Dzieci na Filipinach nadal cierpią i walczą z traumą po uderzeniu tajfunu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Dzieci na Filipinach nadal cierpią i walczą z traumą po uderzeniu tajfunu.

Niszczycielski tajfun zmienił życie prawie 6 mln dzieci. Spustoszył ich wioski i zniszczył domy, które zapewniały bezpieczne schronienie dla 1,4 mln dzieci i ich rodzin.

UNICEF niósł pomoc potrzebującym już od pierwszych godzin po tragedii i będzie pracował na miejscu jeszcze wiele miesięcy, odbudowując kraj wspólnie z mieszkańcami Filipin.

Już ósmego dnia po uderzeniu tajfunu Haiyan organizacja pomogła przywrócić dostawy wody do miasta Tacloban i będzie wspierać dalsze działania pomocowe, których celem jest przywrócenie dostępu do wody ludziom w ponad 60 gminach.

Rząd Filipin ponownie otworzył szkoły na początku grudnia. Dyrektorzy i nauczyciele z tych placówek już wcześniej pracowali nad tym, aby zapewnić dzieciom możliwość powrotu do nauki nawet, jeśli nie będą miały dostępu do książek czy klas, w których będą mogły się uczyć. Na całej wyspie społeczność połączyła swoje siły i wspólnie sprząta klasy, aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkoły. Zorganizowano 193 namioty, w których odbywają się lekcje dla 20 tys. uczniów i zapewniono przybory szkolne dla ponad 50 tys. dzieci.

UNICEF organizuje na Filipinach Miejsca Przyjazne Dzieciom czyli namioty dające namiastkę normalności, w których dzieci mogą bawić się i spotykać, a jednocześnie otrzymują pomoc psychologa, dzięki czemu łatwiej radzą sobie z traumą po katastrofie. Są to też miejsca, które gwarantują dzieciom bezpieczeństwo i ochronę przed przemocą, wykorzystywaniem i handlem ludźmi. Miejsca Podczas gdy dzieci bawią się i uczą, ich rodzice mają czas na znalezienie pożywienia, wody i innych potrzebnych artykułów.

Dzieci na Filipinach nadal cierpią i walczą z traumą

UNICEF przeszkoli również policjantów i pracowników socjalnych, którzy pracują na obszarach zniszczonych przez tajfun Haiyan, aby pomogli w identyfikacji dzieci rozdzielonych ze swoimi rodzicami i opiekunami.

Tereny dotknięte przez działanie tajfunu Haiyan odwiedził w zeszłym tygodniu Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Po swojej czterodniowej wizycie był pod wielkim wrażeniem ducha walki i zaangażowania ludzi oraz społeczności w powrót do normalnego życia, którzy współpracują przy tym z rządem Filipin, ONZ i partnerami.

Żadne liczby, statystyki i analizy dot. poprawy sytuacji nie są w stanie właściwie zobrazować fizycznych i ludzkich problemów, z którymi nadal trzeba się zmierzyć. Przyjechałem tutaj nie tylko po to, aby na własne oczy zobaczyć, jaki zrobiliśmy postęp, ale także po to, aby podziękować pracownikom UNICEF za dotychczasową pracę. Nasz zespół jest na Filipinach od samego początku i pozostanie tu nadal, aby wspierać ofiary kataklizmu w odbudowie ich życia – powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Nic z tego, co już dokonaliśmy na Filipinach, nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie ludzi z całego świata, a zwłaszcza darczyńców indywidualnych i partnerów, których wsparcie otrzymaliśmy dzięki naszym Komitetom Narodowym – dodał Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Polski oddział UNICEF w trybie natychmiastowym uruchomił zbiórkę publiczną na rzecz ofiar tajfunu Haiyan na Filipinach. Wpłaty na pomoc humanitarną dla ofiar tej tragedii można dokonywać poprzez stronę internetową  www.unicef.pl/filipiny oraz wpłacając darowiznę bezpośrednio na numer konta akcji: 28 1020 1026 0000 1902 0203 5434.

Pomagam teraz!

Zobacz również

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Byliśmy i jesteśmy na miejscu w obu krajach, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom.

Więcej
PAGEN kolejny rok „Przyjacielem UNICEF”

PAGEN kolejny rok „Przyjacielem UNICEF”

PAGEN Sp. z o.o. wspiera dzieci poprzez program „Przyjaciel UNICEF”. Firma przedłużyła partnerstwo na kolejny rok i przekazała środki, które przeznaczymy na pomoc najmłodszym, cierpiącym z powodu kryzysów humanitarnych związanych między innymi z konfliktami zbrojnymi.

Więcej