Dramatyczna sytuacja ponad 2 mln syryjskich dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Syria Raport

Z opublikowanego dziś raportu UNICEF wynika, że bezwzględna przemoc, masowe przesiedlenia ludności i zniszczona infrastruktura, będące wynikiem konfliktu trwającego w Syrii, stanowią zagrożenie dla całego pokolenia syryjskich dzieci.

Miliony dzieci w Syrii i całym regionie widzą na własne oczy,  jak ich przeszłość i przyszłość znikają pośród gruzów oraz  zniszczeń powstałych na skutek przedłużającego się konfliktu zbrojnego. Każdego dnia wzrasta zagrożenie, że to pokolenie dzieci może być stracone – mówi Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

W raporcie „Crisis in Syria. Two-Year Report” UNICEF podsumował ostatnie dwa lata konfliktu w Syrii. Organizacja alarmuje, że w rejonach najbardziej dotkniętych przez konflikt współczynnik dostępu do czystej wody spadł o dwie trzecie. To z kolei skutkuje zwiększoną podatnością na choroby skóry i układu oddechowego. Jedna na pięć szkół została zniszczona lub poważnie uszkodzona, albo stała się miejscem schronienia dla przesiedlonych rodzin. Na przykład, w Aleppo tylko 6% procent dzieci uczęszcza obecnie do szkoły. Klasy, w których nadal odbywają się lekcje, bywają przepełnione i uczy się w nich jednocześnie aż 100 dzieci. Szpitale i ośrodki zdrowia zostały zniszczone, a pracujący tam personel medyczny uciekł przed niebezpieczeństwem. Dzieci bardzo cierpią i  doświadczają ogromnej traumy widząc śmierć swoich najbliższych i przyjaciół. Są przerażone wojną toczącą się na ich oczach. 

Wzywamy wszystkie strony konfliktu do współpracy w zapewnieniu dostępu do zagrożonych i poszkodowanych dzieci, bez względu na miejsce, w którym przebywają – powiedział Anthony Lake. Możemy skutecznie walczyć z kryzysem, jeśli natychmiast zapewnimy niezbędną pomoc.  

UNICEF jest na miejscu od samego początku kryzysu w Syrii i zapewnia potrzebującym dostęp do wody pitnej, urządzeń sanitarnych, opieki medycznej, edukacji oraz wszelkich usług potrzebnych do ochrony przesiedlonych wewnątrz Syrii i uchodźców z całego regionu. Dzięki tym działaniom 4 mln osób wewnątrz kraju ma dostęp do czystej wody, a mobilne stacje medyczne pomogły w zaszczepieniu 1,5 mln dzieci przeciwko odrze i polio. Niektóre z 75 tys. chorych dzieci kontynuują naukę w szkołach i klubach szkolnych, gdzie mogą nadrobić zaległości i odnaleźć namiastkę normalnego dzieciństwa.

UNICEF pomaga ponad 300 tys. uchodźców w Jordanii, Libanie, Iraku i Turcji. Organizacja zapewnia im dostęp do czystej wody, odpowiednich warunków sanitarnych, edukacji, opieki specjalistycznej i ochrony przed wyzyskiem i wykorzystaniem.

Dalsze działania są jednak zagrożone z powodu drastycznego niedoboru środków finansowych. W grudniu ubiegłego roku UNICEF zaapelował o wsparcie w wysokości 195 mln USD. Środki te pozwolą zapewnić pomoc ratującą życie syryjskim dzieciom i ich rodzinom do końca czerwca 2013 roku. Na chwilę obecną organizacja zebrała niecałe 20% potrzebnych środków.

Raport „Crisis in Syria. Two-Year Report” jest dostępny na stronie internetowej: http://www.unicef.org/infobycountry/syriancrisis_67574.html

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej
Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

Raport Roczny 2023 UNICEF Polska

Pomimo rosnących wyzwań dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Darczyńców docieraliśmy wszędzie tam, gdzie najmłodsi najbardziej nas potrzebowali. Efekty naszej pracy oraz obszary działań podsumowaliśmy w Raporcie Rocznym 2023 UNICEF Polska.

Więcej
10 faktów o wodzie, które warto znać

10 faktów o wodzie, które warto znać

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie wrażliwe na jej brak są dzieci, które coraz częściej nie mają do niej dostępu. Bez wody nie da się przeżyć. Potrzebujemy nie tylko jej źródeł, ale także tego, aby były one bezpieczne i sprawdzone.

Więcej