Dramatyczna sytuacja ponad 2 mln syryjskich dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Syria Raport

Z opublikowanego dziś raportu UNICEF wynika, że bezwzględna przemoc, masowe przesiedlenia ludności i zniszczona infrastruktura, będące wynikiem konfliktu trwającego w Syrii, stanowią zagrożenie dla całego pokolenia syryjskich dzieci.

Miliony dzieci w Syrii i całym regionie widzą na własne oczy,  jak ich przeszłość i przyszłość znikają pośród gruzów oraz  zniszczeń powstałych na skutek przedłużającego się konfliktu zbrojnego. Każdego dnia wzrasta zagrożenie, że to pokolenie dzieci może być stracone – mówi Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

W raporcie „Crisis in Syria. Two-Year Report” UNICEF podsumował ostatnie dwa lata konfliktu w Syrii. Organizacja alarmuje, że w rejonach najbardziej dotkniętych przez konflikt współczynnik dostępu do czystej wody spadł o dwie trzecie. To z kolei skutkuje zwiększoną podatnością na choroby skóry i układu oddechowego. Jedna na pięć szkół została zniszczona lub poważnie uszkodzona, albo stała się miejscem schronienia dla przesiedlonych rodzin. Na przykład, w Aleppo tylko 6% procent dzieci uczęszcza obecnie do szkoły. Klasy, w których nadal odbywają się lekcje, bywają przepełnione i uczy się w nich jednocześnie aż 100 dzieci. Szpitale i ośrodki zdrowia zostały zniszczone, a pracujący tam personel medyczny uciekł przed niebezpieczeństwem. Dzieci bardzo cierpią i  doświadczają ogromnej traumy widząc śmierć swoich najbliższych i przyjaciół. Są przerażone wojną toczącą się na ich oczach. 

Wzywamy wszystkie strony konfliktu do współpracy w zapewnieniu dostępu do zagrożonych i poszkodowanych dzieci, bez względu na miejsce, w którym przebywają – powiedział Anthony Lake. Możemy skutecznie walczyć z kryzysem, jeśli natychmiast zapewnimy niezbędną pomoc.  

UNICEF jest na miejscu od samego początku kryzysu w Syrii i zapewnia potrzebującym dostęp do wody pitnej, urządzeń sanitarnych, opieki medycznej, edukacji oraz wszelkich usług potrzebnych do ochrony przesiedlonych wewnątrz Syrii i uchodźców z całego regionu. Dzięki tym działaniom 4 mln osób wewnątrz kraju ma dostęp do czystej wody, a mobilne stacje medyczne pomogły w zaszczepieniu 1,5 mln dzieci przeciwko odrze i polio. Niektóre z 75 tys. chorych dzieci kontynuują naukę w szkołach i klubach szkolnych, gdzie mogą nadrobić zaległości i odnaleźć namiastkę normalnego dzieciństwa.

UNICEF pomaga ponad 300 tys. uchodźców w Jordanii, Libanie, Iraku i Turcji. Organizacja zapewnia im dostęp do czystej wody, odpowiednich warunków sanitarnych, edukacji, opieki specjalistycznej i ochrony przed wyzyskiem i wykorzystaniem.

Dalsze działania są jednak zagrożone z powodu drastycznego niedoboru środków finansowych. W grudniu ubiegłego roku UNICEF zaapelował o wsparcie w wysokości 195 mln USD. Środki te pozwolą zapewnić pomoc ratującą życie syryjskim dzieciom i ich rodzinom do końca czerwca 2013 roku. Na chwilę obecną organizacja zebrała niecałe 20% potrzebnych środków.

Raport „Crisis in Syria. Two-Year Report” jest dostępny na stronie internetowej: http://www.unicef.org/infobycountry/syriancrisis_67574.html

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej