Dzieci nie mogą być oddzielane od swoich rodzin ze względu na ich status migracyjny

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF o sytuacji dzieci-migrantów i ich rodzin w USA

Nowy Jork, 19 czerwca 2018 r. – Historie dzieci oddzielonych od rodziców, którzy szukają schronienia w Stanach Zjednoczonych, łamią serca. Niektóre z nich to jeszcze niemowlęta.

Dzieci – bez względu na to, skąd pochodzą i jaki jest ich status migracyjny – są przede wszystkim dziećmi. Dzieci, które nie mają innego wyjścia i są zmuszone uciekać ze swoich domów, mają prawo do ochrony, dostępu do niezbędnych usług i przebywania z rodziną – tak jak wszystkie inne dzieci. To właśnie realizacja tych podstawowych praw daje każdemu dziecku najlepszą szansę na zdrową, szczęśliwą i owocną przyszłość.

Areszt i separacja rodzin to traumatyczne doświadczenia. Mogą sprawić, że dzieci będą bardziej narażone na wyzysk i nadużycia. Mogą też powodować stres, który, jak wykazały liczne badania, ma długotrwały wpływ na rozwój dzieci.

Takie praktyki nie leżą w niczyim interesie, a już najmniej dzieci, które najbardziej cierpią z powodu ich konsekwencji. Dobro dzieci jest kwestią najważniejszą.

Przez dziesięciolecia rząd Stanów Zjednoczonych i ich mieszkańcy wspierali nasze wysiłki na rzecz pomocy dzieciom-uchodźcom, osobom ubiegającym się o azyl i migrantom dotkniętym kryzysami na całym świecie. Niezależnie od tego, czy chodzi o wojnę w Syrii czy Sudanie Południowym, klęskę głodu w Somalii, czy trzęsienie ziemi na Haiti, Stany Zjednoczone pomagały i przyjmowały przesiedlone dzieci.

Mam nadzieję, że najlepsze dobro dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów będzie miało decydujące znaczenie w stosowaniu procedur i przepisów dotyczących ubiegania się o azyl w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej