Dzieci odcięte od pomocy na skutek trzęsienia ziemi w Afganistanie i Pakistanie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UNI116941

Kabul/Islamabad, 27 października 2015 r. – Dzieci przebywające na obszarach dotkniętych przez trzęsienie ziemi w Afganistanie i Pakistanie są narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo. Na skutek bardzo trudnych warunków niektóre społeczności są zupełnie odcięte od pomocy, ostrzega UNICEF.

W wyniku trzęsienia ziemi o sile 7,5 stopni w skali Richtera zginęło 200 osób (w tym 12 dziewcząt), a 1000 zostało rannych. Szacuje się, że połowa poszkodowanych to dzieci.

Od dwóch dni dotknięte przez trzęsienie ziemi, górskie obszary są nawiedzane przez śnieg i ulewny deszcz. Komunikacja i dostęp do tych obszarów są więc bardzo utrudnione.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją dzieci poszkodowanych przez trzęsienie ziemi. Wraz ze spadkiem temperatur bezpieczeństwo dzieci i ich dobrobyt są zagrożone, mówi Karin Hulshof, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Azji Południowej.

Niektóre obszary są trudno dostępne nawet w normalnych warunkach. Teraz, kiedy zostały dotknięte przez kataklizm, dotarcie do nich stało się prawie niemożliwe.

UNICEF w Afganistanie i Pakistanie współpracuje z rządami państw i jest gotowy nieść pomoc ratującą życie. Czekają na nią dziesiątki tysięcy poszkodowanych dzieci i ich rodzin.

UNICEF alarmuje, że to właśnie zdrowie i życie dzieci jest w tej sytuacji najbardziej zagrożone. W najbliższym czasie może pojawić się również problem z dostępem do żywności, odpowiednich warunków sanitarnych i edukacji.

Zobacz również

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Epidemie cholery w XIX wieku zdziesiątkowały ludność świata. W 1854 roku, gdy choroba zbierała swoje żniwo w Londynie, John Snow udowodnił, że jej źródłem była jedna z miejskich pomp, a więc skażona woda pochodząca z Tamizy. 

Więcej
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.

Więcej
W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej