Dzieci stanowią niemal połowę najuboższych ludzi na świecie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI195708

Nowy Jork, 20 listopada 2015 r. – Mimo licznych osiągnięć, 26 lat po uchwaleniu Konwencji o prawach dziecka świat nadal pozostaje głęboko niesprawiedliwym miejscem do życia dla najuboższych i najbardziej pokrzywdzonych dzieci.

W ciągu zaledwie jednego pokolenia udało się obniżyć o połowę wskaźnik umieralności wśród dzieci, posłać 90% dzieci do szkoły podstawowej i zwiększyć o 2,6 mld liczbę osób, które mają dostęp do czystej i pitnej wody, powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Niestety, dzieci stanowią niemal połowę najuboższych ludzi na świecie, około 250 mln najmłodszych mieszka w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, a ponad 200 000 z nich ryzykuje życiem, aby dotrzeć do Europy w poszukiwaniu schronienia.

UNI198883

W raporcie „For every child, a fair chance: The promise of equity” UNICEF przypomina, że: 

  • Dzieci z najuboższych rodzin są dwa razy bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem 5. roku życia niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych.
  • Ponad 2,4 mld ludzi nie ma dostępu do sanitariatów (40% z nich mieszka w Azji Południowej), a ponad 660 mln nie ma dostępu do czystej i pitnej wody (niemal połowa z nich żyje w Afryce Subsaharyjskiej).
  • Dziewczęta z najuboższych rodzin są cztery razy bardziej narażone na wczesne małżeństwa niż dziewczęta z rodzin lepiej sytuowanych.
  • Niemal połowa wszystkich zgonów dzieci poniżej 5. roku życia ma miejsce w państwach poszkodowanych na skutek konfliktów i katastrof naturalnych.

Tak duże nierówności utrwalają błędne koło ubóstwa, powiedział Lake. Ale nie musi tak być. Wiemy, jak spowolnić, zatrzymać i odwrócić ten proces. Musimy jednak bardziej się zaangażować i wykorzystać niezbędne środki. Decyzja należy do nas. 

W raporcie przedstawiono argumenty przemawiające za inwestowaniem w rozwój i warunki i jakość życia dzieci, szczególnie tych najbardziej pokrzywdzonych.

Tylko wówczas będzie można wyrównać różnice między nimi. Taka inwestycja przyniesie wiele korzyści nie tylko dla dzieci, ale również ich rodzin i społeczności, w których żyją.

Pełny tekst raportu „For every child, a fair chance: The promise of equity” można znaleźć tu:Raport

Dodatkowe informacje:

  • Od 2000 r. udało się każdego roku uratować 3,2 mln dzieci poniżej 5. roku życia.
  • W 2013 r. niemal 800 kobiet umierało każdego dnia z powodu powikłań w ciąży i komplikacji okołoporodowych. Niemal 2/3 tych zgonów miało miejsce w Afryce Subsaharyjskiej.
  • 8 na 10 osób, które nie mają dostępu do czystej i pitnej wody mieszka na obszarach wiejskich.
  • Od 1990 r. około 2,1 mld ludzi uzyskało dostęp do sanitariatów.
  • Od 2000 do 2014 r. liczba dzieci poniżej 5. roku życia dotkniętych nadwagą wzrosła z 31 mln do 41 mln.
  • Każdy dodatkowy rok edukacji wiąże się z 18% wzrostem PKB per capita.
  • W 2014 r. około 6,5 mln osób poniżej 24. roku życia było zakażonych wirusem HIV (w tym 2,6 mln osób poniżej 15. roku życia).W 2014 r. 180 000 dzieci i nastolatków poniżej 20. roku życia zmarło z powodu HIV. To niemal 500 młodych osób każdego dnia.

Zobacz również

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej
Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.

Więcej