Dramatyczna sytuacja dzieci w Jemenie
Aden, 10 lipca 2015 r. – Pogarszająca się sytuacja w Jemenie ma dramatyczny wpływ na zdrowie i życie dzieci. Statystyki są zastraszające. Ponad 2,5 mln dzieci jest narażonych na choroby biegunkowe, a pół miliona na niedożywienie. Przed konfliktem było to 160 tys. dzieci. Ponadto, ponad 1,3 mln dzieci grożą infekcje oddechowe, a 2,6 mln dzieci poniżej 15. roku życia nie jest zaszczepionych przeciwko odrze.
UNICEF ponawia apel Sekretarza Generalnego ONZ wzywający wszystkie strony konfliktu do zawieszenia broni i umożliwienie dotarcia z pomocą humanitarną do osób najbardziej potrzebujących.
Konflikt w Jemenie ma destrukcyjny wpływ na system opieki zdrowotnej. UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi prowadzi akcję szczepień, badań i innych działań ratujących życie milionów dzieci w tym kraju.
Nasze Mobilne Zespoły Opieki Zdrowotnej i pracownicy UNICEF działają w bardzo niebezpiecznych warunkach i ryzykują życie, aby dotrzeć do najbardziej potrzebujących kobiet i dzieci. Jeśli przestaną to robić, o wiele więcej dzieci umrze z powodu niedożywienia i chorób, którym potrafimy zapobiegać, powiedział Julien Harneis, przedstawiciel UNICEF w Jemenie. Ale to, czego teraz potrzebuje Jemen, to zawieszenie broni i pokój. Jest to jedyny sposób, aby system opieki zdrowotnej mógł zostać odbudowany.
Od czasu eskalacji konfliktu w Jemenie w marcu 2015 r. ponad 40 tys. dzieci zostało zaszczepionych przeciwko odrze i polio, 10 tys. kobiet otrzymało wsparcie w czasie ciąży i porodu, a ponad 16 tys. dzieci było leczonych na niedożywienie.
Przed wybuchem konfliktu w Jemenie było 16 Mobilnych Zespołów Opieki Zdrowotnej UNICEF. Teraz jest ich już 40. Działają na terenie całego kraju docierając z pomocą do trudnodostępnych miejsc i społeczności. Dostarczają szczepionki, witaminy, tabletki odrobaczające, leczą chore i niedożywione dzieci, a także wspierają kobiety ciężarne i matki karmiące. Obecnie celem UNICEF jest zaszczepienie przeciwko odrze i polio około miliona dzieci poniżej 1. roku życia.
Pomimo trudnych warunków, korzystamy z każdej okazji, aby dotrzeć z opieką medyczną do dzieci,powiedziała dr Gamila Hibatullah z UNICEF. W tym celu wykorzystujemy teraz różne budynki użyteczności publicznej, w tym meczety.
UNICEF zaapelował o 34 mln dolarów na pomoc medyczną oraz 41,5 mln dolarów na programy żywnościowe dla najbardziej poszkodowanych dzieci w Jemenie.