Dzieci stanowią niemal połowę najuboższych ludzi na świecie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI195708

Nowy Jork, 20 listopada 2015 r. – Mimo licznych osiągnięć, 26 lat po uchwaleniu Konwencji o prawach dziecka świat nadal pozostaje głęboko niesprawiedliwym miejscem do życia dla najuboższych i najbardziej pokrzywdzonych dzieci.

W ciągu zaledwie jednego pokolenia udało się obniżyć o połowę wskaźnik umieralności wśród dzieci, posłać 90% dzieci do szkoły podstawowej i zwiększyć o 2,6 mld liczbę osób, które mają dostęp do czystej i pitnej wody, powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Niestety, dzieci stanowią niemal połowę najuboższych ludzi na świecie, około 250 mln najmłodszych mieszka w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, a ponad 200 000 z nich ryzykuje życiem, aby dotrzeć do Europy w poszukiwaniu schronienia.

UNI198883

W raporcie „For every child, a fair chance: The promise of equity” UNICEF przypomina, że: 

  • Dzieci z najuboższych rodzin są dwa razy bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem 5. roku życia niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych.
  • Ponad 2,4 mld ludzi nie ma dostępu do sanitariatów (40% z nich mieszka w Azji Południowej), a ponad 660 mln nie ma dostępu do czystej i pitnej wody (niemal połowa z nich żyje w Afryce Subsaharyjskiej).
  • Dziewczęta z najuboższych rodzin są cztery razy bardziej narażone na wczesne małżeństwa niż dziewczęta z rodzin lepiej sytuowanych.
  • Niemal połowa wszystkich zgonów dzieci poniżej 5. roku życia ma miejsce w państwach poszkodowanych na skutek konfliktów i katastrof naturalnych.

Tak duże nierówności utrwalają błędne koło ubóstwa, powiedział Lake. Ale nie musi tak być. Wiemy, jak spowolnić, zatrzymać i odwrócić ten proces. Musimy jednak bardziej się zaangażować i wykorzystać niezbędne środki. Decyzja należy do nas. 

W raporcie przedstawiono argumenty przemawiające za inwestowaniem w rozwój i warunki i jakość życia dzieci, szczególnie tych najbardziej pokrzywdzonych.

Tylko wówczas będzie można wyrównać różnice między nimi. Taka inwestycja przyniesie wiele korzyści nie tylko dla dzieci, ale również ich rodzin i społeczności, w których żyją.

Pełny tekst raportu „For every child, a fair chance: The promise of equity” można znaleźć tu:Raport

Dodatkowe informacje:

  • Od 2000 r. udało się każdego roku uratować 3,2 mln dzieci poniżej 5. roku życia.
  • W 2013 r. niemal 800 kobiet umierało każdego dnia z powodu powikłań w ciąży i komplikacji okołoporodowych. Niemal 2/3 tych zgonów miało miejsce w Afryce Subsaharyjskiej.
  • 8 na 10 osób, które nie mają dostępu do czystej i pitnej wody mieszka na obszarach wiejskich.
  • Od 1990 r. około 2,1 mld ludzi uzyskało dostęp do sanitariatów.
  • Od 2000 do 2014 r. liczba dzieci poniżej 5. roku życia dotkniętych nadwagą wzrosła z 31 mln do 41 mln.
  • Każdy dodatkowy rok edukacji wiąże się z 18% wzrostem PKB per capita.
  • W 2014 r. około 6,5 mln osób poniżej 24. roku życia było zakażonych wirusem HIV (w tym 2,6 mln osób poniżej 15. roku życia).W 2014 r. 180 000 dzieci i nastolatków poniżej 20. roku życia zmarło z powodu HIV. To niemal 500 młodych osób każdego dnia.

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej