Kijów/Genewa, 31 marca 2015 r. – Od marca ubiegłego roku w rejonie Doniecka i Ługańska, we wschodniej Ukrainie miny przeciwpiechotne i niewybuchy zabiły 42 dzieci i raniły co najmniej 109.
Te dane, przedstawione dziś przez władze Ukrainy, mogą nie odzwierciedlać faktycznej liczby dzieci poszkodowanych w wyniku min i niewybuchów we wschodniej Ukrainie.
Liczba dzieci zabitych i okaleczonych przez miny i niewybuchy byłaby znacznie wyższa, gdybyśmy w tej statystyce uwzględnili rejony niekontrolowane przez władze Ukrainy, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Europy Środkowej i Wschodniej, która niedawno wróciła ze wschodnich rejonów kraju. Brak dostępu do tych obszarów stanowi prawdziwe wyzwanie dla organizacji humanitarnych.
Od wybuchu konfliktu mija rok. Wiele społeczności we wschodniej Ukrainie doświadczyło skrajnej przemocy. W zniszczonych miastach i wioskach zalegają pozostałości po użytej broni ciężkiej.
Państwowa Służba Ratunkowa w obwodzie donieckim i ługańskim oczyszcza z min i niewybuchów tereny kontrolowane przez władze Ukrainy. Do tej pory udało się zlokalizować i usunąć ponad 33 717 niebezpiecznych odłamków. Jednak rodziny powracające do swoich domów i miast nadal są narażone na wielkie ryzyko związane z nieusuniętymi jeszcze minami i niewybuchami.
Dzieci pozostają w szczególnym niebezpieczeństwie. Kolorowe i małe odłamki mogą stanowić dla nich śmiertelne zagrożenie. Dzieci mogą pomylić je z zabawkami lub wartościowymi przedmiotami, co może doprowadzić do tragedii.
UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi rozpoczął kampanię edukacyjną prowadzoną w rejonach najbardziej dotkniętych przez konflikt. Dzięki kampanii 500 000 dzieci i ich rodzin ma otrzymać niezbędne informacje na temat zagrożenia związanego z minami i niewybuchami. Kampania obejmie również szkolenie w tym zakresie dla 100 nauczycieli i szkolnych psychologów.
Do tej pory świadomość o niebezpieczeństwie, związanym z minami i materiałami wybuchowymi wykorzystywanymi podczas konfliktu była bardzo niska, powiedziała Poirier. Dlatego, wspólnie z naszymi partnerami, przekazujemy rodzicom i ich dzieciom mieszkającym w rejonie walk informacje o zagrożeniach związanych z niewybuchami.
Kryzys na Ukrainie dotknął 5 milionów osób, w tym 1,7 mln dzieci. Ponad 1,1 mln osób musiało opuścić swoje domy na skutek toczących się walk. UNICEF zaapelował o 55,8 miliona USD na najpilniejsze działania humanitarne.
Już za kilka dni, 4 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom (International Day of Mine Awareness and Assistance in Mine Action). Sytuacja na Ukrainie przypomina nam, że mimo globalnego postępu w rozminowaniu, dzieci i całe społeczności nadal stają się ofiarami min i niewybuchów.
Konwencja o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu (The Mine Ban Treaty) mająca na celu wyeliminowanie użycia min przeciwpiechotnych jako środka walki zbrojnej weszła w życie w 1999 roku. Do tej pory ratyfikowało ją 3/4 państw, w tym Ukraina. Konwencja zakazuje produkcji, przechowywania i używania min przeciwpiechotnych. Mimo, że od czasu wprowadzenia tego zapisu prawa międzynarodowego liczba ofiar spadła, każdego roku miny lądowe nadal zabijają lub powodują kalectwo kilku tysięcy osób.
Ostatnie globalne dane, pochodzące z 2013 roku, mówią o 3 308 ofiarach śmiertelnych (z czego 1 112 to dzieci) min i niewybuchów. Dzieci giną na całym świecie, wszędzie tam, gdzie toczą się konflikty, w Afganistanie, Sudanie Południowym, Jemenie i na Ukrainie.