Dramatyczna sytuacja dzieci w Jemenie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI182889

Aden, 10 lipca 2015 r. – Pogarszająca się sytuacja w Jemenie ma dramatyczny wpływ na zdrowie i życie dzieci. Statystyki są zastraszające. Ponad 2,5 mln dzieci jest narażonych na choroby biegunkowe, a pół miliona na niedożywienie. Przed konfliktem było to 160 tys. dzieci. Ponadto, ponad 1,3 mln dzieci grożą infekcje oddechowe, a 2,6 mln dzieci poniżej 15. roku życia nie jest zaszczepionych przeciwko odrze.

UNICEF ponawia apel Sekretarza Generalnego ONZ wzywający wszystkie strony konfliktu do zawieszenia broni i umożliwienie dotarcia z pomocą humanitarną do osób najbardziej potrzebujących.   

Konflikt w Jemenie ma destrukcyjny wpływ na system opieki zdrowotnej. UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi prowadzi akcję szczepień, badań i innych działań ratujących życie milionów dzieci w tym kraju.

Nasze Mobilne Zespoły Opieki Zdrowotnej i pracownicy UNICEF działają w bardzo niebezpiecznych warunkach i ryzykują życie, aby dotrzeć do najbardziej potrzebujących kobiet i dzieci. Jeśli przestaną to robić, o wiele więcej dzieci umrze z powodu niedożywienia i chorób, którym potrafimy zapobiegać, powiedział Julien Harneis, przedstawiciel UNICEF w Jemenie. Ale to, czego teraz potrzebuje Jemen, to zawieszenie broni i pokój. Jest to jedyny sposób, aby system opieki zdrowotnej mógł zostać odbudowany.

Od czasu eskalacji konfliktu w Jemenie w marcu 2015 r. ponad 40 tys. dzieci zostało zaszczepionych przeciwko odrze i polio, 10 tys. kobiet otrzymało wsparcie w czasie ciąży i porodu, a ponad 16 tys. dzieci było leczonych na niedożywienie.

Przed wybuchem konfliktu w Jemenie było 16 Mobilnych Zespołów Opieki Zdrowotnej UNICEF. Teraz jest ich już 40. Działają na terenie całego kraju docierając z pomocą do trudnodostępnych miejsc i społeczności. Dostarczają szczepionki, witaminy, tabletki odrobaczające, leczą chore i niedożywione dzieci, a także wspierają kobiety ciężarne i matki karmiące. Obecnie celem UNICEF jest zaszczepienie przeciwko odrze i polio około miliona dzieci poniżej 1. roku życia.

Pomimo trudnych warunków, korzystamy z każdej okazji, aby dotrzeć z opieką medyczną do dzieci,powiedziała dr Gamila Hibatullah z UNICEF. W tym celu wykorzystujemy teraz różne budynki użyteczności publicznej, w tym meczety.

UNICEF zaapelował o 34 mln dolarów na pomoc medyczną oraz 41,5 mln dolarów na programy żywnościowe dla najbardziej poszkodowanych dzieci w Jemenie.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej