Dramatyczna sytuacja ponad 2 mln syryjskich dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Syria Raport

Z opublikowanego dziś raportu UNICEF wynika, że bezwzględna przemoc, masowe przesiedlenia ludności i zniszczona infrastruktura, będące wynikiem konfliktu trwającego w Syrii, stanowią zagrożenie dla całego pokolenia syryjskich dzieci.

Miliony dzieci w Syrii i całym regionie widzą na własne oczy,  jak ich przeszłość i przyszłość znikają pośród gruzów oraz  zniszczeń powstałych na skutek przedłużającego się konfliktu zbrojnego. Każdego dnia wzrasta zagrożenie, że to pokolenie dzieci może być stracone – mówi Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

W raporcie „Crisis in Syria. Two-Year Report” UNICEF podsumował ostatnie dwa lata konfliktu w Syrii. Organizacja alarmuje, że w rejonach najbardziej dotkniętych przez konflikt współczynnik dostępu do czystej wody spadł o dwie trzecie. To z kolei skutkuje zwiększoną podatnością na choroby skóry i układu oddechowego. Jedna na pięć szkół została zniszczona lub poważnie uszkodzona, albo stała się miejscem schronienia dla przesiedlonych rodzin. Na przykład, w Aleppo tylko 6% procent dzieci uczęszcza obecnie do szkoły. Klasy, w których nadal odbywają się lekcje, bywają przepełnione i uczy się w nich jednocześnie aż 100 dzieci. Szpitale i ośrodki zdrowia zostały zniszczone, a pracujący tam personel medyczny uciekł przed niebezpieczeństwem. Dzieci bardzo cierpią i  doświadczają ogromnej traumy widząc śmierć swoich najbliższych i przyjaciół. Są przerażone wojną toczącą się na ich oczach. 

Wzywamy wszystkie strony konfliktu do współpracy w zapewnieniu dostępu do zagrożonych i poszkodowanych dzieci, bez względu na miejsce, w którym przebywają – powiedział Anthony Lake. Możemy skutecznie walczyć z kryzysem, jeśli natychmiast zapewnimy niezbędną pomoc.  

UNICEF jest na miejscu od samego początku kryzysu w Syrii i zapewnia potrzebującym dostęp do wody pitnej, urządzeń sanitarnych, opieki medycznej, edukacji oraz wszelkich usług potrzebnych do ochrony przesiedlonych wewnątrz Syrii i uchodźców z całego regionu. Dzięki tym działaniom 4 mln osób wewnątrz kraju ma dostęp do czystej wody, a mobilne stacje medyczne pomogły w zaszczepieniu 1,5 mln dzieci przeciwko odrze i polio. Niektóre z 75 tys. chorych dzieci kontynuują naukę w szkołach i klubach szkolnych, gdzie mogą nadrobić zaległości i odnaleźć namiastkę normalnego dzieciństwa.

UNICEF pomaga ponad 300 tys. uchodźców w Jordanii, Libanie, Iraku i Turcji. Organizacja zapewnia im dostęp do czystej wody, odpowiednich warunków sanitarnych, edukacji, opieki specjalistycznej i ochrony przed wyzyskiem i wykorzystaniem.

Dalsze działania są jednak zagrożone z powodu drastycznego niedoboru środków finansowych. W grudniu ubiegłego roku UNICEF zaapelował o wsparcie w wysokości 195 mln USD. Środki te pozwolą zapewnić pomoc ratującą życie syryjskim dzieciom i ich rodzinom do końca czerwca 2013 roku. Na chwilę obecną organizacja zebrała niecałe 20% potrzebnych środków.

Raport „Crisis in Syria. Two-Year Report” jest dostępny na stronie internetowej: http://www.unicef.org/infobycountry/syriancrisis_67574.html

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej