Dzieci stanowią niemal połowę najuboższych ludzi na świecie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI195708

Nowy Jork, 20 listopada 2015 r. – Mimo licznych osiągnięć, 26 lat po uchwaleniu Konwencji o prawach dziecka świat nadal pozostaje głęboko niesprawiedliwym miejscem do życia dla najuboższych i najbardziej pokrzywdzonych dzieci.

W ciągu zaledwie jednego pokolenia udało się obniżyć o połowę wskaźnik umieralności wśród dzieci, posłać 90% dzieci do szkoły podstawowej i zwiększyć o 2,6 mld liczbę osób, które mają dostęp do czystej i pitnej wody, powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Niestety, dzieci stanowią niemal połowę najuboższych ludzi na świecie, około 250 mln najmłodszych mieszka w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, a ponad 200 000 z nich ryzykuje życiem, aby dotrzeć do Europy w poszukiwaniu schronienia.

UNI198883

W raporcie „For every child, a fair chance: The promise of equity” UNICEF przypomina, że: 

  • Dzieci z najuboższych rodzin są dwa razy bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem 5. roku życia niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych.
  • Ponad 2,4 mld ludzi nie ma dostępu do sanitariatów (40% z nich mieszka w Azji Południowej), a ponad 660 mln nie ma dostępu do czystej i pitnej wody (niemal połowa z nich żyje w Afryce Subsaharyjskiej).
  • Dziewczęta z najuboższych rodzin są cztery razy bardziej narażone na wczesne małżeństwa niż dziewczęta z rodzin lepiej sytuowanych.
  • Niemal połowa wszystkich zgonów dzieci poniżej 5. roku życia ma miejsce w państwach poszkodowanych na skutek konfliktów i katastrof naturalnych.

Tak duże nierówności utrwalają błędne koło ubóstwa, powiedział Lake. Ale nie musi tak być. Wiemy, jak spowolnić, zatrzymać i odwrócić ten proces. Musimy jednak bardziej się zaangażować i wykorzystać niezbędne środki. Decyzja należy do nas. 

W raporcie przedstawiono argumenty przemawiające za inwestowaniem w rozwój i warunki i jakość życia dzieci, szczególnie tych najbardziej pokrzywdzonych.

Tylko wówczas będzie można wyrównać różnice między nimi. Taka inwestycja przyniesie wiele korzyści nie tylko dla dzieci, ale również ich rodzin i społeczności, w których żyją.

Pełny tekst raportu „For every child, a fair chance: The promise of equity” można znaleźć tu:Raport

Dodatkowe informacje:

  • Od 2000 r. udało się każdego roku uratować 3,2 mln dzieci poniżej 5. roku życia.
  • W 2013 r. niemal 800 kobiet umierało każdego dnia z powodu powikłań w ciąży i komplikacji okołoporodowych. Niemal 2/3 tych zgonów miało miejsce w Afryce Subsaharyjskiej.
  • 8 na 10 osób, które nie mają dostępu do czystej i pitnej wody mieszka na obszarach wiejskich.
  • Od 1990 r. około 2,1 mld ludzi uzyskało dostęp do sanitariatów.
  • Od 2000 do 2014 r. liczba dzieci poniżej 5. roku życia dotkniętych nadwagą wzrosła z 31 mln do 41 mln.
  • Każdy dodatkowy rok edukacji wiąże się z 18% wzrostem PKB per capita.
  • W 2014 r. około 6,5 mln osób poniżej 24. roku życia było zakażonych wirusem HIV (w tym 2,6 mln osób poniżej 15. roku życia).W 2014 r. 180 000 dzieci i nastolatków poniżej 20. roku życia zmarło z powodu HIV. To niemal 500 młodych osób każdego dnia.

Zobacz również

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

Każde dziecko ma prawo do życia w czystym środowisku, edukacji na jego temat oraz partycypacji w procesach decyzyjnych z nim związanych, dlatego zostaliśmy współogranizatorem drugiej edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Wielkopolsce.

Więcej
W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej