (SDG – Sustainable Development Goal). Mówi on o zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi.

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

© UNICEF/UNI329722/Haro

Uratuj życie dziecku w Afryce Zachodniej i Środkowej.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej