Dzieci odcięte od pomocy na skutek trzęsienia ziemi w Afganistanie i Pakistanie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UNI116941

Kabul/Islamabad, 27 października 2015 r. – Dzieci przebywające na obszarach dotkniętych przez trzęsienie ziemi w Afganistanie i Pakistanie są narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo. Na skutek bardzo trudnych warunków niektóre społeczności są zupełnie odcięte od pomocy, ostrzega UNICEF.

W wyniku trzęsienia ziemi o sile 7,5 stopni w skali Richtera zginęło 200 osób (w tym 12 dziewcząt), a 1000 zostało rannych. Szacuje się, że połowa poszkodowanych to dzieci.

Od dwóch dni dotknięte przez trzęsienie ziemi, górskie obszary są nawiedzane przez śnieg i ulewny deszcz. Komunikacja i dostęp do tych obszarów są więc bardzo utrudnione.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją dzieci poszkodowanych przez trzęsienie ziemi. Wraz ze spadkiem temperatur bezpieczeństwo dzieci i ich dobrobyt są zagrożone, mówi Karin Hulshof, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Azji Południowej.

Niektóre obszary są trudno dostępne nawet w normalnych warunkach. Teraz, kiedy zostały dotknięte przez kataklizm, dotarcie do nich stało się prawie niemożliwe.

UNICEF w Afganistanie i Pakistanie współpracuje z rządami państw i jest gotowy nieść pomoc ratującą życie. Czekają na nią dziesiątki tysięcy poszkodowanych dzieci i ich rodzin.

UNICEF alarmuje, że to właśnie zdrowie i życie dzieci jest w tej sytuacji najbardziej zagrożone. W najbliższym czasie może pojawić się również problem z dostępem do żywności, odpowiednich warunków sanitarnych i edukacji.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej