Dzieci na Filipinach nadal cierpią i walczą z traumą po uderzeniu tajfunu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Dzieci na Filipinach nadal cierpią i walczą z traumą po uderzeniu tajfunu.

Niszczycielski tajfun zmienił życie prawie 6 mln dzieci. Spustoszył ich wioski i zniszczył domy, które zapewniały bezpieczne schronienie dla 1,4 mln dzieci i ich rodzin.

UNICEF niósł pomoc potrzebującym już od pierwszych godzin po tragedii i będzie pracował na miejscu jeszcze wiele miesięcy, odbudowując kraj wspólnie z mieszkańcami Filipin.

Już ósmego dnia po uderzeniu tajfunu Haiyan organizacja pomogła przywrócić dostawy wody do miasta Tacloban i będzie wspierać dalsze działania pomocowe, których celem jest przywrócenie dostępu do wody ludziom w ponad 60 gminach.

Rząd Filipin ponownie otworzył szkoły na początku grudnia. Dyrektorzy i nauczyciele z tych placówek już wcześniej pracowali nad tym, aby zapewnić dzieciom możliwość powrotu do nauki nawet, jeśli nie będą miały dostępu do książek czy klas, w których będą mogły się uczyć. Na całej wyspie społeczność połączyła swoje siły i wspólnie sprząta klasy, aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkoły. Zorganizowano 193 namioty, w których odbywają się lekcje dla 20 tys. uczniów i zapewniono przybory szkolne dla ponad 50 tys. dzieci.

UNICEF organizuje na Filipinach Miejsca Przyjazne Dzieciom czyli namioty dające namiastkę normalności, w których dzieci mogą bawić się i spotykać, a jednocześnie otrzymują pomoc psychologa, dzięki czemu łatwiej radzą sobie z traumą po katastrofie. Są to też miejsca, które gwarantują dzieciom bezpieczeństwo i ochronę przed przemocą, wykorzystywaniem i handlem ludźmi. Miejsca Podczas gdy dzieci bawią się i uczą, ich rodzice mają czas na znalezienie pożywienia, wody i innych potrzebnych artykułów.

Dzieci na Filipinach nadal cierpią i walczą z traumą

UNICEF przeszkoli również policjantów i pracowników socjalnych, którzy pracują na obszarach zniszczonych przez tajfun Haiyan, aby pomogli w identyfikacji dzieci rozdzielonych ze swoimi rodzicami i opiekunami.

Tereny dotknięte przez działanie tajfunu Haiyan odwiedził w zeszłym tygodniu Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Po swojej czterodniowej wizycie był pod wielkim wrażeniem ducha walki i zaangażowania ludzi oraz społeczności w powrót do normalnego życia, którzy współpracują przy tym z rządem Filipin, ONZ i partnerami.

Żadne liczby, statystyki i analizy dot. poprawy sytuacji nie są w stanie właściwie zobrazować fizycznych i ludzkich problemów, z którymi nadal trzeba się zmierzyć. Przyjechałem tutaj nie tylko po to, aby na własne oczy zobaczyć, jaki zrobiliśmy postęp, ale także po to, aby podziękować pracownikom UNICEF za dotychczasową pracę. Nasz zespół jest na Filipinach od samego początku i pozostanie tu nadal, aby wspierać ofiary kataklizmu w odbudowie ich życia – powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Nic z tego, co już dokonaliśmy na Filipinach, nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie ludzi z całego świata, a zwłaszcza darczyńców indywidualnych i partnerów, których wsparcie otrzymaliśmy dzięki naszym Komitetom Narodowym – dodał Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Polski oddział UNICEF w trybie natychmiastowym uruchomił zbiórkę publiczną na rzecz ofiar tajfunu Haiyan na Filipinach. Wpłaty na pomoc humanitarną dla ofiar tej tragedii można dokonywać poprzez stronę internetową  www.unicef.pl/filipiny oraz wpłacając darowiznę bezpośrednio na numer konta akcji: 28 1020 1026 0000 1902 0203 5434.

Pomagam teraz!

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej